reklama

Euforie vrcholí, jedeme nad plán, říká před baráží Bělohlav

Fanoušci Motoru České Budějovice Fanoušci Motoru České Budějovice autor: Jakub Šafránek
I když to nikdo nečekal, hokejisté Českých Budějovic postoupili do baráže o extraligu, ačkoliv ještě loni málem hráli o udržení v první lize.

České Budějovice - Motor tankuje nadšené mládí a už s ním jede nad plán. I když to nikdo nečekal, hokejisté Českých Budějovic hladce postoupili do baráže a jen dva roky poté, co tam hokej kvůli odsunu licence do Hradce Králové málem zanikl, se budou rvát o návrat do extraligy

"Máme partu nadšených kluků, kteří sbírají zkušenosti každým zápasem. Možná pro nás budou výsledky v baráži velké vystřízlivění, ale stejně se na to těšíme a budeme bojovat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz sportovní manažer klubu a asistent trenéra Motoru Raděk Bělohlav

Spolu s dalšími bývalými hokejisty z Českých Budějovic se podílí na restartu tamního klubu. Ten byl po odsunu licence před dvěma lety na hraně existence, na konci loňské sezony se tak tak vyhnul baráži o první ligu, ale dnes se hrdý Motor zase drápe na vrchol, byť odmítá být farmou ekonomicky silných celků nejvyšší soutěže a chce si extraligu vybojovat s vlastními odchovanci. 

Motor se letos v první lize dokázal vklínit mezi dva hlavní favority Chomutov a Kladno, v play off vyřídil nejprve Benátky a pak silnou Třebíč. A teď se těší na extraligovou šanci. Třeba překvapí podobně, jako se to v baráži povedlo loni podceňované Olomouci.

Chceme dojít co nejdále, ale na extraligu ještě nemáme. Tohle jste řekl v rozhovoru pro server BudějckáDrbna.cz na začátku února, když začínalo play off první ligy. Teď jste v baráži a budete bojovat o extraligu. Změnil se nějak váš názor?
Ne, pořád to platí. Nejde o to, že nemáme na to, se do extraligy dostat. Bylo to už několikrát opakované, ale v této sezoně bychom s naším současným kádrem nedokázali konkurovat dvaapadesát kol v extralize. Když jsme se teď ale dostali do takové fáze, budeme bojovat. Je to konfrontace s extraligovými týmy, budeme rádi za každou zkušenost. A kdyby se stalo to, po čem Budějovice touží, bylo by to skvělé.

Cítíte, že jsou vaši tři soupeři - Olomouc, Slavia a Chomutov - s mnohem vyššími rozpočty nějak zranitelní?
Když se bavíme třeba o Chomutovu, který jde do baráže jako my z první ligy, disponuje širokým a vyrovnaným kádrem. To je pro ně výhoda, je totiž konec sezony a hráči jsou unavení, takže se vám skoro každý zápas jeden dva zraní. My si to teď prostě opravdu jdeme jen užít, protože můžeme jenom získat, zatímco všichni ostatní jdou hájit své pozice. Proto je to pro ně těžší, pro nás je už jen účast v baráži nadplán.

Co na ně může platit? Vaše nadšení proti jejich obavám a tlaku, který na ně bude vyvíjen?
Pochopitelně. Hlavně Slavia se potýká celou sezonu v těchto problémech, takže psychicky na ty boje v baráži asi moc naladění nejsou. To je naše výhoda, máme partu nadšených kluků, kteří sbírají zkušenosti s každým zápasem. Oni i tyhle play off zápasy hráli poprvé v životě, do těch stresových situací se dostávají poprvé v kariéře. Možná pro nás budou výsledky v baráži velké vystřízlivění, ale stejně se na to těšíme a budeme bojovat.

Baráž začínáte v Olomouci, pak hrajete doma se Slavií. Bude ten začátek klíčový? Když vyhrajete, můžete extraligové týmy psychicky hodně nahlodat...
Třeba loni to bylo tak i tak, protože třeba Chomutov coby "extraligista" začal baráž třemi výhrami a stejně dopadl špatně, rozhodovalo se až v posledních zápasech. Baráž je dlouhá, těch dvanáct zápasů je fakt hodně, takže kdo ví. Ale asi jo, asi se neříká nadarmo, že je začátek důležitý.

Vaše aréna byla beznadějně vyprodaná už na play off první ligy, bude i na baráž. Je ve městě ta velká hokejová euforie zase cítit?
Řekl bych, že teď to vrcholí. Po obě dvě ty sezony po tom, co jsme založili nový klub, tady byla neuvěřitelná podpora lidí. Je to cítit jak doma, tak na venkovních zápasech. Lidi tady náš hokej baví, užívají si to.

Nebyla by škoda kvůli těm lidem do extraligy nepostoupit?
(Přemýšlí) No, hokej se hraje pro lidi. Když to zvládneme, tak postoupíme a budeme se snažit příští rok v extralize obstát a udržet se.

Ještě loni jste v Českých Budějovicích hráli jen play out a strachovali jste se, abyste nehráli baráž o první ligu. Teď jste v baráži o extraligu, ušli jste během dvou let po vybudování nového klubu obrovský kus cesty. Co za tím stojí?
Práce od rána do večera party kluků, která se tím baví, která se o tom i hádá (usmívá se). Ono i těch hádek bylo a je spousta, ale to k tomu patří a všichni si to užíváme. Ušli jsme nějaký kus cesty, ale pořád to není konec. Existujeme jen dva roky, je toho před námi spousta. Vznikli jsme na zelené louce, přesto už po dvou letech naše práce baví lidi. To nás těší ze všeho nejvíce.

Říkáte, že tohle ještě není konec. Kde ten konec vidíte? Je to postup do extraligy?
Já myslím, že ani být v extralize ještě není cíl. Vytyčili jsme si postupnou cestu. Loni jsme se chtěli zachránit, letos hrát play off, a dokonce se nám vyplnilo, že hrajeme i baráž. Řekněme, že jednou se do extraligy taky chceme dostat, nejprve se v ní udržet a pak ji jednou i vyhrát.

Máte velice mladý kádr složený zejména z vašich odchovanců. Věkový průměr jen 25 let, to je opravdu hodně nízké číslo. Překvapilo vás, jak se se sezonou tenhle nezkušený tým popasoval?
Máme opravdu mladší kádr, schází nám střední generace. To je normální, protože takoví hráči tady nejsou. Musíme si je nejprve vychovat, musí dorůst z toho, co teď máme. My chceme hrát s našimi hráči, kteří nám buď patří, nebo si je vychováváme, nebo jsou před dohodou, že si je vykoupíme. Ti hráči si to ale musí obhájit i během zápasu, je to pro ně řehole, všichni vědí, že kdo chce být v Motoru, musí se snažit. Taková je vize našeho klubu.

I když hrajete v první lize, nechcete být farmou extraligového celku. Chápu to správně?
Ano, my nebudeme nikdy farmou. Takhle jsme si to jasně řekli, když jsme klub před dvěma lety zakládali.

Radek Dvořák už sice ukončil kariéru, jenže v rozhovoru také pro Budějckou Drbnu řekl, že pokud Motor postoupí do extraligy, lákalo by ho přemluvit i Václava Prospala a jednu sezonu si s ním v extralize zahrát a ukončit kariéru v dresu Motoru. To je jak reálné?
To se musíte zeptat jich, já to nevím. Asi kluci na Floridě nemají co dělat, tak vedou takové řeči (směje se). Já to říkám ze srandy, protože o tomhle nic nevím. Fakt to slyším poprvé, i když si spolu voláme. Oni jsou, co se týče Motoru, hodně aktivní. Během sezony, i teď během play off.

reklama