Edmonton uspěl a snížil stav série

SportPlus, ČTK
11. 6. 2006 6:28
Edmonton - U obou gólů Edmontonu při vítězství ve třetím zápase finále Stanley Cupu asistovali čeští hráči Hemský se Špačkem.

Rozhodující branku utkání vstřelil v 58. minutě domácí Ryan Smyth. Po Špačkově vysunutí střílel z pravé strany Hemský, Cam Ward v bráně Hurricanes puk jen vyrazil a Smyth jej dotlačil z hranice brankoviště do sítě.

Olejáři tak korunovali obrovský tlak, který si vytvořili po Brind'Amourově vyrovnávacím gólu z desáté minuty třetí části. Domácí si díky těsnému vítězství udrželi reálnou šanci na zisk Stanley Cupu, když v sérii hrané na čtyři vítězné zápasy stáhli náskok Caroliny na jedno vyhrané utkání.

Domácí šli brzy do vedení, když Špačkovu střelu od modré tečoval Shawn Horcoff mezi Wardovi betony. Už o necelé dvě minuty později mohlo být srovnáno, ale Justin Williams sám proti finskému gólmanovi Markkanenovi v brance Edmontonu neuspěl. Markkanen ve svém druhém startu v play off v životě pochytal 24 střel a byl jednou z hlavních postav vítězství Olejářů.

Na finského gólmana potom v přesilovce nevyzrál ani nejlepší kanonýr play off Brind'Amour s Justinem Williamsem, kteří se dostali do několika slibných šancí po vyloučení Chrise Prongera.

Domácí pak hráli minutu a půl přesilovku 5 proti 3, ale obrana Hurricanes v čele s Glenem Wesleyem a Rodem Brind'Amourem jim nedovolila více než jednu střelu. Obrana Olejářů ale pracovala také dobře, přežila i několik oslabení, jednou poslal domácí do početní nevýhody třetí český zástupce v Edmontonu Radek Dvořák.

Ten se dostal do nebezpečného zakončení na začátku druhé části, ale Ward jeho bekhendový pokus kryl. Těsně před koncem druhé třetiny se dostali Olejáři ve vlastním oslabení do další šance, když po Weightově chybě střílel Ethan Moreau, Ward neměl puk pod kontrolou, ale gólovou dorážku neuznal rozhodčí McGeough, který už před tím ztratil puk z dohledu.

Pak na ledě dominovali oba brankáři, skórovat dokázal až deset minut před koncem Brind'Amour, který po přihrávce Cory Stillmana nejdříve trefil bránícího Smithe, ale dostal se k dorážce, která už prošla do sítě. Ale v čase 57:45 strhl vítězství na stranu Edmontonu Ryan Smyth.

"Byl na nás velký tlak, abychom už konečně dávali góly," řekl Shawn Horcoff o svém útoku Olejářů se Smythem a Hemským. "Snažili jsme se soustředit hlavně na sebe, chtěli jsme odehrát dobré utkání. Nehledali jsme pomoc někde jinde, museli jsme se probudit a pomoct týmu." A to se Horcoffovi povedlo excelentně - sám dal úvodní gól, kolega z útoku Ryan Smyth přidal rozhodující branku a na oba góly nahrával Aleš Hemský.

Čtvrtý duel je na programu v úterý ve 2:00 středoevropského času opět v edmontonské hale Rexall Place.

Výsledek - třetí zápas finále:
Edmonton Oilers - Carolina Hurricanes 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 3. Horcoff (Špaček, Hemský), 58. Smyth (Hemský, Špaček) - 50. Brind'Amour (Stillman). Rozhodčí: Devorski, McGeough -Morin, Racicot. Vyloučení: 5:7. Bez využití. Střely na branku: 30:25. Diváci: 16.839. Stav série: 1:2.
Edmonton: Markkanen - Smith, Pronger, Špaček, Staios, Greene, Tärnström - Hemský, Horcoff, Smyth - Dvořák, Stoll, Samsonov - Torres, Peca, Pisani - Laraque, Murray, Moreau. Trenér Craig MacTavish.
Carolina: C. Ward - A. Ward, F. Kaberle, Commodore, Hedican, Wesley, Wallin - Recchi, Staal, Cullen - Williams, Brind'Amour, Stillman - Ladd, Weight, Whitney - LaRose, K. Adams, C. Adams. Trenér Peter Laviolette.