reklama

Experti favorizují Spartu a Třinec. Zapadne Ton do Komety?

Sparta a Třinec by se podle expertů měli v nadcházející sezoně prát o nejvyšší příčky Sparta a Třinec by se podle expertů měli v nadcházející sezoně prát o nejvyšší příčky autor: CPA Eduard Erben
Prognózy hokejových expertů Martina Hostáka, Pavla Richtra a Milana Antoše k favorizovaným klubům nové extraligové sezony.

Praha - Sparta a Třinec. To jsou podle hokejových expertů, které oslovil deník Aktuálně.cz, hlavní kandidáti na zisk titulu v nové extraligové sezoně.

"Obě mužstva disponují strašně silným kádrem," zdůvodňuje svůj tip Martin Hosták. "Zároveň však je na ně vyvíjen největší tlak," upozorňuje Milan Antoš.

Pražany a Oceláře favorizují také sázkové kanceláře, které na jejich vítězství v základní části vypisují kurzy od 4:1 do 5,5:1.

V dalších tipech, kdo by měl na oba adepty na nejvyšší mety dorážet z druhé linie, se už experti rozcházejí. Příliš jim nenapověděly ani letní přestupy.

"Jednoznačně posílili oba nováčci Mladá Boleslav a Olomouc. Ale z těch etablovaných týmů nevidím žádný, který by výrazně jenom posílil, spíš je to takové vyvážené. Hodně příchodů, hodně odchodů a skoro u všech mužstev," je na vážkách Hosták.

Favorité velké změny zvládnou

Předpovědím o síle Sparty a Třince nahrávají jak tradiční ambice obou celků, tak jejich výborné výkony v minulé sezoně, kdy v základní části obsadily první dvě přičky. I když pravdou je, že pomýšlely na vyšší mety než semifinále.

Spartě by neměla ublížit ani velká obměna kádru. "Přestože z ní hodně hráčů odešlo, tak zase někteří jiní přišli a sílu určitě má," říká Hosták. "Třinec je na tom podobně. Oceláři posílili o nové kluky, co by měli nahradit ty zkušené borce, kteří skončili. Každopádně by měli hrát opět na špici."

To Pavel Richter se trochu obává, zda Slezané dokáží udržet svůj vysoký standard i po ztrátách dlouholetých opor a legend, které zčásti odešly na hokejový odpočinek a zčásti do jiných klubů. Nahradit Zíba, Růžičku, Bonka, Peterka, Varaďu či Květoně rozhodně není snadné.

"Myslím si, že na zalepení ztrát je to asi trošku málo. Růžička byl vynikající střelec, Varaďa zase neuvěřitelný bojovník, co chodil proti puku po hlavě, Peterek a Bonk také skvělí útočníci. Bojím se, aby Třinci nescházely jejich dominantní vlastnosti. Jsem zvědavý, jak se s tím Oceláři popasují," je na vážkách mistr světa z roku 1985.

"Ale patří mezi nejbohatší kluby, tak by to měli zvládnout," uvědomuje si Richter příchod posil Rostislava Klesly, Zbyňka Irgla či Kamila Krepse.

Prostřílí Ton Kometu k titulu?

Richter přisuzuje velkou sílu stříbrnému finalistovi z Brna. A to i díky příchodu kanonýra Petra Tona, který po dlouhých a úspěšných letech odešel ze Sparty a zamířil právě do jihomoravské metropole.

"Příchod Petra Tona byl opravdovou bombou na letošním přestupovém trhu. Kometa ale celkově hodně posílila, a proto ji řadím k favoritům," říká jistě Richter.

To Hosták je při hodnocení vyhlídek Brna opatrnější. "Ton je samozřejmě výborný střelec, je ovšem otázkou, jak zapadne do hry Komety. K němu bych přidal i příchod Franty Ptáčka, což je také velká osobnost. Ale že by Brno nutně muselo být silnější, to není na papíře takhle jasné. Kometa hodně sázela na bojovnost a uvidíme, jak bude vypadat letos."

Zlín udržel tvář i největší opory

Dobrá sezona se předpovídá mistrovskému Zlínu. Přes odchody Zámorského a Honejska další opory zůstaly a to včetně veterána Čajánka. Navíc se vrátili obránce Žižka a útočník Vlach.

"Obhajoba titulu je to nejtěžší, co existuje, povede se to málokomu. Ukáže se, jestli bude mít brankář Kašík takovou fazonu jako v závěru minulé sezony. Ale hlavní je, že klíčoví hráči Čajánek, Leška, Balaštík, s nimiž to stojí a padá, zůstali," uklidňuje příznivce moravského mužstva Richter.

"Zlín bude určitě pro každého soupeře hodně nepříjemný, moc se to v jeho týmu nezměnilo," dodává Hosták.

Černým koněm Plzeň nebo Pardubice

A kdo další by se měl bít o elitní čtyřku nejvehementněji? Zřejmě Plzeň a Pardubice.

"Výkony Plzně se hodně budou odvíjet od toho, jak se vypořádá s odchodem Martina Straky a Tomáše Vlasáka. Zase ale přišel Petr Kadlec," vypíchl Hosták důležité pohyby v hráčském kádru Západočechů, jímž po velmi dobré základní části došel ve čtvrtfinále dech.

"Pardubice mají dlouhodobě dobrý tým, navíc teď posílily o Čáslavu a další hráče," tipuje dalšího možného černého koně Antoš.

Jak to ale dopadne dál ve vyřazovacích bojích, na to si on ani jeho kolegové netroufnou odpovědět. "Víme, jak je play off ošidné a není v něm nouze o překvapení. Jen si vezměme, jak naposlady dopadla Sparta," krčí rameny za všechny Richter. "Ale proto i diváci na play off tak rádi chodí."

Kurzy sázkových kanceláří na vítězství v základní části - hlavní favorité a mistrovský Zlín:

Fortuna: Sparta a Třinec 4:1, Brno 6:1... Zlín 7:1

Sazka: Sparta 4,5:1, Třinec 5,5:1, Pardubice 6:1... Zlín 7,5:1

Chance: Třinec 4,5:1, Sparta 4,75:1, Brno 7:1... Zlín 8:1

reklama