Detroit neuspěl. Pittsburgh má naději i sedmý zápas

Ivo Pospíšil
10. 6. 2009 4:48
Pittsburgh - Detroit 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Jordan Staal z Pittsburghu se raduje z vedoucí branky do sítě Detroitu
Jordan Staal z Pittsburghu se raduje z vedoucí branky do sítě Detroitu | Foto: Sport, Reuters

Pittsburgh - Hokejisté Pittsburghu Penguins živí i nadále svou naději na zisk Stanley Cupu, když v nočním zápase šestého finále kanadskoamerické NHL porazili na domácím hřišti Detroit Red Wings 2:1 a srovnali tak stav série na 3:3.

O tom, kdo nakonec kýžený pohár získá, se tedy rozhodne v noci z pátka na sobotu na ledě Detroitu.

Tučňáci měli před úvodním vhazováním jasno, nesměli si dovolit již žádné zaváhání. Případná další porážka by už definitivně ukončila jejich sny. Prodloužení vzájemné série jim proto zajišťovalo jen vítězství.

A domácí vykročili za tímto cílem velmi rázně. Hned v první třetině svého soupeře zcela přehráli a přestříleli 15:3. Brankář Detroitu Chris Osgood však všechny jejich pokusy pochytal.

Co se Pittsburghu nepodařilo v úvodní části, přišlo hned na začátku té druhé.

Jordan Staal se po rychlém protiútoku zmocnil kotouče, jeho první ránu ještě Osgood dokázal vyrazit jen před sebe, na okamžitou dorážku však už byl krátký - 1:0.

Domácí nepolevili v herní aktivitě. Brzy po vedoucí brance měl další šanci i Dupuis, ale detroitský gólman držel dobrými zákroky svůj tým nad vodou.

Obhájce trofeje si vypracoval jen málo příležitostí, pryč byla jeho dominance z pátého střetnutí, kdy rozdrtil svého soupeře 5:0. Přesto mohl v závěru druhé třetiny vyrovnat.

V dobré střelecké pozici se po bleskovém útoku objevil Zetterberg, ale trefil jen tyč. Na druhé straně mohli ještě v posledních vteřinách prostřední části navýšit náskok Fedotěnko s Malkinem. Ani jeden z nich však Osgooda nepřekonal.

Třetí část přinesla drama

To se však změnilo v dalších minutách třetího dějství. Paradoxně během tlaku Detroitu se do ojedinělé šance dostal domácí Tyler Kennedy a důrazně dotlačil puk až do sítě - 2:0.

Zdálo se, že je rozhodnuto, jenže Detroit nic nezabalil a naopak ještě vykřesal jiskru naděje jedenáct minut před koncem po Draperově přesné dorážce.

Hosté vycítili šanci a obrana Pittsburghu měla rázem plné ruce práce s odrážením jejich útoků.

Fanouškům bylo především těžko během dvou oslabení v krátkém sledu, ale Detroit nedokázal potrestané nedovolené zákroky Malkina a Guerina zužitkovat.

Nicméně další příležitost na vyrovnání přišla dvě minuty před závěrečnou sirénou. Po zaváhání v útočném pásmu se řítil sám na brankáře Fleuryho Dan Cleary, jenže domácí gólman vytáhl výborný zákrok.

A když ho pak při závěrečném tlaku zastoupil i obránce Scuderi, mohli se "tučnáci" rozloučit se svými příznivci vítězstvím.

Výsledek - finále 6. zápas

Pittsburgh Penguins - Detroit Red Wings 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 21. J. Staal (Kennedy, Scuderi), 46. Kennedy (Talbot, Fedotěnko) - 49. Draper (Ericsson, Lidström). Rozhodčí: McCreary, Joannette - Morin, Miller, Střely na branku: 31:26, Diváci: 17.132, Stav série: 3:3