4. 5. 2008 21:43
Česká republika - Rusko 4:5 po prodloužení
Rus Alexej Morozov se raduje ze vstřelené branky.
Rus Alexej Morozov se raduje ze vstřelené branky. | Foto: Reuters

Québec - Národní tým podlehl ve svém druhém utkání na mistrovství světa v Kanadě po prodloužení Rusku. O vítězství soupeře rozhodl kapitán Alexej Morozov, když v 64. minutě zápasu prostřelil Milana Hniličku.

V dresu české reprezentace se zaskvěl Patrik Eliáš, který zaznamenal hattrick. Dařily se také přesilové hry, když v nich Češi vsítili všechny čtyři branky.

Patrik Eliáš
Patrik Eliáš | Foto: ČOV
Eliáš zářil. Ale komu se zápas nepovedl? Hlasujte

Po úvodním zápasu s Dánskem a povinné výhře 5:2 čekala českou reprezentaci náročnější prověrka - ruský tým nabitý hvězdami v čele s nejlepším střelcem a nejproduktivnějším hráčem NHL Alexandrem Ovečkinem.

V sestavě národního týmu naskočila do zápasu i nejnovější posila Jaroslav Hlinka z Colorada, která ihned zaujala pozici prvního centra. Do čtvrté formace se přesunul dosavadní vedoucí prvního útoku David Krejčí.

Kouč Alois Hadamczik se rozhodl i pro další změnu. V elitní obranné dvojici nahradil Zbyňka Michálka Marek Židlický.

Hrál se oboustranně útočný hokej

Hned úvod nedělního duelu naznačil, že diváci uvidí atraktivní ofenzivní duel. Ve druhé minutě nevyužil Vrbata zaváhání Fjodorova a do vedení šli záhy ruští hokejisté. Sergej Zinovjev si dokonale poradil s českou obranou i brankářem Hniličkou a Rusko mělo od čtvrté minuty zápasu navrch.

V osmé minutě se však Čechům naskytla možnost první přesilové hry, a Patrik Eliáš i celá první pětka ukázali, proč si trenér Hadamczik tolik cení množství posil z NHL. Perfektní kombinaci s Židlickým a Hlinkou zakončil útočník New Jersey do prázdné branky a bylo rázem vyrovnáno.

A to nebylo vše. Jen o necelé tři minuty později sehrála česká reprezentace znovu skvěle přesilovku a Kotalík po přihrávce Fleischmanna otočil vývoj utkání.

Do kabin se však šlo za nerozhodného stavu. Před koncem první třetiny byl vyloučen Hanzal a krátce po něm i Židlický. Výhodu dvou hráčů v poli pak tři desetiny vteřiny před hvizdem využil Gorovikov.

Fanoušek Kumstát prožívá sen. Dostal se vedle Eliáše
Český tým má sílu. Uklidnili jsme se, tvrdí Michálek

V 26. minutě pak přišla smolná chvilka pro ruského brankáře Jerjomenka. Jeho spoluhráči na něj zbytečně natlačili Michálka a klubový spoluhráč Milana Hniličky se z "valné hromady" jen težce zvedal.

Zraněné koleno sice zkusil společně s masérem rozhýbat, záhy však bylo jasné, že nebude moci chytat dál, a jeho místo zaujal náhradník Birjukov. Zároveň byl za hrubost vyloučen Michálek.

A Rusové nabídnuté výhody znovu dokázali využít. Jen necelou vteřinu před návratem českého beka na led tečoval Morozov střelu Markova a poslal svůj celek do vedení.

Eliáš zkompletoval hattrick

Přesilovkový gól ovšem znovu vstřelili i Češi. Při vyloučení Markova vypálil Židlický, ruskou branku sice netrefil, puk se ale od zadního mantinelu odrazil k Eliášovi, a ten z těžkého úhlu nezaváhal. Do kabin se proto šlo opět za nerozhodného stavu.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky se národnímu týmu znovu naskytla výhoda jednoho muže a ruské vyloučení opět potrestal. Po ideální Hlinkově přihrávce završil hattrick Eliáš, když ukázkově proměnil samostatný nájezd.

Jaroslav Hlinka (vlevo), Martin Erat (druhý zleva), Tomáš Kaberle (2. zprava) a Marek Židlický gratulují Patriku Eliášovi (uprostřed) k úspěšné střele během druhé třetiny zápasu | Foto: Reuters

Rusové se ale nevzdali a diváci v quebecké halé viděli další, tentokrát již sedmý, přesilovkový gól. V 47. minutě napřáhl od modré Kornějev a kotouč se zastavil až v síti za Hniličkou.

Do konce normální hrací doby měli oba soupeři několik příležitostí rozhodnout zápas ve svůj prospěch, nikomu z hráčů se však již skórovat nepodařilo a utkání dospělo do prodloužení.

Hned po půlminutě nastavení fauloval Kaberle unikajícího Kovalčuka a sám postižený se rozjel k nařízenému trestému střílení. Napálil však pouze tyčku Hniličkovy branky a zápas pokračoval.

Šteští ale už u českého týmu nestálo v 64. minutě. Situaci dva na dva vyřešil Morozov střelou nad beton brankáře Hniličky a Rusové se radují z výhry.

Zápas jsme sledovali ONLINE

Česká republika - Rusko 4:5 po prodloužení (2:2, 1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 10., 34., 43. Eliáš, 13. Kotalík - 4. Zinovjev, 20. Gorovikov, 28. a 64. Morozov, 47. Kornějev
Česká republika: Hnilička - Židlický, Kaberle, Kuba, Hejda, Michálek, Čáslava - Erat, Hlinka, Eliáš - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Klepiš, Novotný, Kotalík - Irgl, Krejčí, Rolinek
Rusko: Jerjomenko (26. Birjukov) - Markov, Kalinin, Grebeškov, Kornějev, Nikulin, Proškin, Vorobjev - Morozov, Zinovjev, Kovalčuk - Sjomin, Fjodorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin - Radulov, Těreščenko, Zaripov.