reklama

Držel jsem se pravidel a dostal jsem pokutu, nechápe Hořava

Miloslav Hořava pokutu za kritiku rozhodčích odmítá zaplatit Miloslav Hořava pokutu za kritiku rozhodčích odmítá zaplatit autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Rozhovor s litvínovským trenérem Miloslavem Hořavou, který odmítá zaplatit pokutu za kritiku rozhodčích.

Praha - Naštvaný Miloslav Hořava na tiskové konferenci po zápase ve Zlíně šalamounsky okomentoval výkon rozhodčích tak, aby je ve svém vyjádření nezmínil. To udělal, až když jej šéf extraligy Josef Řezníček den poté vyzval k vysvětlení svého výroku.

A nyní musí litvínovský trenér zaplatit za kritiku sudích pokutu deset tisíc korun. Jenže to Hořava odmítá.

"Vadí mi, že jsem se snažil dodržovat pravidla, která si určil svaz, a za to jsem dostal pokutu. Tu nezaplatím," říká Hořava v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pane Hořavo, popište sled událostí, které vedly k tomu, že jste dostal od ředitele extraligy pokutu.
"Na tiskové konferenci po zápase ve Zlíně jsem řekl svůj komentář k utkání. Pan Řezníček na to reagoval tak, že mě druhý den dopisem vyzval, abych se k tomu vyjádřil. Jelikož den po zápase se už k rozhodčím vyjadřovat můžu, tak jsem trochu obšírněji napsal, co si o tom myslím a jak jsem to viděl. Odpověď jsem ale poslal jen panu Řezníčkovi, nikde v médiích jsem to nepublikoval. Na to konto mi dali pokutu."

Vám tedy vadí především to, že jste dostal pokutu až za tu následnou reakci?
"Mně vadí, že jsem se snažil dodržovat pravidla, která si určil svaz, a za to jsem dostal pokutu. Já jsem se po utkání slušně vyjádřil, vlastně NEvyjádřil k tomu, co se dělo na ledě, abych nedostal pokutu. Druhý den, kdy už to říct můžu, tak jsem to slušnou formou vysvětlil pouze činovníkům svazu a na to konto jsem dostal pokutu, což mi přijde úplně nesmyslné."

Udělený trest jste vzápětí odmítnul, odmítáte také zaplatit pokutu a už trochu jadrněji jste celý krok vedení soutěže okomentoval. To vám ale může ještě víc ublížit, nemyslíte?
"Já už nevím, jestli mi to může ublížit, nebo ne. Vždyť můžu dostat pokutu už za to, co si myslím nebo naznačím. Prostě už nevím, nevyznám se v tom. Svým způsobem mi to začíná být jedno."

Opravdu? Taková aféra by mohla docela vážně ohrozit vaši trenérskou kariéru.
"To myslím úplně vážně. Vidím jediné řešení, že svaz tu pokutu stáhne. Jiné řešení nevidím."

Ani nechcete připustit, aby pokutu za vás zaplatil klub?!
"Chápu, že klub by to třeba zaplatil, protože nechce mít se svazem žádný problém. Jenže je to více méně můj problém, a proto nechci, aby na to klub nějak doplácel."

Sám to ale jako gesto také neuděláte?!
"Ne, v žádném případě."

Zaznamenal jste od kolegů nějaké podpůrné ohlasy, že jste se ozval, když se vám něco nelíbí a jste přesvědčen, že jste v právu?
"Něco mi přišlo, ale já to tak neberu, protože s tím už mám zkušenosti ze své hráčské kariéry, když jsem se ozval, ať už právem nebo neprávem. Je to každého věc, jak se k tomu postaví."

Podívejme se na tuto problematiku z obecného hlediska. Měli by podle vás mít aktéři zápasu možnost se po utkání beztrestně vyjádřit k výkonu rozhodčích?
"Nevidím důvod, proč by se to nemohlo říct. Pokud to bude slušnou formou a nebude to vulgární, tak proč ne. Když budu mluvit vulgárně a nesmyslně, tak akorát udělám pitomce sám ze sebe a ještě možná z klubu, pro který pracuju."

Jenže občas ta objektivita hráčům a trenérům při pohledu ze střídačky trochu chybí. Potom na videu poznají, že rozhodčí měl pravdu.
"Já vím. Ale to je právě o tom, co jsem říkal. Když na tiskovce řeknu v emocích bůhví co, pak se podívám na video a budu se omlouvat, tak budu za pitomce já a už si dám příště pozor a radši se nejprve podívám na video."

S prací rozhodčích máte z různých úrovní bohaté zkušenosti. Jak hodnotíte dnešní úroveň soudcování a komunikace rozhodčích s týmy? Zlepšilo se to v posledních letech?
"To si nemyslím. Není to lepší a není to lepší z obou stran. Vím, že to rozhodčí mají těžké, to určitě. Já sám bych nikdy rozhodčího dělat nechtěl. Musím říct, že je to i trochu vina trenérů. Když se podívám na zápasy, co jsme odehráli, tak tam huláká jedna nebo druhá střídačka, což taky není úplně v pořádku."

A co faktor tlaku ze strany hráčů? Kolikrát člověk u televize nechápe, čemu se faulující hráč diví. Snažíte se rozlícené a protestující svěřence krotit, když vidíte, že nemají pravdu?
"My hráče nabádáme, aby se tomu vůbec nevěnovali, aby se soustředili na hru. Ale je to složité, ty emoce se těžko ovládají. Nejhorší, co může být, je nestejný metr. Když je někdo třikrát fauluje, soupeř nejde ven a oni jsou potom za stejný zákrok vyloučeni, tak to cítí jako křivdu. A v tom vidím ten největší problém. Hráči nevědí, podle čeho můžou hrát. Z toho jsou nejvíc vytočeni."

Vraťme se ještě k té vaší kauze. Jaké kroky budou v příštích dnech následovat? Ať už z vaší strany nebo ze strany svazu.
"Já určitě pošlu panu Řezníčkovi nějaký dopis, nějaký rozpor, že s tím nesouhlasím, vysvětlím proč, a že jsem se zachoval v duchu pravidel. Uvidím, co mi odpoví, a podle toho to pak budeme řešit dál."

reklama