reklama

Eliáš: Peníze i smlouvu v NHL dostanu, ale možná ne v Devils

Patrik Eliáš na Zlaté hokejce 2013. Patrik Eliáš na Zlaté hokejce 2013. autor: CPA
Patrik Eliáš je v NHL bez smlouvy a přiznal: "Jsem připraven i na to, že budu muset z New Jersey odejít. V Newarku přitom působí už sedmnáct let."

Karlovy Vary - Patrik Eliáš spojil celou svou zámořskou kariéru s New Jersey, pomohl klubu ke dvěma Stanley Cupům a také v letošní sezoně patřil ke klíčovým oporám klubu. 

Spolupráce a věrnost, která je i na zámořské poměry výjimečná, ale letos může po sedmnácti letech skončit.

Eliášovi totiž na konci června vyprší smlouva a nová na stole zatím stále neleží. 

"Nervózní z toho ale nejsem. Buď zůstanu v New Jersey, nebo se prostě rozhodneme zkusit něco jiného, jiný klub, jiné prostředí," řekl v sobotu smířeně Eliáš před zahájením galavečeru Zlatá hokejka v Karlových Varech.

Jak to vypadá s vámi a vaší další budoucností v NHL?
Zatím nic moc. Až poslední týden jsme se s vedením New Jersey spojili a nějaká jednání probíhají. Zatím to ale rozhodně není na nějaké vážné povídání.

Jste z toho nervózní?
Vůbec ne. Buď se to vyřeší tak, že v New Jersey zůstanu, nebo se prostě s rodinou rozhodneme, že půjdeme zkusit něco jiného. S oběma variantami jsem smířený a tak nějak s nimi spočítám. Po těch letech by ale bylo samozřejmě těžké klub opouštět.

Platí ale, že chcete zůstat v NHL?
Myslím si, že úroveň na to ještě pořád mám. Nemám obavy, že bych nabídky z NHL za dobré peníze neměl. Navíc je to pořád nejlepší soutěž na světě.

Ta otázka směřovala spíše k možnému návratu do Evropy. V minulých týdnech o vás, alespoň přes média, projevil velký zájem Lev Praha.
To je v pořádku. Člověka potěší, že je o něj zájem i z Evropy. Pro mě je ale NHL pořád nejlepší liga na světě a pokud tam o mě bude zájem, je to má priorita.

Láká vás si podruhé v kariéře vyzkoušet trh volných hráčů a čekat na zájmy ostatních klubů?
Už jsem si to před sedmi lety prošel a zas tak příjemná situace to není. Má to své pro i proti, po mé zkušenosti už bych asi nebyl tak nervózní a věděl bych, jak mám reagovat. Letos je to navíc o to lepší, že hráč může s kluby vyjednávat ještě předtím, než se volný trh vůbec otevře (smlouvy hráčům končí 30. června, trh volných hráčů se otevře až 5. července, pozn. redakce).

Chtěl byste mít jasno do toho 5. července?
Jasno do té doby bude určitě. Pokud budu zůstávat, mělo by být jasno dříve, než pátého července vůbec nastane. Pokud jasno nebude, budu čekat až do otevření trhu a rozhodovat se podle dalších variant.

Poletíte kvůli vyjednávání nové smlouvy zpátky do Ameriky? 
Zatím jsem to s agentem neprobíral, ale myslím si, že to nebude třeba. Díky tomu, že je pětidenní prostor na rozhodnutí a vyjednávání, tak člověk nemusí být nutně na místě u telefonů a agenta, nemusí dělat rozhodnutí tak rychle.

Sledujete teď alespoň finále Stanley Cupu, nebo si dáváte od hokeje úplné volno?
Koukám se jen na výsledky. 

Vybavujete si u toho loňské finále?
Je neuvěřitelné, jak čas letí. Během jednoho roku je zase všechno úplně jinak. Člověk by si měl vážit každé situace, hlavně těch dobrých, když tu možnost má. Pro mě to byla skvělá zkušenost, že se to nepovedlo a my s Los Angeles prohráli, to je součástí života. Třeba to vyjde příští rok.

Už jste začal s přípravou na příští rok?
Občas vstanu a jdu s malou (směje se). V posledních týdnech už jsem se ale začal hýbat, samozřejmě ale ne v takové intenzitě, jako budu makat za dva měsíce.

reklama