reklama

Do Síně slávy budou uvedeni Marek, Rachůnek a Vašíček

autor: Aktuálně.cz
Zařazeni byli i Miroslav Kluc a Vlastimil Sýkora

Praha - Pět osobností bude nově uvedeno do Síně slávy českého hokeje.

Při slavnostním ceremoniálu před zápasem českého týmu se Švédskem v Chomutově budou ve čtvrtek 15. prosince mezi legendy zařazeni in memoriam mistři světa Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček, kteří v září zahynuli při letecké katastrofě týmu Jaroslavle.

Spolu s nimi se do Síně slávy dostaně i vynikající chomutovský střelec Miroslav Kluc a legendární kladenský trenér Vlastimil Sýkora.

Čtěte také:
Milan Nový míří do síně slávy. Spolu s Pavlem Burem

Markovi, Rachůnkovi a Vašíčkovi se dostane další pocty po tragické smrti. Svaz uctil jejich památku hned po neštěstí v Rusku pietní akcí na Staroměstském náměstí a na jejich počet vyřadil čísla 4, 15 a 63 z reprezentace.

V dubnu se navíc České hokejové hry v Brně uskuteční in memoriam zesnulé trojice. Na dresech nosí v celé sezoně reprezentanti památeční logo s motivem srdce, hokejky a číslic 4, 15 a 63 v barvách české trikolory.

Králík: Pozůstalí reagovali pozitivně

Do Síně slávy budou Marek, Rachůnek a Vašíček uvedeni podle výjimky, jinak mohou být hokejisté zařazeni až po třech letech od ukončení kariéry.

Jiří Králík Jiří Králík Foto: ČTK

"Statut povoluje, aby byl přijat do Síně slávy hokejista, jehož aktivní činnost přerušila nějaká násilná situace. Například těžká choroba a myslím si, že smrt je mnohem těžší přerušení kariéry," vysvětlil předseda návrhové komise Jiří Králík na tiskové konferenci v Praze.

Za zesnulé hokejisty se ceremoniálu, který se ponese kvůli tragédii ve smuteční atmosféře, zúčastní rodinní příslušníci.

"Měla by přijet manželka Jana Marka, sestra Josefa Vašíčka a manželka Karla Rachůnka," řekl Králík, který o návrhu na uvedení nových členů Síně slávy jejich rodiny informoval.

"Je to samozřejmě velice těžká a smutná situace, ale reagovali velmi pozitivně. Tato pocta je nejvyšší, která může od Českého svazu ledního hokeje být. Pozůstali jsou samozřejmě stále smutní, ale říkali, že by byli tam někde nahoře kluci rádi, že se jim té pocty tak rychle dostalo."

Hadamczik: Je dobře, že si na ně vzpomněli tak brzy

Trenér Alois Hadamczik nechce, aby emotivní ceremoniál ovlivnil mužstvo před zápasem se Švédy.

Sraz hokejové reprezentace - Alois Hadamczik Alois Hadamczik Foto: Vojtěch Marek

"Povedlo se mi udělat jednu věc, že při uvedení do Síně slávy budou hráči ještě v kabinách. Skončí rozbruslení, bude úprava ledu, ceremoniál. Nechci to před utkáním hráčům připomínat. Každý byl s nimi kamarád. Na druhé straně si tu úctu zaslouží," prohlásil Hadamczik.

Podle kouče je pro všechny pořád každá připomínka úmrtí velice citlivá a bolestivá.

"Je dobře, že si na ně vzpomněli tak brzy. Každý máme úctu ke klukům a vzpomínku na ně. Stačí vidět článek v novinách, jak se to stalo a kvůli čemu k tomu došlo, a hned se to všechno oživí...," vysvětloval Hadamczik, proč tým zůstane stranou ceremoniálu.

Síň slávy se rozroste na 106 členů

Vedle trojice úspěšných reprezentantů, které mají fanoušci v dobré paměti, budou zařazeny mezi legendy i dvě žijící osobnosti.

Devětaosmdesátiletý Miroslav Kluc byl jedním z nejlepších střelců poválečné éry a působil jedenáct let v Chomutově, stejně starý trenér Vlastimil Sýkora trénoval československou reprezentaci na mistrovství světa v roce 1959 a dovedl ji k bronzu.

"Miroslav Kluc přijede osobně, Vlastimil Sýkora má značné zdravotní problémy a nebude moci být v Chomutově osobně," dodal Králík.

Síň slávy vznikla v roce 2008 při oslavách stého výročí českého hokeje, kdy bylo vybráno 41 hráčů. Následovala kritika způsobu výběru, nejasných pravidel a podmínek a vytvoření komise.

V současné době před přijetím další pětice má 101 členů z řad vynikajících českých i slovenských hokejistů, trenérů a funkcionářů. V dubnu 2009 bylo zařazeno dalších pět osobností a naposledy se rozšiřovala loni v květnu o 55 osobností.

reklama