Eliášův vítězný návrat. A diváci skandovali jeho jméno

7. 11. 2009 9:14
New Jersey - NY Islanders 2:1
Patrik Eliáš se vrátil po zranění na led
Patrik Eliáš se vrátil po zranění na led | Foto: Reuters

Sunrise - Český hokejový brankář Tomáš Vokoun přišel v NHL po dvou vychytaných čistých kontech o neprůstřelnost.

V utkání s Washingtonem pustil gólman Floridy tři z čtyřiadvaceti střel a jeho tým prohrál 1:4, když poslední gól dali Capitals do prázdné branky při power play.

Vokounova úspěšná série se zastavila na 77 povedených zákrocích v řadě. Naposledy předtím inkasoval 28. října v druhé třetině zápasu s Ottawou, který Florida prohrála 3:4. Pak dvakrát udržel nulu, znovu na něho vyzrál až útočník Washingtonu Tyler Sloan, který v 5. minutě otevřel skóre pátečního zápasu.

Capitals se museli v druhém utkání po sobě obejít bez svého lídra Alexandra Ovečkina, který je kvůli zranění v horní části těla na několik dnů mimo hru.

V první třetině navíc odstoupili ze hry další dva hráči Mike Green a Jeff Schultz, přesto hosté dokázali dovést zápas do vítězného konce.

"Dobré týmy se obvykle potýkají s řadou zranění, protože jejich hráči jsou ochotni za vítězství zaplatit. Já jen doufám, že ta cena pro nás nebude moc vysoká," prohlásil trenér Washingtonu Bruce Boudreau.

Jeho protějšek Pete DeBoer byl z výkonu svých svěřenců zklamaný. "Soupeř byl dnes po vítězství daleko hladovější než my. A pro to není žádná omluva," zlobil se DeBoer.

Vítěznou premiéru v této sezoně NHL prožil útočník Patrik Eliáš, jenž vynechal úvodních 13 zápasů kvůli rehabilitaci po dvou letních operacích kyčle a třísel. Do statistik se sice dlouholetý lídr New Jersey nezapsal, Ďáblové ale porazili New York Islanders 2:1 a připsali si čtvrté vítězství v řadě.

Eliáš se dočkal oslav

"Z mého pohledu to byl zápas nahoru dolů," popsal Eliáš, který strávil na ledě 16 minut a dvakrát vystřelil na branku. "V úvodu jsem se trochu trápil, druhá třetina byla docela dobrá, ale na konci jsem se už začal cítit unavený. Ale to se dalo čekat," řekl Eliáš.

New Jersey v sobotu čeká zápas v Ottawě, kde se budou snažit navázat na svou zatím parádní bilanci z hřišť soupeřů (sedm výher ze sedmi zápasů).

Eliáš však s týmem do Kanady neodletěl, kouč Jacques Lemaire se mu rozhodl dát ještě čas na odpočinek. Český kanonýr by tak měl znovu zasáhnout do hry až ve středečním duelu s Anaheimem.

"Celkově jsem byl unavený a trochu jsem cítil bolesti," přiznal Eliáš. "Ale to jsou všechno pocity, které jsem v prvním zápase po pětiměsíční přestávce očekával. Snažil jsem se dělat krátká střídání, zvlášť ke konci zápasu. Chtěl jsem to pro začátek nepřepálit, zvlášť když jsme vedli, a myslím, že se mi to povedlo," dodal Eliáš, jenž měl hned při prvním střídání velmi slibnou šanci, ale netrefil branku.

Když pak mířil na střídačku, domácí fanoušci skandovali jeho jméno "Patty, Patty".

Jedním z hlavních strůjců vítězství New Jersey byl brankář Yann Danis, který dostal podruhé v sezoně přednost před Martinem Brodeurem. A v duelu proti svému bývalému klubu, za který v minulé sezoně odchytal 30 zápasů, se mu vedlo znamenitě. Danis nestačil pouze na jedinou z 24 střel Ostrovanů a byl vyhlášen třetí hvězdou večera.

"Abych byl upřímný, v prvním zápase jsem se cítil lépe," vzpomněl si Danis na závěr října, kdy vychytal výhru 2:1 nad Bostonem. "Ale dokázal jsem se dnes vypořádat se špatnými odrazy a jsem moc šťastný, že jsme vyhráli," doplnil.

Teprve druhou výhru v sezoně si připsali hokejisté Toronta, kteří zvítězili 3:2 na ledě trápící se Caroliny. Jednou přihrávkou se na úspěchu Maple Leafs podílel i český obránce Tomáš Kaberle.

Hosté přitom prohrávali po první třetině 0:2. V druhém dějství však dokázali vyrovnat, vítězný gól vstřelil osm a půl minuty před koncem základní hrací doby v přesilové hře Jason Blake.

"Začínáme se dostávat do té správné formy," uvedl Blake, jehož tým bodoval v šestém utkání za sebou. Vedle dvou výher Toronto čtyřikrát získalo bod za prohru v prodloužení nebo po samostatných nájezdech. "Dnes jsme hráli s nasazením a předvedli týmový výkon," zdůraznil Blake.

Mizérie Caroliny trvá

Zato krize Caroliny se znovu prohloubila. Hurricanes prohráli již jedenáctý zápas v řadě a jsou nejhorším týmem celé NHL.

"Když nevyhráváte, je to pochopitelně frustrující. Ale dnes jsme nehráli špatně, takže se na to musíme dívat aspoň trochu pozitivně," snažil se o povzbudivá slova jeden ze dvou úspěšných střelců Caroliny Brandon Sutter.

Naopak pozici nejlepšího týmu ligy si upevnilo Colorado díky vítězství 4:3 po samostatných nájezdech nad Chicagem.

Avalanche se dokázali vypořádat s nepříznivým průběžným stavem 0:2 a zásluhu na tom měl především osmnáctiletý mladík Ryan O'Reilly, který vstřelil dva góly. O'Reilly tak prodloužil sérii zápasů, v nichž bodoval, na jedenáct a s 14 body je druhým nejproduktivnějším hráčem týmu.

"Co se mi na jeho hře líbí, je, že dal nejen dva góly, ale navíc odvedl ještě spoustu jiné práce, čehož si spousta lidí třeba ani nevšimne," pochválil trenér Joe Sacco hráče, jehož si Avalanche letos vybrali v draftu jako 33. v celkovém pořadí.

"Dokáže být ve správný čas na správném místě, jsem opravdu ohromen jeho čtením hry. Některé věci se prostě nedají naučit, na ty musíte mít cit, a on ho má," dodal Sacco.

Diváci v Coloradu si v závěru užili drama, když se penaltový rozstřel protáhl až do osmé série. Teprve v ní získal pro Avalanche bod navíc útočník Chris Stewart, který překonal gólmana Blackhawks střelou zápěstím, zatímco na druhé straně Craig Anderson pokus Dustina Byfugliena vystihl.

Carolina - Toronto 2:3 (2:0, 0:2, 0:1)
8. Sutter, 18. Samsonov - 22. Mitchell (T. Kaberle), 28. Kuljomin, 52. J. Blake.

New Jersey - New York Islanders 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)