Dynastie Hawks! Chicago porazilo Tampu a má Stanley Cup

Takhle slaví dynastie. Chicago už zase vládne NHL
Chicago vyhrálo Stanley Cup i v letech 2010 a 2013, letos se však po dlouhých 77 letech mohlo z vítězství v NHL radovat na domácím ledě.
Blackhawks porazili Tampu v šestém zápase 2:0 a celou sérii ovládli 4:2 na zápasy.
Klíčovým mužem a jedním z hrdinů finále byl gólman Corey Crowford, který v posledním zápase vychytal nulu.
A takhle se spolu s ním radovali spoluhráči bezprostředně po závěrečné siréně.
Adam Sušovský Adam Sušovský
16. 6. 2015 4:53
Hokejisté Chicaga vyhráli šesté finále NHL nad Tampou Bay 2:0 a slaví zisk třetího Stanley Cupu za posledních šest let, slaví i český obránce Michal Rozsíval.

Chicago - Je konec! Hokejisté Chicaga porazili v šestém finále Tampu Bay 2:0 a v domácím prostředí slaví po celkovém vítězství 4:2 na zápasy už třetí Stanley Cup za posledních šest let.

NHL obdivuje zrod nové hokejové dynastie, nadvláda Hawks v novodobé historii NHL po zavedení platových stropů v roce 2005 nemá obdoby. Vítězství pro Chicago je o to sladší, že trofej získalo po dlouhých 77 letech čekání na domácím ledě, v letech 2010 a 2013 Jestřábi slavili na hřištích soupeřů.

Dramatické utkání na konci druhé třetiny gólem rozhodl nejproduktivnější obránce play off Duncan Keith a ve třetí třetině přidal z brejku pojistku Patrick Kane, jenž na první gól i nahrával.

Stanley Cup do Česka přiveze Rozsíval

Hvězdy Hawks tak rozprášily poslední naděje dvou Čechů Andreje Šustra a Ondřeje Paláta na straně poražených, Stanley Cup v létě do České republiky ale doveze Michal Rozsíval, i když do posledních dvou sérií play off kvůli zranění kotníku nezasáhl. Jeho jméno bude na slavné trofeji vyryto už podruhé.

Spolu s ním zvedl pohár nad hlavu Marián Hossa, který jako první Slovák v historii vyhrál slavný pohár dokonce už potřetí v kariéře.

Smutným hrdinou šestého finále i celé série se nakonec stal kapitán Tampy Steven Stamkos, který měl v dnešním utkání na hokejce dva důležité góly, jenže trefil tyč a při samostatném úniku na brankáře Crawforda nezvládl zvednout puk nad jeho beton. Obávaný kanonýr se v celé sérii neprosadil ani jednou.

Zraněný Bishop dlouho odolával

A to nakonec Tampu stálo vaz. Lightnings se dnes vyjma Stamkosových akcí do vyložených pozic dostávali jen sporadicky, zato gólman Ben Bishop měl práce možná až příliš na své zranění třísel, se kterým se sebezapřením naskočil i do dnešního zápasu.

Vyrovnaný začátek utkání mohl na stranu hostů naklonit Stamkos v osmé minutě, jenže jeho rána z pravého kruhu zazvonila o brankovou konstrukci a pak se i díky dvěma přesilovým hrám dostali do drtivého tlaku Hawks, jenže Hossa zblízka netrefil prázdnou bránu a po něm na kolenou nedokázal po křižné přihrávce zakončit Toews, kterého Bishop vychytal provazem na brankové čáře.

Právě po tomhle zákroku se Bishop velice těžce zvedal z ledu, ale nakonec i přes bolest v bráně zůstal a dlouho držel Tampu ve hře.

Po šancích Tampy přišel úder Keitha

Ta si výraznou herní převahu vytvořila na začátku druhé třetiny, jenže Stamkose hned v prvním střídání vychytal v samostatném úniku Crawford a o dvě minuty později před prázdnou bránou promáchl letící puk Stralman.

Pak už znovu převzalo iniciativu Chicago, které druhou polovinu prostředního dějství doslova ovládlo. Bishop musel při velkém tlaku čelit několika těžkým střelám i dorážkám, které dlouho míjely bránu, nakonec přesto kapituloval. Tři minuty před druhou sirénou před sebe pouze vyrazil střelu Keitha, který si puk sám dojel a dorazil ho za jeho záda.

Ve třetí třetině Chicago zavřelo střední pásmo, bránilo a trpělivě vyčkávalo na svou příležitost. Ta se naskytla až v 55. minutě, kdy už Tampa vsadila vše do útoku. V přečíslení tři na dva Richards nahrával a Kane zakončoval pohodlně do prázdné brány.

Tampa poté v podstatě okamžitě odvolala brankáře a power play umocnilo i vyloučení domácích, naději Lightnings ale vzal opět výborný Crawford, který parádně zachránil dorážku Paláta, jež byla poslední šancí, která mohla Lightnings dostat zpět do hry.

Finále play off NHL - 6. zápas:

Chicago Blackhawks - Tampa Bay Lightning 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 38. Keith (P. Kane, B. Richards), 55. P. Kane (B. Richards, Saad). Rozhodčí: O'Halloran, Sutherland - Heyer, Racicot. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Střely na branku: 32:25. Diváci: 22.424. Hvězdy zápasu: 1. Keith, 2. Crawford, 3. Hjalmarsson (všichni Chicago). Konečný stav série: 4:2.

Chicago: Crawford - Keith, Hjalmarsson, Oduya, Seabrook, Timonen, T. van Riemsdyk - Sharp, Toews, Hossa - Saad, B. Richards, P. Kane - Versteeg, Vermette, Teräväinen - Desjardins, Krüger, Shaw. Trenér: Joel Quenneville.

Tampa Bay: Bishop - Hedman, Stralman, Coburn, Garrison, Carle, Šustr - Killorn, Filppula, Stamkos - Palát, Johnson, Kučerov - Brown, Paquette, Callahan - Morrow, Boyle, Drouin. Trenér: Jon Cooper.