Plzeň vyrazila za obhajobou vítězně, výhru řídil Straka

12. 9. 2013 21:43
Předehrávka 1. kola hokejové extraligy: Litvínov - Zlín 2:3 po sam. nájezdech. Rozhodl Honejsek, Zlín porazil Severočechy podeváté za sebou.
Martin Straka, který uzavřel loňský ročník ve finále vítěznou brankou, také střelecky otevřel novou sezonu | Foto: Eduard Erben

Praha - Mistrovská Plzeň vstoupila do nové extraligové sezony výhrou nad Vítkovicemi 5:2. Hned dvěma góly k vítězství přispěl Martin Straka, jenž otevřel skóre už po 26 sekundách.

Čtvrteční předehrávka přinesla hned také první nájezdy, po nichž zvítězili hráči Zlína na ledě Litvínova 3:2. Moravané porazili svého rivala podeváté za sebou. Litvínov proti Zlínu uspěl naposledy v lednu 2011.

Strakovi stačilo 26 sekund

Plzeň začala náporem, který už po 26 sekundách zúročil po vyjetí zpoza brány do mezikruží Straka. Tlak domácích neustával, což hosté museli řešit pomocí série faulů. V 6. minutě hráli již druhé oslabení, které dorážkou v brankovišti potrestal Sýkora. Vítkovice byly zralé na ručník.

Moravané se však postupně oklepali a ještě do přestávky snížil rovněž v přesilovce Roman. Z kruhu pak nebezpečně střílel Stehlík, ale jeho ránu Machovský kryl.

Vítkovice na srovnání nedosáhly

Když už se zdálo, že ostravský celek bude plnohodnotně zpět v zápase, vyrobil obrovskou chybu v rozehrávce Punčochář, jehož minelu využil ke zvýšení náskoku Novotný.

Šance se střídaly na obou stranách, jenže bez odezvy zůstalo i trestné střílení Sýkory. Prosadil se až těsně před druhou pauzou Straka, jenž opět z mezikruží přidal svou druhou trefu v zápase.

Naději Vítkovicím vykřesal po krásné zasekávačce Vandas, ale ve 48. minutě pojistil výhru ´indiánů´ Duda.

Šlégr v dresu Litvínova nenastoupil

V litvínovské sestavě, která u příležitosti začátku nepřetržité 55. sezony v nejvyšší soutěži nastoupila v retro dresech, nakonec chyběl obránce Šlégr.

Severočeši byli od začátku mírně aktivnější, diváci na Zimním stadionu Ivana Hlinky ale dlouho moc šancí neviděli. Bezbrankový stav změnil až ve 24. minutě Hanzl, který využil třetí litvínovskou přesilovou hru. Hosté sice nebyli v útoku dlouho příliš nebezpeční, před koncem druhé části ale vyrovnali zásluhou Tesaříka.

Zlín vyrovnal i podruhé, pak rozhodl v nájezdech

Prvním hráčem, který se prosadil při rovnoměrném počtu hráčů na ledě, se stal v polovině třetí třetiny Piroš. Herně horší hosté ale dokázali vytěžit z minima maximum, v 57. minutě vyrovnal pohotově dorážející Leška.

Hned první utkání nové sezony se tak muselo prodlužovat. V nastavení domácí nevyužili přesilovku čtyři na tři a nakonec je to mrzelo. V nájezdech totiž získali bonusový druhý bod hosté, úspěšným exekutorem byl jen Honejsek.

Výsledky předehrávek 1. kola hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - PSG Zlín 2:3 po sam. náj. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 24. Hanzl (Martynek, Trávníček), 51. Piroš (Gerhát) - 39. Tesařík (Honejsek, Čajánek), 57. Leška (Balaštík, Valenta), rozhodující nájezd Honejsek. Rozhodčí: Mikula, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 5150.

Litvínov: Francouz - Pavlík, Kousalík, Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka - Martynek, Hübl, Lukeš - Gerhát, Piroš, Ručinský - Jurčík, Černý, R. Pšurný - Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.
Zlín: Štůrala - Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Tesařík - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Okál, Holík, F. Čech - Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rost. Vlach a Jurík.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Steel 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 1. Martin Straka (Vlasák), 6. T. Sýkora (Pletka, Kratěna), 25. Novotný, 39. Martin Straka (Jiří Hanzlík), 48. Duda (Vlasák) - 15. Roman (Huna, Sloboda), 44. Vandas (Szturc, Kudělka). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 5709.

Plzeň: Machovský - Slovák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, J. Jeřábek, Mozík, Frolo - Duda, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Lev, Pletka - Novotný, T. Sýkora, Petruška - Dvořák, Vlček, Schleiss. Trenéři: Razým a Michal Straka.
Vítkovice: Málek - R. Stehlík, Barinka, Sloboda, Kudělka, Punčochář, L. Kovář - Vandas, Valčák, Szturc - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa, Húževka, Strapáč - Šedivý, Kolouch, Kucsera. Trenéři: Oremus a Šimíček.