Třinec smetl Olomouc, zápas v Brně ukončila mlha

14. 9. 2014 17:31
Třinec ve 2. kole extraligy rozstřílel Olomouc 6:1, Sparta prohrála v Hradci 3:1.
Třinec má po dvou kolech na kontě plný počet bodů
Třinec má po dvou kolech na kontě plný počet bodů | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Také ve 2. kole nového ročníku extraligy hokejisté Třince na domácím ledě stoprocentně bodovali. Po těsné výhře nad Pardubicemi rozstříleli 6:1 Olomouc. Čistým hattrickem se blýskl Tomáš Plíhal.

Uspěl také druhý severomoravský celek. Vítkovice si z Karlových Varů vezou výhru 4:3. Stejný výsledek uhrály Pardubice v Mladé Boleslavi.

Těsné vítězství vybojovali rovněž slávisté, kteří udolali 3:2 Liberec. Vedle Třince má šest bodů ještě Hradec Králové, nad Spartou vyhrál 3:1.

Rozlučku plzeňských legend Martina Straky a Jaroslava Špačka trochu pokazil Litvínov, který na západě Čech uspěl po nájezdech 3:2.

Hodně kuriózní osud mělo utkání utkání Komety se Zlínem. Zápas několikrát přerušila hustá mlha a stejná příčina nakonec donutila rozhodčí duel už ve 14. minutě předčasně ukončit. Duel, který v té době byl nerozhodný 0:0, se podle vyjádření ředitele extraligy pro Českou televizi bude hrát v náhradním termínu.

Reprízu finále zhatila mlha

Už ve 14. minutě předčasně skončilo kvůli mlze nad hrací plochou utkání Brna se Zlínem. Náhradní termín pro odehrání zápasu se brzy určí.

"Protože nejsem živě na stadionu, tak musím vycházet z informací, které mi podávají rozhodčí. Byl jsem s nimi v opakovaném kontaktu. Po přerušení v první třetině jsme se dohodli, že se nechá udělat ledová plocha. Bohužel rozhodčí mi pak sdělili, že to není regulérní a ani bezpečné. Musím s tím souhlasit a budeme hledat nový termín," prohlásil Řezníček.

Reprízu finále uplynulého ročníku si tak diváci v zaplněné brněnské hale neužili. Při třetím přerušení v 9. minutě nechali pořadatelé upravit ledovou plochu, zápas sice po 25 minutách pokračoval, ale po čtyřech minutách se mlha nad ledovou plochou znovu objevila. Po krátké poradě s kapitány sudí duel předčasně ukončili.

Olomouc začala skvěle, ale odjela s debaklem

Třinec musel opět dohánět soupeřův náskok, protože Olomouc proti Ocelářům začala bez bázně a hany. Favorita už po třinácti sekundách šokoval Hrňa, který za Hrubce doklepl Lašovu bombu doraženou od tyče. Hanáci odehráli úvod odvážně, s aktivním forčekinkem a ve druhé minutě nebyl vůbec daleko druhého gólu Dlouhý, který po brejku dva na jednoho ale trefil jen Hrubce.

Nováčka vrátil za zem v šesté minutě Kreps, který těsně před Vošvrdou tečoval v přesilovce Kleslovu střelu od modré čáry a zaznamenal svůj první extraligový gól. Domácí pak soupeře zmáčkli. Skóre během 137 sekund otočil Irgl, který byl nejdřív u vyraženého puku a bekhendem ho zasunul za Vošvrdu. Adamský se vzápětí protáhl v oslabení do další šance, ale zblízka brankáře neprostřelil.

Hanáci byli lblízko vyrovnání v v půlminutové přesilovce pět na tři, když Houdek rozezvonil horní tyčku. Domácí pak dalšími slepenými góly utkání definitivně zlomili. Elitní formace rychlou kombinací připravila třetí trefu Adamskému a o 93 sekund později se při signalizovaném trestu neohroženě vrhl před branku Plíhal a doslova puk dotlačil za Vošvrdu počtvrté. Také on se dočkal ve druhém extraligovém startu první branky v nejvyšší soutěži. Za rozhodnutého stavu navíc přidal další dvě trefy a mohl se rovnou radovat z čistého hattricku.

Vítkovice uspěly ve Varech

V zápase Varů s Vítkovicemi padl první gól velmi brzy. Už po 75 vteřinách hry překvapil Závorku z úlu Němec. Vedení povzbuzení hosté byli aktivnější a přímočařejší. Tlak hostí zbrzdilo až první vyloučení, ale Dudovu příležitost zlikvidoval Dolejš. Zíbovo vyloučení už domácí potrestali. Po Dudově nahrávce zpoza branky se trefil David Hruška, který tím prolomil 73 minut trvající čekání Energie na první branku v letošní sezóně. Po první třetině mohli nakonec odejít do kabin spokojenější hosté, ale Huna v 19. minutě z bezprostřední blízkosti trefil pouze tyč Závorkovy branky.

Druhé dějství začali opět aktivněji hosté ze severu Moravy. Olesz bekhendovou střelou ještě Závorku nepřekonal. Ve 32. minutě se Vandas po návratu z trestné lavice hned zapojil do útočné akce, kterou po Svačinově přihrávce zakončil z mezikruží Roman. Ten se ze stejného místa trefil i o tři minuty později při vyloučení Davida Hrušky.

Ve 36. minutě vrátil naději domácím Vojtěch Tomeček, který se zmocnil odraženého puku a snížil stav na jednobrankový rozdíl. Gólovou pětiminutovku zakončil Svačina, který zůstal ve 37. minutě zcela osamocený před domácí svatyní. Závorku v karlovarské brance vystřídal Habal.

Balánovo snížení ve 42. minutě vlilo hráčům z lázeňského města novou krev do žil. Při půlminutové hře čtyř proti třem se ve 49. minutě do obrovské šance dostali Duda s Davidem Hruškou, ale pozorný Dolejš byl připraven. Když domácím pět minut před koncem nevyšla kombinace po ose Duda, Hruška, Harant a v posledních dvou minutách přesilová hra ještě umocněná v závěru o power play, mohli se z vítězství definitivně radovat hosté.

Plzeň přišla o vítězství v závěru

Plzeň si připsala na konto první bod, ale sahala po třech, neboť hosté z Litvínova zachraňovali zápas vyrovnáním útočníka Františka Lukeše 74 vteřin před koncem základní hrací doby. O jejich druhé výhře v ročníku pak rozhodl forvard Robin Hanzl.

V končící 14. minutě se prosmýkl zadními řadami Severočechů Kubalík a s trochou štěstí překonal Francouze. Asistenci si připsal i brankář Machovský.

Hosté si často vypomáhali fauly, na konci 27. minuty jim to ale paradoxně vyneslo vyrovnání. Veterán Ručinský se sice ocitl u podélného hrazení zcela sám v útočném pásmu, proti bohorovně bránícím domácím se pokusil protlačit k bráně a byl z toho nádherný gól na 1:1.

Mezi hříšníky se pak zapsal ve 31. minutě i Sklenička, ten ale mohl zpět do hry nedobrovolně o něco dříve. Simon sice svou šanci neproměnil, ale poté dostal nabito mezi kruhy obránce Mozík a s přehledem vrátil vedení na stranu Indiánů.

114 sekund před vypršením základní hrací doby se provinil proti pravidlům Tomáš Sýkora, Litvínov sáhl k power play a po 40 vteřinách vyrovnal úspěšně dorážející Lukeš.

Prodloužení rozhodující trefu nepřineslo a došlo na nájezdy. Pletka otevřel skóre chytře mezi betony, jenže pak už se prosadili pouze litvínovští Hübl s Hanzlem.

Pardubice si připsaly první body

Hokejisté Mladé Boleslavi podlehli ve druhém kole extraligy Pardubicím 3:4 a v domácí premiéře po návratu do nejvyšší soutěže nedokázali navázat na páteční výhru na ledě mistrovského Zlína. Východočeši si naopak před vyprodaným stadionem připsali první body v sezoně.

Nováček extraligy zahájil svůj první domácí zápas ve velkém tempu, ale brzy musel dotahovat. Po Píšově nahození od modré čáry Sýkora v páté minutě zblízka dorazil puk za Ritticha. Domácí pak nevyužili přesilovku, ale krátce po skončení trestu Kočího boleslavský Broš ujel pardubické obraně a únik zakončil mezi betony Kristana.

Brzy po začátku druhé třetiny se blýskl krásným individuálním průnikem téměř přes celé hřiště domácí kapitán Výborný, z jehož práce těžil před bránou důrazný Pabiška. Boleslavské vedení 2:1 však trvalo jen 48 vteřin, na konci povedené pardubické kombinace Kolář přihrál volnému Starému, který se z levého kruhu trefil přesně k tyči. Starý, jenž na jaře pomohl domácím k návratu do extraligy, měl podíl i na pardubickém gólu na 3:2. Po jeho přihrávce se prosadil obránce Gregorc.

Hosté si zahráli přesilovku poprvé až v 46. minutě, ale po 24 vteřinách se jejich výhoda zdvojnásobila a početní výhodu pět na tři proměnil Benák trefou z pravého kruhu. Necelých pět minut před koncem základní hrací doby vrátil domácím naději Vrbata, který při přesilovce střelou z hranice kruhů snížil na 3:4, ale závěrečná hra bez gólmana už Mladé Boleslavi k bodům nepomohla.

Slavia dohrávala s pěti obránci

Hokejisté Slavie porazili ve druhém kole extraligy Liberec 3:2 a připsali si druhé vítězství v sezoně. Liberec naopak na první bodový zisk stále čeká. Domácí se vyrovnali i s tím, že většinu utkání odehráli po vyloučení Davida Šticha jen na pět obránců.

V brance Bílých Tygrů dostal po páteční porážce s Brnem místo Lašáka přednost Schwarz, stejně jako jeho protějšek Furch ale dlouho sledoval vyrovnaný zápas bez větších šancí. Až v sedmé minutě nechala obrana domácích zcela volného Vampolu před Furchem a liberecký útočník si s nabídnutou šancí jistě poradil.

Inkasovaný gól ale Slavii nabudil a podařilo se ji zápas otočit. Ve 12. minutě byl Schwarz krátký na Poletínovu dorážku a v 15. minutě po gólu kapitána Bednáře už domácí vedli.

Následně ale dostal domácí Štich pětiminutový trest za naražení na hrazení a duel pro něj předčasně skončil. Navíc dostal za faul na Bulíka trest ve hře, takže bude Slavii chybět i v dalším kole. A vzhledem k tomu, že Pražané šli do utkání jen s šesti beky, museli zápas dohrávat jen na na pět obránců.

Dlouhé oslabení však i díky pozornému Furchovi přečkali a hosté se neprosadili ani z řady šancí po srovnání počtu hráčů na ledě. Ve 34. minutě pak byl vyloučen Urban a Slavia soupeři předvedla, jak se má hrát početní výhoda. Od modré čáry se prosadil tvrdě a přesně střílející Valach.

Liberci se však rychle podařilo vstřelit kontaktní gól, ve 26. minutě při hře čtyři na čtyři snížil na 2:3 svou první extraligovou trefou obránce Šimek. Severočeši se následně tlačili za vyrovnáním, překonat Furcha potřetí se jim ale nepodařilo.

Hradec si poradil i se Spartou

Hokejisté Hradce Králové vstoupili do nového ročníku extraligy stoprocentně úspěšně a po výhře ve Vítkovicích porazil Mountfield ve druhém kole doma pražskou Spartu 3:1. Všechny branky padly už v úvodní třetině.

Už v minulé sezoně měli v Hradci potíže s mlhou vznášející se při zářijových duelech nad ledem a orosenými skly na mantinelech. A situace se opakovala i tentokrát, po třiceti vteřinách, po prvním útoku Sparty, byl zápas přibližně na pět minut přerušen. Nepomohla ani letní rozsáhlá rekonstrukce stadionu. Na ledě se pohybovali všichni hráči, pomáhali opar rozehnat.

Nebylo to však jediná vada na kráse zrenovované ledové plochy. V obou útočných pásmech se tvořily kaluže, které musela dokonce ve třetí třetině vysušit rolba. Duel byl tak znovu přibližně na pět minut zastaven.

Pauza v úvodu zřejmě pomohla domácímu Hradci, jenž odehrál perfektní první třetinu, při které byl velmi efektivní. Jako první se prosadil v sedmé minutě Červený, jehož poslal do brejku Beránek. Hradecký útočník se trefil přesně do horního rohu Staňovy brány.

Sparta se těžko dostávala přes obranu Mountfieldu. Ten se tak vrátil ke hře, která ho zdobila v minulé sezoně. Nic nevadilo, že v přípravě se mu nedařilo, z deseti utkání během letní pauzy vyhrál pouze tři. Pražané se přesto dočkali branky, stav srovnali v přesilovce, kdy skóroval Přibyl.

Jenže úvodní dvacetiminutovka patřila Hradci. O rozdílovou branku se postarala první formace, v minulé sezoně jasný tahoun východočeské ofenzivy. Tradičně se na gólu podílela celá trojice: Šimánek posunul ve středním pásmu na Kudrnu, jenž našel Mertla, a ten prostřelil Staňu. Pro Kudrnu to byl pátý kanadský bod ve druhém zápase. Hradecký náskok navíc potvrdil ještě Červený skórující hned v následující minutě po Mertlovi.

Hrálo se urputně a důrazně, žádný gól už ale nepadl. Pět minut před koncem vznikla pořádná mela, po níž se u hradecké brány poprali domácí Vašíček se sparťanským bekem Formanem.

2. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Olomouc 6:1 (2:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Kreps (Klesla, Roth), 8. Irgl (Adamský, Polanský), 32. Adamský (Polanský, Irgl), 33. Plíhal (Kreps), 43. Plíhal (Orsava, Kreps), 52. Plíhal (Irgl, Roth) - 1. Hrňa (Laš, Patera). Rozhodčí: Lacina, Pešina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:7. Využití: 3:0. Diváci: 5032.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Nosek, L. Doudera - Kreps, Plíhal, Matuš - Irgl, Polanský, Adamský - Jašek, Žejdl, Orsava - Dravecký, Kindl, Rufer. Trenéři: Kalous a Varaďa.
Olomouc: Vošvrda - Houdek, Skrbek, Majeský, Ondrušek, Jaroměřský, Staněk, od 21. navíc Rašner - Hrňa, Patera, Laš - Matai, Cibák, Švaňhal - Rác, Marosz, R. Dlouhý - Kucharczyk, Jergl. Trenéři: Fiala a Dopita.

HC Energie Karlovy Vary - HC Vítkovice Steel 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. D. Hruška (Duda), 36. V. Tomeček (Heizer, Skuhravý), 42. Balán (D. Hruška) - 2. E. Němec (J. Káňa), 32. Roman (Svačina, Vandas), 35. Roman (Svačina, Huna), 37. Svačina (Zíb, Roman). Rozhodčí: Šindler, R. Svoboda - Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 3040.

Karlovy Vary: Závorka (37. Habal) - Harant, Sičák, Šmach, Redlihs, Kvapil, Deyl - Duda, Kverka ml., Štals - D. Hruška, Balán, Vachovec - V. Tomeček, Skuhravý, Heizer - Koblasa, R. Hruška, R. Pšurný. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.
Vítkovice: Dolejš - Šenkeřík, Stehlík, Štencel, Klok, Zíb, Kovář, Čerešňák - Olesz, Burger, Húževka - J. Káňa, E. Němec, Szturc - Huna, Roman, Svačina - Vandas, M. Hlinka, P. Zdráhal. Trenéři: Oremus a Šimíček.

HC Slavia Praha - Bílí Tygři Liberec 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Poletín (Klhůfek, Tomek), 15. Bednář (Vlasák), 35. Valach (Stránský, Sklenář) - 7. Vampola (J. Vlach, Urban), 36. Šimek (Škoula, Krenželok). Rozhodčí: Hejduk, Hodek - Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:4, navíc Štich (Slavia) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 3163.

Slavia Praha: Furch - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Štich, Knot - Bednář, Vlasák, Tomica - Stránský, Vas, Sklenář - M. Čermák, Weissmann, J. Doležal - Tomek, Klhůfek, Poletín. Trenéři: Lubina a J. Beránek.
Liberec: Schwarz - Škoula, Šimek, Gřegořek, Derner, Vitásek, Výtisk, Plutnar - Bartek, Bulík, Krenželok - Urban, Vampola, J. Vlach - Valský, Filippi, Bulíř - Kica, K. Jass. Trenéři: Hynek a M. Černý.

BK Mladá Boleslav - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Broš (Mikulík, Stříteský), 22. Pabiška (D. Výborný, M. Hruška), 56. Vrbata (Pabiška) - 5. P. Sýkora (Píša), 23. Starý (Kolář, Kočí), 26. Gregorc (Starý, M. Špaček), 47. Benák (T. Zohorna) . Rozhodčí: Fraňo, Smitka - Kis, Lučan. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:1. Diváci: 4200.

Mladá Boleslav: Rittich - Kučný, Stříteský, Robar, M. Hruška, Trška, Žabka, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - Pabiška, D. Výborný, Pacovský - Lenc, Musil, Hyka - Bárta, Vrbata, M. Látal. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Pardubice: Kristan - Píša, Čáslava, Benák, Ščotka, Gregorc, Kočí, Korím - P. Sýkora, T. Zohorna, Nahodil - Radil, Marcinko, Tybor - Kolář, M. Špaček, Starý - Moučka, Cetkovský, Semorád. Trenéři: Venera a Říha ml.

Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha 3:1 (3:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Červený (P. Beránek), 13. Mertl (Kudrna, Šimánek), 14. P. Beránek (Slovák, Knotek) - 11. Přibyl (Sabolič). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Polonyi, Flegl. Vyloučení: 8:8, navíc Vašíček - Barinka, Forman všichni 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5366.

Hradec Králové: Kantor - Slovák, Frühauf, Jank, P. Mikuš, Pláněk, Vašíček, Dietz - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Kukumberg, Valcourt - Beránek, T. Knotek, Červený - Kopta, Tvrdík, Nedvídek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Sparta: Staňa - K. Pilař, Ďaloga, Piskáček, Barinka, Polášek, J. Mikuš, Hrbas - Réway, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Forman - Sabolič, Přibyl, Cingel - Volek, Bahenský, Klimek - Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Kubalík (Michel, Machovský), 33. Mozík (Balej, Pletka) - 27. Ručinský (Hanzl), 59. Lukeš (Ručinský), rozhodující sam. nájezd Hanzl. Rozhodčí: Pavlovič, Souček - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 6:8, navíc Trávníček (Litvínov) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7908.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Pulpán, Mozík, Jeřábek, Kubka, Moravčík - Kratěna, Simon, Pletka - Balej, Lev, Beran - M. Dvořák, T. Sýkora, J. Sýkora - Schleiss, Michel, Kubalík. Trenéři: Razým, Michal Straka a Špaček.
Litvínov: Francouz - Gula, Kubát, Sklenička, Zeman, Pavelka, Chaloupka - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.