reklama

Extraliga krvácela. Pořád ale může fanouška upoutat

Podívejte se na nejvýznamnější letní přestupy v extralize. Podívejte se na nejvýznamnější letní přestupy v extralize. Foto: Lukáš Caha
Hokejová extraliga prožila prázdniny plné útrap. Po četných hráčských transferech do zahraničí – především na východ – nepříjemně krvácela a transfuze rozhodně nezabránily tomu, aby právě začínající sezonu neodstartovala zesláblá.

Komentář - Hokejová extraliga prožila prázdniny plné útrap. Po četných hráčských transferech do zahraničí – především na východ – nepříjemně krvácela a transfuze rozhodně nezabránily tomu, aby právě začínající sezonu neodstartovala zesláblá.

Stejně jako rok předtím přišla o veterány, kteří už se neodvážili dál natahovat bohatou kariéru. Konec ohlásili třeba Martin Ručinský, Jiří Šlégr a Pavel Patera. To znamená, že v Česku už nebude hrát žádný olympijský hrdina z Nagana. Alespoň do návratu Jaromíra Jágra.

Co je horší, extraligové domoviny se vzdali i nadějní mladíci a hokejisté v nejlepších letech. A že jich bylo. Jen namátkou…

Plzeňané Dominik Simon a Vojtěch Mozík se vydali vstříc zámořskému štěstí, litvínovský Jakub Petružálek pak zvolil Švédsko. Největší exodus však směřoval do ruské Kontinentální ligy, kam šlo hned deset hokejistů, dvakrát víc než loni.

Mezi nimi byl i Pavel Francouz, jenž před odchodem posbíral dvě ceny – pro nejlepšího brankáře ligy a nejlepšího hráče play off. Cestou litvínovského mága se vydala i pětina z dvacítky nejproduktivnějších útočníků a tři z deseti nejproduktivnějších beků, což je zřetelná ztráta.

Výrazně posílil jen Liberec

"Dobrých hráčů tady moc není," připomíná legendární gólman Jiří Holeček. "Když se podíváte na různá hodnocení, tak zjistíte, že těm nejlepším je třicet až čtyřicet let. Řada z nich teď navíc skončila. A když se objeví nějaký dobrý mladý hráč, ohřeje se jednu sezonu a odejde."

Přesto některé známé tváře do extraligy zavítaly, jenže jich bylo příliš málo. Většina klubů tak na kvalitě buď ztratila, nebo ji udržela pouze na takové úrovni, s níž nemůže hledět k nejvyšším příčkám. O ty se nejspíš poperou Třinec, Sparta a Kometa, tedy týmy se špičkovým zázemím, které se loni naskládaly do nejlepší čtyřky a v létě neprošly výraznou přestavbou. Mají tudíž na co navázat.

Ohrožovat je může Hradec, který sice ztratil Tomáše Mertla, ale ze sestupující Slavie vytáhl ostříleného Jaroslava Bednáře a jasně vytyčil cíl – semifinále!

Do hry o titul asi nepromluví Liberec, ale jeho letní počínání je mezi konkurenty ojedinělé. Možná jako jediný totiž skutečně posílil. Přišel sice o svého nejproduktivnějšího hráče Tomáše Filippiho, ovšem dokázal přivést tři velká jména: útočníky Michala Birnera s Michalem Řepíkem a zadáka Martina Ševce. Trio, které s pražským Lvem málem dobylo Gagarinův pohár, by Bílým Tygrům mohlo pomoct k přímému postupu do vyřazovacích bojů.

Přes půl století starý rekord v ohrožení

Stejní favorité, takřka stejná pravidla, odchod hvězd do zahraničí. Má extraliga vůbec čím nalákat? Jistěže. Už před startem nabízí zajímavá témata…

Sparta opustila po více než půl století domov v Holešovicích a přestěhovala se do moderní O2 areny, bývalého stánku Slavie. Jaký to na jednoho z největších favoritů ligy bude mít vliv?

Jako protivníci se znovu sejdou trenéři Vladimír Růžička a Alois Hadamczik. Muži, kteří se od roku 2004 střídali na lavičce české reprezentace a jejichž vztah několikrát vybublal v ostrou mediální přestřelku. Zatímco Růžička se s Chomutovem bude předně soustředit na setrvání mezi elitou, Hadamczik s Kometou myslí na víc.

"Je známý tím, že chce mít co nejsilnější tým. Je velice ambiciózní. Myslím, že Brno se s ním víc přiblíží největším favoritům ligy," míní televizní expert Marek Sýkora.

S Hadamczikem se pojí i další velké téma. V lednu by se v Brně mělo odehrát utkání pod širým nebem mezi Kometou a Spartou. Podle trenérova vyjádření pro deník MF Dnes by zápasu mohlo přihlížet až 18 a půl tisíce diváků. Tím by padl extraligový rekord (17 182) a v ohrožení by byla i nejvyšší návštěva na hokejovém duelu na českém území (18 500) z roku 1962.

A to už stojí za pozornost.

reklama