reklama

Erat se dočkal. Z Capitals jde do Phoenixu za Kleslu

Martin Erat se ve Washingtonu trápil střelecky i kvůli menšímu vytížení Martin Erat se ve Washingtonu trápil střelecky i kvůli menšímu vytížení autor: ČTK
Český hokejový útočník Martin Erat byl vyměněn v NHL z Washingtonu do Phoenixu. Opačným směrem putuje obránce Rostislav Klesla.

Washington - Český hokejový útočník Martin Erat byl vyměněn v NHL z Washingtonu do Phoenixu. Opačným směrem putuje obránce Rostislav Klesla, jehož ale Capitals později vytredovali spolu s gólmanem Michalem Neuvirthem do Buffala za brankáře Jaroslava Haláka.

Halák i Klesla zažili dva trejdy během dne

Pro zadáka Kleslu jde o druhou změnu zaměstnavatele během několika hodin, gólman Neuvirth bude hrát poprvé během kariéry ve slavné lize za jiný tým než za Capitals. Ani Halák se v kabině Sabres příliš neohřál, po výměně ze St. Louis tam zamířil na konci února.

Dvaatřicetiletý Erat, který reprezentoval na únorových olympijských hrách v Soči, žádal vedení Capitals o výměnu už od listopadu. Nebyl spokojený s vytížením na ledě od trenéra Adama Oatese a ve Washingtonu neměl tak klíčovou roli jako dříve v Nashvillu.

Také o rok mladší Klesla prožíval v Phoenixu těžké období. Dvakrát v sezoně byl poslán na farmu do celku Portlandu v nižší AHL, kde působí nepřetržitě už od poloviny ledna. Coyotes jej vždy před přesunem do záložního týmu nabídli na listinu volných hráčů, odkud si jej ovšem jiný klub NHL nevybral.

Phoenix měl zájem dlouho

Erat si v probíhajícím ročníku připsal v 53 zápasech 24 bodů za jeden gól a 23 asistencí. Má platnou smlouvu i na příští sezonu, kterou uzavřel ještě při působení v Nashvillu před ročníkem 2008/09 na sedm let s celkovým příjmem 31,5 milionu dolarů. V tomto ročníku bere 3,75 milionu dolarů, v příštím to bude o 1,5 milionu dolarů méně, ale platový strop klubu zatěžuje částkou 4,5 milionu dolarů.

"Měli jsme o Martina zájem dlouhou dobu. Jsme šťastní, že jsme ho získali," řekl serveru tsn.ca generální manažer Phoenixu Don Maloney, který doufá, že ještě před dnešní večerní uzávěrkou tým posílí. "Chtěli bychom dalšího útočníka a možná i obránce," nastínil své záměry Maloney.

Erat: Můžu nastupovat s hráči, které znám

Erat by se mohl zařadit do českého útoku k Martinu Hanzalovi a Radimu Vrbatovi, s kterými už dříve nastupoval v české reprezentaci. "Měl jsem několik nabídek, které jsem zvažoval. Nakonec jsem se rozhodl takto, protože můžu nastupovat s hráči, které znám, a hrát systém, na který jsem zvyklý," řekl Erat serveru azcentral.com.

"Tato sezona pro mě byla těžká. Byl jsem zvyklý na jiný systém (než ve Washingtonu) a myslím, že Phoenix má hodně blízko k tomu, na co jsem byl zvyklý hrát v Nashvillu. Trenérský tým mě docela dobře zná a o to bude přestup snadnější," doplnil Erat, který nyní myslí jen na to, aby Coyotes pomohl do play off.

Eratovi se ve Washingtonu příliš nedařilo

Do Washingtonu přišel Erat loni v dubnu s touhou získat Stanleyův pohár, ale tyto ambice se nyní pokusí naplnit jinde. Rodák z Třebíče má v NHL na kontě celkem 785 utkání a 508 bodů za 165 tref a 343 asistencí. V 50 zápasech play off přidal osm gólů a 15 přihrávek.

V rámci transakce Phoenix získal spolu s Eratem i sedmadvacetiletého amerického forvarda Johna Mitchella, který ještě nikdy NHL nehrál a nastupoval na farmě v Hershey v AHL. Do Washingtonu putoval s českým obráncem také třiadvacetiletý americký centr Chris Brown, jež má zatím na kontě 11 startů v NHL, a ještě právo výběru ve čtvrtém kole draftu v příštím roce.

Kleslu posílali na farmu

Brzy dvaatřicetiletý Klesla prožíval těžké období ve Phoenixu a s ročním příjmem 2,975 milionu dolarů (letos mu smlouva končí) hrál již od poloviny ledna nepřetržitě na farmě v Portlandu. Ocitl se rovněž na listině volných hráčů, ale jiný klub si ho nevybral. Až v úterý po něm sáhl Washington, ale použil ho následně pro další transakci.

O šest let mladší Neuvirth byl rovněž delší dobu nespokojený se svou pozicí v týmu z metropole USA. Hráčův zástupce Patrik Štefan začátkem ledna připustil, že neformálně informoval vedení klubu o Neuvirthově touze tým opustit.

Osmadvacetiletý Halák prožil jen o něco menší veletoč než Klesla. Po působení v St. Louis, kam přišel v roce 2010 z Montrealu, ho na konci února získalo do svých řad Buffalo, za Sabres však nestihl odchytat ani jediný zápas a už je hráčem Washingtonu.

reklama