Šéf Třince: Revoluce v extralize odstartuje prvním krachem

Adam Sušovský Adam Sušovský
1. 7. 2014 6:00
V hokejové extralize nejsou peníze. Soutěž se musí buď zúžit, nebo uzavřít, jenže to se nejspíš stane, až některý z klubů zkrachuje, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz viceprezident Ocelářů Jan Czudek.
Jan Czudek (viceprezident klubu) mluví v rozhovoru pro Aktuálně.cz otevřeně o finančních problémech klubů v extralize i obrovském marketingovém potenciálu, který v sobě schovává nová Liga mistrů.
Jan Czudek (viceprezident klubu) mluví v rozhovoru pro Aktuálně.cz otevřeně o finančních problémech klubů v extralize i obrovském marketingovém potenciálu, který v sobě schovává nová Liga mistrů. | Foto: Aktuálně.cz

Třinec - Slavia v létě málem zkrachovala, Karlovy Vary i další kluby drasticky škrtají v rozpočtech a ani marketingová společnost BPA nezapírá, že klubům občas nezaplatí včas. Nebýt podpory z veřejných peněz, hokej by se dnes možná v řadě měst ani nehrál. Finanční situace nejvyšší hokejové soutěže v Česku není dobrá a její řešení je prý o to horší.

"Ani jedna ze dvou možností totiž není populární. Soutěž musíme buď zúžit, nebo úplně uzavřít," říká v první části rozhovoru pro Aktuálně.cz Jan Czudek, viceprezident třineckých Ocelářů - tedy klubu, který s financemi jako jeden z mála v Česku vážné problémy nemá.

Ve druhé části rozhovoru (čtěte ZDE) Czudek hovoří o tom, jak Třinec letos lákal Jaroslava Bednáře, snaží se dlouhodobě o příchod polské hvězdy Wojteka Wolského a příští měsíc otevře z vlastních peněz postavenou arénu, která bude v řadě věcí modernější než haly v NHL.

Podle Czudka je český hokej nebezpečně závislý jen na pár lidech, kteří do extraligy ročně pumpují své miliony, ale na řízení extraligy nemají žádný vliv. Dokud to tak bude, situace se nezlepší.

"Vezměte si, že se v extralize ročně protočí miliarda korun. Kolik máme v Česku fabrik, které mají takové tržby a ještě k tomu nejsou nikým řízené? Vždyť každá taková by zákonitě zkrachovala…," říká Czudek.

Aktuálně.cz: Většina klubů škrtá v rozpočtech. Letos se obrovské úspory týkají především Karlových Varů a Slavie. O tom, že v extralize nejsou peníze, se mluví už několik měsíců. Co má teda podle vás soutěž pro zlepšení situace dělat?
Jan Czudek (viceprezident HC Oceláři Třinec)
: Třeba se zúžit. To je ale vždycky složité, protože když se o tom začnete bavit, tak v tom momentě někdo z dalších klubů dostává černého Petra. Takže je to vždycky velký problém.

To je jediné řešení, kterým se extraliga přiblíží své ekonomické realitě?
Jsou asi dvě základní cesty. Buď soutěž o několik týmů zúžit, nebo ji uzavřít. Obě dvě možnosti jsou ale nepopulární, protože se dotknou klubů, které by následně v extralize na výsluní nebyly, takže to udělat bude hodně složité.

Co extraligu do takhle těžké ekonomické situace dostává?
Na poměry a výkonnosti českého trhu jsou zde hráči přepláceni. Neříkám to ke vztahu k jejich výkonům, ale s ohledem na finanční možnosti, které je schopný český průmysl a byznys vygenerovat pro sport. Ty možnosti jsou menší, než si představují hráči, že by mohli dostat, a to je základní rozpor.

Za tenhle rozpor si ale kluby mohou samy, ne?
Je daný tím, že když se kluby chtějí udržet v extralize, potřebují hráče. Těch kvalitních tolik není, a tak se platí hodně i za ty průměrné. Snažím se chápat vedení některých klubů. Snaží se stůj co stůj nepotácet na hraně záchrany, tak potřebují mít solidní hráče a ty musí platit. Jenže pak se dostáváme do téhle spirály…

Do té se ale dostáváme i proto, že většina klubů jako třeba již zmíněná Slavia nebo Karlovy Vary chtějí šetřit, a pak jsou tady další jako třeba loni Sparta nebo váš Třinec, které na platech hráčů zrovna šetřit prý nepotřebují…
O nás se to mluví… Já si ale nemyslím, že máme nějaké extrémní hodnoty. Když jednáme o některých hráčích, tak nám říkají, že ve svých klubech berou tolik a tolik a my jim pořád říkáme, že my jim tolik nedáme.

Jenže pověst, že Třinec není v Česku vůbec špatná štace, se šíří napříč hokejem po celé republice. Musíte přece uznat, že hráči se v Třinci špatně nemají…
Hráči si u nás nestěžují a ani nemají na co. Jednou ze základních věcí, kterou si klademe za cíl, je to, že hráči dostanou nasmlouvané peníze v čase, ve kterém nasmlouvané jsou. To je rozdíl, o kterém o nás v rámci extraligy slyším. V Třinci jsem už ale zažil i období, kdy jsme platili hodně pozadu. To byla také první věc, kterou jsem chtěl srovnat, a až pak se bavit o dalších věcech.

To už máte za sebou. Teď stojíte v čele klubu, který má v extralize skvělou pověst. Čtyři roky zpátky vyhrál mistrovský titul, od té doby byl dvakrát v semifinále. Třinec každým rokem patří mezi hlavní favority na zisk titulu a za měsíc dokonce otevře novou moderní arénu, kterou si svépomocí s Třineckými železárnami v zádech postavil úplně sám. Jsou Oceláři klubem, který bude českému hokeji jednou udávat směr?
My chceme dělat kvalitně hlavně svoji práci. Jestli to bude o tom, že budeme vést český hokej? To bych nehodnotil. My chceme mít pro fanoušky kvalitní zázemí a dopřávat jim kvalitní hokej, na který budou rádi chodit. Já mám ve zvyku, že když něco dělám, musí to být na solidní úrovni. Jestli to tak je, nebo není, to ať hodnotí jiní.

Kdy podle vás přijde doba, kdy se o uzavření nebo zúžení extraligy začne mluvit opravdu vážně?
Ta doba už nastala. Teď by ale bylo záhodno, aby ligu začali řídit lidé, kteří jí dávají peníze.

Co tím myslíte?
Ti lidé, kteří do extraligy reálně dávají své peníze, ji musí brát i řídit jako každou jinou svou investici a to je záležitost, kterou je třeba v nejbližší době řešit, protože to tak teď není. Já si ale vážím i hokejového svazu, protože dělá strašnou spoustu dobré práce od mládežnického až po vrcholový hokej.

Jenže to všechno stojí spoustu peněz, které do hokeje dávají úplně jiní lidé, že?
Vezměte si, že přes extraligu každý rok proteče miliarda korun. Kolik je v České republice fabrik, které mají takové tržby a ještě k tomu nejsou nikým řízené? Vždyť každá taková by zákonitě zkrachovala…

Co teda musí extraliga udělat pro to, aby nezkrachovala?
Musí dát dohromady všechny lidi, kteří do ní dávají své peníze. Oni se pak samozřejmě nemusejí starat o její každodenní chod. To by také byla blbost, aby její režim řídili pánové jako Šmidberský, Syrovátko či Veverka. Oni by ale měli extralize udávat její směr.

Na to už, pokud se nepletu, narážel i majitel Chomutova pan Veverka, když Piráti sestoupili z extraligy.
Jednoznačně. Je to pan Veverka, pan Holoubek… Proboha, v extralize se ročně protočí miliarda korun a finance českého hokeje stojí jen na pár lidech. Já teď nemluvím o APK (Asociace profesionálních klubů - do roku 2012 řídila extraligu, než vzal soutěž pod kontrolu hokejový svaz). Ta má být jen výkonným orgánem, v extralize by se měla zavést ještě Rada majitelů, jako je třeba v NHL, která by ve struktuře byla ještě nad APK. Ta musí říct: Chceme mít z extraligy takový marketingový produkt, dáme do ní tolik peněz a chceme dodržovat taková pravidla. Každý klub má svou strategii, ale všechny dohromady společný zájem. A proto je třeba tomu dát i společný řád.

Jenže teď musí být někdo, kdo to vezme na sebe a takovou „revoluci“ spustí. To se stane kdy? Až některý z klubů opravdu zkrachuje?
Jo, to může být spouštěcí efekt.

A není tomu daleko, že?
Uvidíme…

Pomůže hokeji Liga mistrů, kterou letos bude hrát šest českých klubů?
Mně se hodně líbí to, co pro to IIHF dělá. Dali tomu takový ten správný startovací impuls a doufám, že se to podaří držet na takové úrovni. Je ale škoda, že někteří i u nás se to snaží dehonestovat. Jestliže chceme hokej někam dostat, neměli bychom kritizovat snahu o vytvoření něčeho, co fotbal a další sporty dostalo na úplně jinou úroveň. Třinec se na Ligu mistrů těší a já se budu rád dívat, jestli se nám marketingový potenciál hokeje podaří zvednout. Hokej mezinárodní měření sil prostě potřebuje.

Jak se ale mají na tuhle soutěž fanoušci dívat? Začne se hrát v srpnu, kdy je pro kluby hlavní především se připravit na novou sezonu, a o její úrovni možná leccos vypovídá i případ v Česku. Zlín vyhrál extraligu a pak řekl, že o Ligu mistrů nemá zájem. Nakonec ho ke startu v soutěži přemlouval svaz...
To jsem také myslel. Shazovat soutěž dopředu není ten správný směr. My to pojímáme jako prestižní soutěž a budeme se snažit udělat všechno pro to, abychom jí tady udělali skvělou reklamu.

Co z toho bude mít český klub? Vydělá na účasti v soutěži?
Nebudeme v plusu. Je to pro nás finanční zátěž a budeme rádi, když se náklady pokryjí. Bude taky záležet, do jakého kola dojdeme. V posledních kolech nějaké prize money jsou, ale v základní části o nějakých přínosech nejde mluvit. Podle mého je to ale dobrá cesta a my to bereme jako investiční vklad do toho, aby se hokej dostal výš. Je to totiž zajímavá a dynamická hra. Hokej má budoucnost.

Stane se Liga mistrů jednou nadnárodní soutěží po vzoru NHL či KHL?
Já bych byl rád, aby se hokejová Liga mistrů hrála jako fotbalová Champions League. Aby se hrála domácí soutěž a Liga mistrů byla jen nástavba.

Záměrně jsem se na to ptal, protože Třinec údajně přemýšlel také o účasti v KHL…
Nikdy jsme to ale neprezentovali a ani jsme o tom s nikým nejednali. Jestli si při nějaké diskusi řekneme: Tak co, nezeptáme se KHL, jaké má podmínky, tak to je podle vás zvažování KHL?

Záleží na úhlu pohledu…
Ano, ale takhle hypoteticky uvažujeme také o NHL. Různé diskuse probíhají, ale žádná seriózní debata se závěrem, že uděláme něco směrem ke vstupu do KHL, tady v Třinci nebyla. My bychom chtěli hrát kvalitně českou ligu, protože má renomé a světu má pořád co ukázat. Byl bych rád, kdybychom dostali český hokej tam, kde v minulosti byl. To znamená, že se tady nebudeme těšit jen z postupu do čtvrtfinále mistrovství světa.

Třeba se v Česku budeme už za rok těšit, že některý z klubů postoupil do čtvrtfinále Ligy mistrů. Myslíte, že má tenhle projekt potenciál třeba i na to, aby zastavil rozrůstání KHL? Pro kluby jako Berlín nebo Bern, o které měli Rusové také zájem, přece musí být mnohem atraktivnější hrát zápasy s evropskými kluby než s týmy jako Nižnij Novgorod nebo Nižněkamsk. Navíc v soutěži, která na sebe plánuje vydělávat sama, a ne tím, že někdo povolí či přitáhne plynové kohoutky...
Přesně tak. V prvé řadě je teď také mnohem lepší výchozí pozice pro Ligu mistrů, než tomu bylo pár let nazpět při tom prvním pokusu. Evropský hokej od té doby udělal výrazný krok směrem dopředu. Jsou to zejména Švýcaři, ale i Němci, Norové, Dánové… Před dvaceti lety bylo na světě osm států schopných hrát špičkový hokej, dneska je každý rok na mistrovství světa šestnáct týmů, čtrnáct z nich je kvalitních a dvanáct z nich z Evropy. Půl Evropy dnes hraje solidní hokej a o to lepší je teď marketingový potenciál Ligy mistrů. Když jí ale začneme podkopávat nohy sami u sebe, nebude to dobré. Musíme tenhle projekt začít společně budovat, ne ho rozbíjet.

Třinec za měsíc otevře nejmodernější hokejovou arénu v Česku. V létě do svých řad dokonce lákal i Jaroslava Bednáře ze Slavie a přiznává, že už dlouhou dobu usiluje o přední polskou hvězdu Wojteka Wolského, který dlouhá léta válel v NHL a loni zamířil do Ruska. O tom čtěte ve druhé části rozhovoru s Janem Czudkem - ZDE.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy