Eliáš se vrátil, přihrál Ďáblům výhru

SportPlus, ČTK
11. 3. 2006 9:03
New York - Český hokejista New Jersey Patrik Eliáš se poprvé od olympijské přestávce objevil na ledě a hned pomohl svému celku k výhře. Duel s Washingtonem skončil pro Ďábly vítězstvím 4:3 po samostatných nájezdech a český reprezentační útočník se podílel na všech třech brankách v regulérní hrací době. Při nájezdech se sice Eliáš představil, ale Olaf Kölzig v brance Capitals jej vychytal.
Útočník Washingtonu Alexander Ovečkin ztroskotal v nájezdech na Martinu Brodeurovi z New Jersey. | Foto: Reuters

Adresáty Eliášových přihrávek byli dvakrát Scott Gomez a jednou Brian Gionta. "Tady je vidět, jak je pro nás Patrik důležitý. Okamžitě ožije celá formace," hodnotil generální manažer a kouč Ďáblů Lou Lamoriello.

Příspěvek Eliášovy formace na vítězství v normální hrací době nestačil, Devils museli rozhodnout v nájezdech. Tohle pozápasové drama podstoupili už počtvrté v posledních pěti utkáních. Brankář New Jersey Martin Brodeur nepatří mezi příznivce nájezdů, přesto v nich má slušnou bilanci. Odchytal deset takových dramat, sedmkrát z nich vyšel jako vítěz.

Po čtvrteční prohře na nájezdy s Islanders se Brodeur této disciplíně hodně věnoval v tréninku. "Čelil jsem na tréninku tak čtyřicítce nájezdů a dostal jsem se do pohody. Přesto ale příliš nevěřím tomuhle systému, fanoušci to ovšem mají rádi," řekl Brodeur.

Devils se během utkání povedlo vymazat Alexandra Oveččina, který v předchozích sedmi utkáních dokázal rozvlnit síť. Na Jaromíra Jágra už mu schází v pořadí střelců jen jediný gól. Jenže proti New Jersey se zasekl, Brodeura neprostřelil ani v nájezdech.

New York Islanders zvítězili nad Torontem 2:1 po samostatných nájezdech, na  jedinou branku Maple Leafs nahrál ve 22. minutě Bryanu McCabeovi český  obránce Tomáš Kaberle. Domácí ještě ve druhé třetině vyrovnali a v  samostatných nájezdech rozhodl o jejich výhře jediný úspěšný exekutor  Miroslav Šatan. "Nejlepší cesta k úspěchu je brát to jako trénink. Zatím mi  to vychází," uvedl slovenský útočník, který proměnil sedm z devíti nájezdů  v sezoně.

Přestože mužstvo z Long Islandu ztrácí na poslední místo zajišťující účast  v play off jen sedm bodů, vedení Ostrovanů vyměnilo útočníky Marka  Parrishe, Olega Kvašu a obránce Brenta Sopela s Bradem Lukowichem. Místo  nich nastoupilo pět nováčků.  "Máme novou krev a tým je trochu omlazený.  Když se nám podaří vyhrát pár zápasů, tak to zvedne sebevědomí celému  mužstvu," řekl Šatan.

Ottawa se stále musí obejít bez brankáře Dominika Haška, ale Ray Emery jej  zatím úspěšně nahradil, když v posledních šesti utkáních pětkrát vyhrál. V  pátek s jeho přispěním Senators vyhráli 3:1 v Atlantě, Emery musel  zasahovat jen proti 17 střelám. "Eliminovali jsme jejich šance na minimum a  naše jsme proměnili," pochvaloval si Emery, jehož překonal pouze Ilja  Kovalčuk.

Zklamaní zažívá útočník Robert Holík. Po dlouhém zranění naskočil do  sestavy Atlanty, ale nedaří se. V pátečním duelu byl při dvou inkasovaných  gólech, přitom jeden přímo zavinil. "Musím vzít odpovědnost za ty góly na  sebe. Musím se zlepšit a pomoci týmu. Nic víc se k tomu říct nedá," řekl  zámořským novinářům.

Vedoucí celek Východní konference z Caroliny se představil na ledě Floridy  s cílem získat 44. vítězství v sezoně, kterým by překonal klubový rekord.  První třetina však Hurricanes vůbec nevyšla. Prohrávali sice jen 1:2, ale  soupeř vyslal na Martina Gerbera 22 střel. Hokejisté Caroliny nakonec  prohráli 3:5.

Kouč Peter Laviolette nehledal výmluvy. "Byla to asi naše nejhorší první  třetina v sezoně. Celých dvacet minut bylo strašných. Myslím, že nás trochu  vyvedlo z míry, co jsme tady předvedli," prohlásil trenér.

New York Islanders - Toronto 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 32. Nilsson, rozhodující sam. nájezd Šatan - 22. McCabe (T. Kaberle). Střely na branky: 27:23. Diváci: 12.425.

Washington - New Jersey 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 4. Pettinger, 8. Muir, 60. Zubrus - 20. a 43. Gomez (na obě Eliáš), 14. Gionta (Eliáš), rozhodující sam. nájezd Brylin. Střely na branky: 28:27. Diváci: 15.884.

Atlanta - Ottawa 1:3 (0:3, 1:0, 0:0)
Branky: 25. Kovalčuk - 2. Alfredsson, 3. Kelly (Varaďa), 6. Smolinski. Střely na branky: 17:35. Diváci: 15.057.

Florida - Carolina 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Branky: 30. a 59. O. Jokinen, 12. Gelinas, 17. Ch. Gratton, 60. Stümpel - 1. Wallin, 31. Justin Williams, 40. Brind'Amour. Střely na branky: 39:27. Diváci: 13.941.

St. Louis - Minnesota 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 18. Šiškanov, 65. Stempniak - 25. Gáborík. Střely na branky: 29:23. Diváci: 14.609.