Třinec skolil v souboji nejlepších týmů Spartu, rozhodly samostatné nájezdy

17. 1. 2021 20:46
Hokejisté druhého Třince porazili ve šlágru 36. kola extraligy na svém ledě vedoucí Spartu 5:4 po samostatných nájezdech a přiblížil se jí na rozdíl tří bodů. Poměrem 2:1 vyhrály Hradec v Brně a Pardubice v Českých Budějovicích, 3:2 uspěly Karlovy Vary nad Olomoucí, Litvínov v Mladé Boleslavi a Liberec v prodloužení na ledě Plzně. Vítkovice zdolaly 3:0 Zlín.
Matěj Stránský přispěl jedním gólem k vítězství Třince nad Spartou
Matěj Stránský přispěl jedním gólem k vítězství Třince nad Spartou | Foto: ČTK

Oceláři vedli ve 45. minutě už 4:2, ale Pražané si vynutili prodloužení i díky kurióznímu gólu Milana Jurčiny, jehož střela z obranného pásma překvapila Ondřeje Kacetla. Zápas rozhodl Martin Růžička, který si v základní hrací době připsal stejně hostující Lukáš Pech gól a dvě asistence. Oceláři vyhráli v této sezoně rozstřel až na čtvrtý pokus.

Přestože se utkaly dva útočné týmy, úvodní třetina nepřinesla žádné gólové hody. Hosté ustáli počáteční nápor Ocelářů a ve dvanácté minutě udeřili. Pech uvolnil Buchteleho, který z blízka prostřelil Kacetla.

Druhá třetina patřila Třinci a otočil v ní skóre. Rodewalda střelou bez přípravy vyrovnal a dal svůj první gól v české extralize, ke druhému gólu pomohla domácím minela Machovského při rozehrávce. Gólman Sparty posouval u zadního mantinelu puk za sebe, jeho záměr ale přečetl Růžička a pohodlně skóroval do prázdné branky.

Třinecký kanonýr mohl ke druhé konci třetiny ještě z úniku zvýšit, Machovský se ale tentokrát vytáhl. Střelu ztlumil lapačkou a i když mu puk propadl za záda, tak se včas otočil a ještě skvěle zasáhl hokejkou proti dorážce Růžičky.

Rozhodčí vyloučili v úvodních dvou třetinách jediného hráče, ale hosté ve 41. minutě obdrželi dva menší tresty a Třinec využil 90 sekund dlouhou výhodu dvou mužů v poli. Domácí měli na hřišti pět útočníků a kombinaci do prázdné branky zakončoval Marcinko.

V dohrávané přesilovce ale Stránský ztratil na útočné modré čáře puk a Pech zakončil únik kličkou a střelou mezi betony Kacetla. Nejlepší střelec této sezony své zaváhání napravil. Ve 45. minutě prošla ke Stránskému přihrávka Růžičky zpoza branky a z mezikruží zvýšil 23. gólem sezony na 4:2.

Hosté se nevzdali. Sparta dala kontaktní gól ve své první přesilovce v zápase, kdy se střelou bez přípravy prosadil z levého kruhu Říčka. A k vyrovnání došlo kuriózním způsobem. Jurčina se ve vlastní třetině opřel do puku, který celou dobu letěl vzduchem, ale před Kacetlem se zvedl a přeskočil mu lapačku.

Největší šanci měl v prodloužení hostující Rousek, ale v přečíslení dva na jednoho netrefil poloodkrytou branku. Zápas tak vyvrcholil nájezdy, které v této sezoně ještě Třinec ani Sparta do tohoto utkání nevyhrály Kacetla nepřekonal žádný ze čtyř sparťanských hráčů, za domácí se prosadili ve čtvrté sérii Růžička a v páté Rodewald. Oba uspěli bekhendovým zakončením.

Liberec zvítězil v Plzni 3:2 v prodloužení. Severočeši proměnili tři přesilové hry a dvakrát se střelecky prosadil útočník Jaroslav Vlach, který zaznamenal vítězný gól v čase 62:34. Domácí sice až do 54. minuty vedli, poté však soupeř dvěma trefami v rozmezí 84 vteřin stav otočil a zisk alespoň jednoho bodu zajistil Západočechům v 58. minutě gól Petra Kodýtka.

Hradec Králové vyhrál v Brně 2:1, když vítěznou branku dal ve 28. minutě Radek Smoleňák. Mountfield tak vyhrál s Kometou i druhý vzájemný zápas sezony. Domácí tým nebodoval poprvé v tomto kalendářním roce a po sedmi předchozích duelech, z nichž jen jeden prohrál v prodloužení.

Vítkovice porazily Zlín 3:0 a vyhrály počtvrté z posledních pěti zápasů. Hosté si naopak z uplynulých šesti duelů připsali jen dva body. Po necelých 14 letech oblékl v tuzemské nejvyšší soutěži opět dres Vítkovic čtyřicetiletý útočník Zbyněk Irgl. Vítězný gól dal ve 39. minutě Vladimír Svačina, právě Irgl pak dalším přesilovkovým zásahem zvýšil, poté se trefil ještě Nicolas Werbik. Druhé čisté konto v sezoně uhájil díky 28 úspěšným zásahům brankář Daniel Dolejš.

Litvínov zvítězil v Mladé Boleslavi 3:2 a zabral po dvou zápasech bez bodu. Dvěma góly se o výhru zasloužil útočník Richard Jarůšek, jehož trefa z 25. minuty nakonec byla i vítězná. Bruslařský klub vyšel poprvé po třech utkáních bodově naprázdno a prohrál podruhé v řadě.

Karlovy Vary udolaly Olomouc 3:2. Tým Energie po sérii šesti porážek vyhrál podruhé za sebou, prvním gólem po návratu z Liberce rozhodl v 52. minutě útočník Tomáš Rachůnek, jenž si připsal i asistenci. Hanáci v duelu dvakrát vedli po trefách útočníka Lukáše Kucsery, přesto nenavázali na předchozí dva úspěchy s plným ziskem a prohráli potřetí za pět utkání.

Pardubice naplno bodovaly v Českých Budějovicích a připsaly si třetí výhru za sebou. Duel rozhodl v 31. minutě kanadský útočník Anthony Camara trefou na 2:1. Motor naopak neuspěl po čtyřech domácích vítězstvích v řadě.

36. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 5:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 2:3 - 0:0)

Branky nahrávky: 28. Rodewald (Kundrátek, Jaroměřský), 35. Martin Růžička, 42. Marcinko (P. Vrána, Martin Růžička), 45. Stránský (Martin Růžička, M. Doudera), rozhodující sam. nájezd Martin Růžička - 12. Buchtele (Pech, Říčka), 42. Pech, 48. Říčka (Pech, Němeček), 51. Jurčina (Tomášek). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:5, navíc D. Musil (Třinec) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Třinec: Kacetl - Gernát, M. Doudera, M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Hrňa, M. Kovařčík, Leier - Dravecký, Marcinko, Hrehorčák - Kurovský, Rodewald, Kofroň. Trenér: Varaďa.

Sparta: Machovský - Košťálek, Polášek, Němeček, R. Jeřábek, Kalina, Jurčina, Mikliš - Řepík, R. Horák, Sobotka - Tomášek, M. Sukeľ, Rousek - Říčka, Pech, Buchtele - Dvořáček, D. Vitouch, A. Kudrna. Trenéři: Hořava a Jandač.

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Klepiš (Zaťovič, P. Holík) - 16. Perret (Smoleňák, Čáp), 28. Smoleňák (F. Pavlík, Koukal). Rozhodčí: Hradil, Horák - J. Svoboda, Šimánek. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Bez diváků.

Brno: Vejmelka - Barinka, F. Král, Freibergs, Mlčák, S. Svozil, Gulaši, Kučeřík - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Klepiš, V. Němec, Valský - L. Horký, Kusko, Plášek - T. Šoustal, F. Dvořák, D. Bondra. Trenér: L. Zábranský st.

Hradec Králové: Š. Lukeš - Blain, Nedomlel, Pilař, F. Pavlík, Šalda, Gaspar, Čáp - Orsava, Koukal, Kevin Klíma - Kelly Klíma, V. Růžička ml., J. Sklenář - Smoleňák, Cingel, Perret - Lev, Morong, Zachar. Trenér: V. Růžička st.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Suchý (Gulaš), 58. Kodýtek (L. Kaňák) - 54. Lenc (Birner, Knot), 55. J. Vlach (Knot, Bulíř), 63. J. Vlach (Rosandič). Rozhodčí: Pešina, Veselý - Lhotský, Zíka. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:3. Bez diváků.

Plzeň: Frodl - Čerešňák, Budík, Stříteský, V. Lang, Vráblík, L. Kaňák - Gulaš, Kracík, M. Lang - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Pour, F. Suchý, Malát - F. Přikryl, Stach, Rob. Trenér: Čihák.

Liberec: Kváča - Knot, Kolmann, T. Hanousek, Rosandič, Kunst, Derner - Lenc, A. Najman, Birner- Gríger, Bulíř, A. Musil - R. Pavlík, P. Jelínek, J. Vlach - Průžek, J. Šír, D. Špaček. Trenér: P. Augusta.

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 23. Vondráček (Redlich), 48. T. Mikúš (Černoch, T. Rachůnek), 52. T. Rachůnek (Flek) - 20. Kucsera (J. Káňa, Ondrušek), 46. Kucsera (Nahodil, J. Káňa II). Rozhodčí: R. Svoboda, Pražák - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:2. Bez diváků.

Karlovy Vary: F. Novotný - Šenkeřík, M. Rohan, Weinhold, Graňák, L. Zábranský ml., Pulpán, D. Mikyska - Flek, T. Mikúš, T. Rachůnek - O. Beránek, Hladonik, M. Zabloudil - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Skuhravý, Redlich. Trenér: Pešout.

Olomouc: Konrád - Dujsík, Švrček, Škůrek, Vyrůbalík, A. Rutar, Ondrušek, Valenta - Kucsera, Nahodil, J. Káňa II - V. Tomeček, Kolouch, Ostřížek - Bambula, Ministr, Burian - Gřeš, Handl, M. Tomajko. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

BK Mladá Boleslav - HC Verva Litvínov 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. P. Kousal (Flynn), 48. Alderson (Ševc, Bičevskis) - 10. Jarůšek (M. Hanzl, P. Zdráhal), 12. Helt (Jícha, Cibulskis), 25. Jarůšek (M. Hanzl, Balinskis). Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Hynek, Votrubec. Vyloučení: 0:5. Bez využití. Bez diváků.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Hrbas, Pláněk, Moravec, Šidlík, Klikorka - Alderson, Bičevskis, Strnad - D. Šťastný, Cienciala, Lunter - Claireaux, A. Zbořil, Jääskeläinen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Kotala. Trenéři: Rulík a Patera.

Litvínov: Godla - Irving, Ščotka, Balinskis, Cibulskis, Demel, Štich, D. Zeman - P. Zdráhal, M. Hanzl, Jarůšek - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Petružálek, Žejdl, M. Látal - Helt, Jícha, Zygmunt. Trenér: Országh.

HC Vítkovice Ridera - PSG Berani Zlín 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 39. Svačina (Lakatoš), 44. Irgl (Gewiese), 59. Werbik (Fridrich, Galvinš). Rozhodčí: Šír, Kubičík - Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. Diváků: 13 (omezený počet).

Vítkovice: Dolejš - R. Polák, Pyrochta, Gewiese, Galvinš, L. Kovář, L. Doudera - Lakatoš, J. Hruška, Svačina - Schleiss, Dej, L. Krenželok - Irgl, J. Mikyska, M. Kalus - Mallet, Werbik, Fridrich. Trenér: Holaň.

Zlín: Kašík - Řezníček, M. Novotný, Suhrada, Ferenc, Žižka, D. Nosek, Matyáš Hamrlík - Kubiš, Fořt, Vopelka - Köhler, Hejcman, Dufek - Dobiáš, Fryšara, Okál - Karafiát, P. Sedláček, J. Ondráček. Trenér: R. Svoboda.

Madeta Motor České Budějovice - HC Dynamo Pardubice 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 30. Pýcha (R. Přikryl) - 15. Blümel (Paulovič, Poulíček), 31. Camara (Anděl). Rozhodčí: Kika, Micka - Rožánek, Axman. Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Bez diváků.

České Budějovice: Strmeň - Plášil, Pýcha, Kubíček, Vydarený, Allen, Slováček - Holec, D. Voženílek, G. Ville - M. Forman, M. Toman, Karabáček - Jonák, Prokeš, M. Beránek - Z. Doležal, R. Přikryl, P. Novák. Trenér: Prospal.

Pardubice: M. Klouček - Nakládal, Ďaloga, Bučko, J. Mikuš, Hrádek, J. Kolář, Holland - Blümel, Poulíček, Paulovič - Camara, O. Roman, Anděl - Kusý, R. Kousal, Koffer - Pochobradský, O. Rohlík, O. Machala. Trenér: R. Král.

1. Sparta Praha 34 20 1 5 8 126:78 67
2. Třinec 32 17 4 5 6 111:82 64
3. Mladá Boleslav 33 16 5 4 8 109:78 62
4. Plzeň 33 15 4 6 8 109:84 59
5. Liberec 33 15 4 4 10 98:76 57
6. Hradec Králové 33 17 2 2 12 92:78 57
7. Karlovy Vary 32 14 5 2 11 95:101 54
8. Pardubice 33 13 5 3 12 89:96 52