reklama

Dnes jsou to tři roky od letecké katastrofy Jaroslavle

Takhle si připomíná Jaroslavl letecké neštěstí tři roky poté. Takhle si připomíná Jaroslavl letecké neštěstí tři roky poté. Foto: Adam Sušovský
Před třemi lety se nedaleko Jaroslavli zřítilo letadlo s hokejisty Lokomotivu, zemřelo při ní 44 lidí.

Jaroslavl - Dnes, v neděli 7. září, je tomu na tři roky přesně od tragické havárie letadla hokejistů Lokomotivu Jaroslavl.

Při neštěstí nedaleko letiště v Jaroslavli zemřelo 44 z 45 lidí na palubě, převážně členů hokejového týmu, který tehdy letěl na první zápas nové sezony KHL do Minsku.

Mezi mrtvými byli i tři čeští hokejoví reprezentanti, Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček, Slováci zase oplakávali smrt Pavola Demitry.

Přežil pouze Sizov

Havárii přežili pouze palubní inženýr Alexander Sizov a hokejista Alexandr Galimov, který ale zemřel o pět dní později v nemocnici i kvůli tomu, že měl popáleniny na devadesáti procentech těla.

„Když jsme narazili do země, začalo všechno v letadle lítat. Něco mě silně udeřilo, pravou stranu mám celou zlámanou. Ve vodě jsem už, popravdě řečeno, nic neviděl, nic jsem okolo sebe prakticky nevnímal. Ani požár, ani letadlo. Nic,“ popsal havárii později jediný muž z paluby Jaku-42, který byl schopen výpovědi (více čtěte zde).

V KHL se nyní létá jen moderními letadly

Podle vyšetřovací komise mohli za neštěstí ruští piloti, kteří jednak zfalšovali  oprávnění létat s tímto typem letadla a navíc se při vzletu dopustili několika závažných chyb, především tím, že pilot omylem sešlápl brzdu.

Kvůli této katastrofě vynechal Lokomotiv celou sezonu a do ligy se zpátky zapojil až v létě 2012. Kontinentální liga téhož roku také přijala opatření, že týmy mohou létat na zápasy pouze moderními stroji Airbus a Boeing.

V Jaroslavli si každoročně památku připomínají jak představitelé klubu, tak domácí fanoušci. Letos v dubnu ji při  play-off KHL uctili také hráči Lva Praha, kteří s Lokomotivem hráli o postup do finále soutěže.

Všichni tři čeští hokejisté byli posmrtně uvedeni do Síně slávy a Praha po nich nechala pojmenovat tři ulice v metropoli.

reklama