Eliáš si pro Zlatou hokejku z Karibiku nepřijel

23. 6. 2012 22:30
Hokejovou anketu Zlatá hokejka vyhrál Patrik Eliáš před Jaromírem Jágrem.
Patrik Eliáš dokráčel letos s New Jersey Devils až do finále Stanley Cupu.
Patrik Eliáš dokráčel letos s New Jersey Devils až do finále Stanley Cupu. | Foto: Reuters

Karlovy Vary - Útočník Patrik Eliáš z New Jersey Devils získal podruhé v kariéře Zlatou hokejku.

Vítěz 44. ročníku tradiční ankety, který triumfoval již v roce 2009, získal o 185 bodů více než druhý Jaromír Jágr z Philadelphie Flyers.

Také třetí příčku obsadil hráč ze zámořské NHL - útočník týmu Ottawa Senators Milan Michálek, jenž zůstal za desetinásobným vítězem a rekordmanem ankety Jágrem pouze o dva body zpět.

Eliáš má za sebou skvělou sezonu v NHL

Šestatřicetiletý Eliáš získal v hlasování trenérů, odborníků a novinářů, které se po změně pravidel konalo poprvé tříkolově, aby bylo možné zohlednit výkony hráčů v závěru NHL, celkem 594 bodů. O 61 bodů vedl před Jágrem již po prvním kole, po tom druhém vykrystalizovala finálová desítka a její bodová konta se mazala.

Třebíčský rodák byl opět jednou z opor New Jersey a po velmi povedené sezoně dokráčel s Ďábly až do finále Stanley Cupu, kde bylo nad jejich síly Los Angeles. Ve druhém kole play off vyřadil Eliášův tým právě Jágrovu Philadelphii. Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru z let 2000 a 2003 si v základní části připsal v 81 zápasech 78 bodů za 26 gólů a 52 asistencí, což z něho dělalo nejproduktivnějšího Čecha v soutěži. V play off pak přidal ve 24 duelech osm bodů (5+3).

Eliáš z Karibiku nedorazil

Protože je však na dovolené v Karibiku a z vyhlášení v karlovarském Grandhotelu Pupp se omluvil, sošku radujícího se hokejisty za něho převzal jeho otec.

"Je to obrovské ocenění, kterého si samozřejmě vážím. O to více mě mrzí, že tam nemohu být osobně," uvedl během telefonního hovoru letošní vítěz ankety. "Měl jsem to štěstí, že jsem si mohl opět zahrát finále Stanley Cupu. Člověk nemůže pokaždé vyhrát. Já si i tak celý rok včetně play off hodně užíval," dodal Eliáš.

"Chtěl bych poděkovat manželce s dcerou, kteří mi dělají výborné zázemí, ale také rodičům," vzkázal Eliáš. "Za Patrika děkuji všem, kteří mu dali hlasy," doplnil Zdeněk Eliáš.

Ceny se dočkal i Mrázek

Ocenění pro nejlepšího juniora sezony získal dvacetiletý brankář Petr Mrázek z týmu Ottawa 67's v Ontario Hockey League, který byl oporou juniorské reprezentace na mistrovství světa, ale zachytal si i na seniorském šampionátu. Nejlepší hokejistkou byla zvolena Radka Lhotská, ocenění pro sledge hokejistu sezony převzal opětovně Pavel Kubeš.