reklama

Hašek chce pomoci Michalákovým, nabízí medaili z Nagana

Dominik Hašek se angažuje v kauze Michalákových Dominik Hašek se angažuje v kauze Michalákových autor: Eduard Erben
Bývalý brankář Dominik Hašek nabídl svou zlatou olympijskou medaili z Nagana tomu, kdo se nejvíc zasadí o návrat bratrů Michalákových do péče jejich matky.

Praha - Slavný hokejový brankář Dominik Hašek nabídl svou zlatou olympijskou medaili z Nagana tomu, kdo se nejvíc zasadí o návrat bratrů Michalákových do péče jejich matky. Jediný český zástupce v hokejové Síni slávy v Torontu je členem petičního výboru, jenž organizuje akce na podporu Evy Michalákové, které odebrala syny v roce 2011 norská sociální služba.

"Hluboce nesouhlasím s tím, co se děje českým dětem a jejich mamince v Norsku. Jsou jim tam upírána základní práva a chci udělat vše pro to, aby to bylo co nejdříve napraveno," uvedl v tiskovém prohlášení Hašek, jenž se s matkou chlapců setkal v pondělí po jejím příletu do Česka.

"Přinesl jsem si s sebou tuto medaili, kterou jsme s klukama vyhráli pro naši zemi před 17 lety," připomněl Hašek olympijský turnaj v Naganu z roku 1998. "Já si této medaile nesmírně vážím! Ale, nebo spíše právě proto, jsem se rozhodnul, že až se nám to podaří a kluci budou zpět ve své české rodině, tak tuto medaili věnuji tomu, kdo na tom bude mít tu největší zásluhu," dodal.

Hašek, jenž koncem ledna oslavil padesáté narozeniny, patří k nejvýznamnějším postavám nejen českého, ale i světového hokeje. Kromě triumfu na "Turnaji století" v Naganu, na němž měl lví podíl, vyhrál dvakrát Stanley Cup v dresu Detroitu. Šestkrát také získal Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL a dvakrát Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociálky potvrdil. Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět. Zatím s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu a tento týden přiletěla do Česka, kde se mimo jiné dnes setkala s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

reklama