reklama

Do NHL chce přes Švédsko. Jsem teď silnější, tvrdí Vrána

Jakub Vrána válí v dresu Linköpingu. Jakub Vrána válí v dresu Linköpingu. autor: Zlata Vostrá
Přečtěte si rozhovor s talentem českého hokeje Jakubem Vránou, který se v osmnácti letech stal jedním z klíčových hráčů Linköpingu.

Linköping/Praha - Oba jsou v současnosti největšími talenty českého hokeje, oba udělali velký krok do světového hokeje ve Švédsku. Přesto je mezi nimi velký rozdíl. Zatímco Jakub Vrána zatím válí v severském Linköpingu, David Pastrňák už střílí góly v NHL v elitní formaci Bostonu. 

"Je výborný," chválí Pastrňáka v telefonickém rozhovoru pro Aktuálně.cz Jakub Vrána, se kterým Washington počítá do prvního týmu už od příští sezony. 

Třeba by přitom Vrána hrával v nejlepší soutěži na světě už teď, na rozdíl od Pastrňáka se ale v létě rozhodl trošku jinak. Místo aby se rval o místo v týmu na farmě, vrátil se na celou sezonu zpět do Evropy. A tam nabírá především fyzickou kondici a sílu, kterou mu v létě v Americe kritizovali.

"Věděl jsem, že ve Švédsku budu hrát v první formaci kvalitní soutěž. Teď se cítím silnější a přibral jsem i na svalech," tvrdí Vrána s tím, že by svého velkého kamaráda Pastrňáka brzy velmi rád následoval.

V 35 zápasech jste letos v Linköpingu nasbíral 22 kanadských bodů, v elitní lajně nastupujete opravdu často. Co na to říkají zástupci Washingtonu?
Jsem s nimi v kontaktu a mluvím s nimi, skauti se sem jezdí na mě dívat. Ale v podstatě mě nechávají v klidu s tím, že si vše řekneme po sezoně.

Líbí se jim, jak hrajete?
Jsou spokojeni. A hlavně mě nechávají hrát moji hru, chtějí, ať hodně bruslím a hodně střílím. A v létě uvidíme, jestli mě budou potřebovat. Záleží jen na mně, jak se k tomu postavím.

Na rozdíl od stejně starého Davida Pastrňáka jste nezůstal v zámoří na farmě, ale vrátil jste se zpět do Švédska, kde hrajete dospělou soutěž. Byl to správný krok?
Já cítím, že mě zápasy švédské ligy zlepšily. Cítím se být silnější. Přibral jsem na svalech, jsem na tom fyzicky mnohem lépe než v létě, když jsem tam byl na prvním kempu.

Co vůbec říkáte na to, jak se David Pastrňák v Bostonu uvedl a jak tam teď hraje v první lajně týmu NHL?
Je výborný! Dostal šanci a parádně toho využil.

Viděl jste jeho góly, kterými zaujal celou NHL?
Zápasy NHL moc nesleduju, ale jeho góly jsem si pustil. Dovolil si teda fakt hodně. Tady je vidět, jakou roli hraje sebevědomí. A on je navíc k tomu všemu hodně klíčový hráč.

Ukázal to, co by mělo zdobit vás, typicky chladnokrevného střelce, že?
Přesně tak, takhle musím hrát i já. Tlačit se do brány, zakončovat. Takhle musím hrát i já, tohle by měla být moje silná stránka, takhle já dokážu pomoct týmu.

On na rozdíl od vás zůstal v zámoří a hraje teď NHL. Nelitujete trošku z tohoto pohledu, že vás Washington poslal zpět do Švédska? Třeba jste teď mohl v NHL válet taky.
Záleželo na hráči. To já jsem se rozhodl, že chci být rok ve Švédsku a zlepšovat se tady. Vůbec jsem loni v létě na farmu nemyslel, ani jsem nepřemýšlel o tom, že tam zůstanu. Pastrňák se rozhodl jinak. Ale já chtěl hrát raději ve Švédsku.

Co vás do Švédska tak táhlo, že jste nechtěl hrát na farmě?
Minulou sezonu jsem tady odehrál nějakých čtyřiadvacet zápasů a hrál jsem čtvrtou lajnu, takže jsem moc prostoru nedostával. Letos jsem ale cítil, že mám šanci hrát v první lajně. Proto jsem chtěl jít hrát sem. Mně se líbí, jak Švédové k mladým hráčům přistupují. Je jim úplně jedno, jestli je hráči osmnáct nebo pětadvacet, je jim jedno, že je šance, že tady už další sezonu nebudu. Hraje prostě ten, který má nejlepší formu. Proto jsem se sem chtěl vrátit. Švédská soutěž má navíc obrovskou kvalitu.

reklama