reklama

Disciplinárka v hlavní roli play off: Hráči nemají respekt

Jiří Gula na zemi po ostrém faulu Ryana Hollwega. Tenhle moment bude řešit disciplinárka v pátek. Podle jejího šéfa k sobě hráči nemají respekt. Jiří Gula na zemi po ostrém faulu Ryana Hollwega. Tenhle moment bude řešit disciplinárka v pátek. Podle jejího šéfa k sobě hráči nemají respekt. autor: CPA
"Dáváme hodně trestů, protože k sobě hráči nemají respekt. Samy kluby přitom chtěly, abychom zákroky trestali. Teď se všichni diví," říká šéf hokejové disciplinárky Karel Holý.

Praha - Je lepší Zlín, Slavia, Plzeň nebo Třinec? Kdo vyhraje titul? Tohle se teď v extralize tolik neřeší. Před startem semifinále je pálčivým a hodně horkým tématem úloha disciplinární komise.

Ta v letošní sezoně sází jeden trest za druhým. Do prvních zápasů semifinále nemohou nastoupit za hrubé fauly Oceláři Jiří Polanský a Vladimír Roth, stop navíc pravděpodobně dostane i plzeňský Ryan Hollweg.

Všechny tyhle zákroky i následné tresty budí velký rozruch. Manažeři týmů cítí často křivdu a fanoušci se v diskuzích přou. Faktem ale je, že takhle moc tresty poznamenané play off tuzemská soutěž ještě nezažila.

"Chtěly to tak samotné kluby. Samy přišly s tím, ať zákroky trestáme. Teď se diví," řekl šéf disciplinární komise Karel Holý v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Podle něj k sobě hráči zatím na ledě nechovají vzájemný respekt. Jeho pětičlenný tým už letos udělil včetně základní části celkem 107 trestů.

Pane Holý, hlavní téma extraligy v těchto dnech: Tresty disciplinární komise, které stále přibývají a je jich oproti loňským sezonám hodně moc. Co se změnilo?
Kolem Vánoc jsme měli zasedání, kde byli rozhodčí, trenéři a vedení soutěže. Samy kluby tam přišly s tím, že by se měl dát větší pozor na filmování a bránění ve hře. Řekli jsme, že jim teda dáme tři týdny, ať o tom všechny hráče a funkcionáře informují, a od prvního ledna na to najedem. A to byste se divil, co se pak začalo dít...

Co se dělo?
Začaly lítat tresty a kluby se divily, stěžovaly si a nechápaly. Přitom si to samy vymyslely a odsouhlasily.

Přesto, není těch trestů v poslední době hodně?
Je play off a blíží se závěr sezony. Jsou to vypjatá utkání a všem jde o hodně. Obdobné je to každý rok. Jediný rozdíl je v tom, že se snažíme každým rokem posunovat a kontrolujeme teď všechny vyšší tresty automaticky. Tím pádem to pak narůstá.

Snaží se toho kluby využívat a posílat vám podněty ve snaze "vyautovat" hráče soupeře?
Ta snaha tady byla. Bylo to v sérii Kladno - Pardubice. Kladno poslalo shodou okolností tři zákroky, které opravdu stály za to probrat. Nestává se to moc často, ale byly to fakt takové zákroky, kde jsme nemohli říct ani půl slova. Pak se to dozvěděly Pardubice a poslaly také tři zákroky. Říkal jsem jim: 'Hele, neblázněte. Víte, že je za to, když to bude blbost, desetitisícová pokuta?'. Ty kluby to prostě zkouší, ale myslím si, že už se to uklidnilo.

Tohle se možná uklidnilo, ale těch případů je stále prakticky každý hrací den hodně...
No jo, ale v každém zápase něco je. Jsou tam vyšší tresty a vyloučení. Každý rozhodčí i delegáti jsou povinní tyhle věci hlásit. Letošní sezona je vlastně hodně zvlášní. My letos měli už tři případy, které jsme ještě nikdy netrestali.

Jaké?
Všechno to začalo případem rasismu v Chomutově. Tohle se tady ještě nikdy nestalo, byl to vlastně takový precedens. Museli jsme tomu položit nějaký základ, podle kterého můžeme posuzovat. Došli jsme k tomu, že bude nejlepší osvěta - mluvit o tom a psát o tom v médiích. Chomutovu jsme pak dali v podstatě jen směšnou pokutu a vypsali případné další tresty. Končí to třeba úplným uzavřením stadionu. Koukali jsme na tyhle případy do světa a děje se to i v Anglii na fotbale, kde mají všichni v týmu osm hráčů černé pleti. Tomu zabránit asi nejde, prostě se o tom musí mluvit. Myslím, že jsme zvolili tu nejlepší variantu.

Co další případy?
Jakub Kovář, co kopl Pletku bruslí do hlavy. Takhle jasné a zřetelné kopnutí bruslí jsme tady ještě neměli. Budějovice se nás okamžitě ptaly a zase se divily, odkud jsme to vyhrabali a já jim musel říct: Přečtěte si řád soutěže. Rozhodčí i delegáti zápasu musí upozornit na to, co se mohlo přehlídnout.

Kdo teda na to upozornil?
Na to upozornil delegát utkání, který to viděl na videu u brankového rozhodčího. Museli jsme to začít řešit a bylo to tady poprvé v historii. Bohudík se nikomu nic nestalo, protože to bylo kopnutí na hlavu soupeře. Mohl ho vzít třeba přes krk, do spánku...

Bylo to těžké rozhodování?
Začali jsme přemítat. Je to mladý a perspektivní hráč do národního mužstva, když mu zastavíme činnost, tak ho zrušíme. No jo... Jenže to byl prostě jeden z největších prohřešků v hokeji, prostě jsme to museli potrestat. Řád udává, že z toho plyne trest na pět až deset zápasů. Kovář se Pletkovi omluvil, byl si toho vědom, bylo to poprvé v historii a také poprve v jeho případě. Proto jsme mu dali tu nejnižší možnou sazbu.

A co ten třetí případ?
Třetí případ byl Dominik Pacovský a jeho rána do očí Hrubce. První řádka řádu o nesportovním chování říká jeden až tři zápasy. Ten řád jsem sám psal, sám jsem si ho vytvářel a pak jsem si to odůvodňoval. Kdy mu dáš jeden zápas? Když někdo nadává rozhodčím nebo tak. A kdy dáte tři? Když dojde ke zranění. K vážnémů zranění. Jasně, byla tam teč, byla to shoda nešťastných náhod, ale on do toho puku plácl a bylo to s takovou prodlevou, že střílet fakt nemusel. Že se pak Hrubec zranil, to už mu bohužel nikdo neodpáře.

Potom ale začala kritika, že teď budete muset trestat každé vystřelení puku po odpískání a za chvíli nebude mít kdo hrát...
Nemusíme trestat. Každý zákrok je na posouzení, každý zákrok je přece úplně jiný. Až přijde další případ k posouzení, tak si sedneme a podíváme se. Co čert nechtěl, už také přišel. Týden na to se stalo něco podobného ve Zlíně. Kudělka evidentně po odpískání trefil Okála do zad. Bohudík se tady nic nestalo, a proto trest jen na jeden zápas.

Čím si vysvětlujete, že je tady těch ostrých soubojů tak moc?
Já to dávám na vrub hráčům. Nemají k sobě vzájemnou úctu ani respekt. Měli jsme třeba ze začátku problémy s Hollwegem, tak jsme si zavolali Martina Straku a řekli mu: Sakra informuj ty kluky, že tady nehrajou v Americe na úzkém kluzišti, že jsou tady ten hokej a logicky i střety úplně jiné.

Co vám na to řekl?
Řekl: 'My s nimi mluvíme, my jim to vysvětlujeme. Anglicky umíme, nemáme s nimi žádný problém. Navíc se sichrujeme tím, že to dáváme do kabiny na nástěnku, kolem které chodí hráči, trenéři i vedení a máme to i angličtině.' Nakonec jsme se tomu smáli, byla to super schůzka a Hellweg přestal řádit.

Ale jen na chvíli. Teď ho máte zase na stole za faul na Gulu...
Koukal jsem na to včera v televizi a nijak hrozné mi to nepřišlo. Josef Řezníček (ředitel extraligy) tam ale byl, seděl přímo u toho a hned mi psal esemesku, že asi budeme mít zase co dělat. Dneska ráno jsem se na to díval znovu a sám teď ještě nemám v hlavě vůbec jasno, co s tím.

Litujete zpětně nějakého rozhodnutí, podle kterého pak musíte srovnávat třeba zrovna tenhle příklad?
Litovat nelituju, ale musím říct, že mě tohle dneska napadlo.

V jaké souvislosti?
Hollweg dostal trest ve hře, má stop automaticky na jeden zápas. A proti tomu se staví zákrok Polanského, který vyloučen do konce zápasu nebyl, ale Hunkesovi skončil sezonu. Alespoň podle papíru je zákrok Hollwega o hodně horší, na druhou stranu dopadl hůř Hunkes. U Hollwega je to ale celé komplikované. Už jenom proto, že jsme ho řešili už několikrát. Jak říkám, sám zatím moc nevím, jak to vyřešíme. Zítra se sejdeme a probereme to všichni.

Co další tresty, které v play off padaly?
Teď to přišlo třeba na Třinec. Na tým, se kterým nebyl celý rok ani jeden problém. Bohužel se to shodou okolností stalo před nejdůležitějším zápasem a přišel o dva hráče.

Třinec se hned poté snažil tresty zrušit, jak se hájil?
Polanský se hájí tím, že to je jeho nejlepší kamarád a nechtěl ho zranit. A pak přidává něco jako: Mohl jsem to udělat jinak, mohl jsem se mu vyhnout. Ale já ho chtěl dohrát a trefil jsem ho do ramene. Vždyť on vlastně potvrdil to, za co byl potrestán. A Hunkes má otřes mozku a konec sezony.

V pátek budete třinecké odvolání na zasedání řešit. Je šance, že trest prominete?
Nevím, co by se muselo stát, abychom to prominuli. Oba tresty byly na nejmenší možné hranici a shodlo se na tom pět lidí. Nevím, co by museli přinést za důkazy, fakt nevím.

Myslíte, že tyhle zákroky a momenty, kde musíte pořád něco řešit, jednou skončí?
Jo. Myslím si, že to časem opadne. Že hráčům půjde více o celé mužstvo.

Už teď v play off?
Já mám strách spíš z baráže. Finálové zápasy budou bez problémů, ty týmy si to rozdají na férovku a věřím, že se podněty podávat nebudou. Dole to bude horší, třeba Chomutov má s disciplinárkou problémy celý rok, navíc tam půjde o hodně.

reklama