Hořava slavil na lavičce Sparty druhé vítězství, Pražané zdolali Vítkovice

4. 2. 2020 20:58
Hokejisté Sparty porazili v předehrávce 48. kola extraligy Vítkovice 4:2 a i ve druhém utkání pod trenérem Miloslavem Hořavou zvítězili.
Fanoušci Sparty - ilustrační foto.
Fanoušci Sparty - ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Pražané naplno bodovali poprvé od 10. ledna, kdy zdolali v O2 areně rovněž Vítkovice (5:3). Třemi body za dva góly a asistenci se na triumfu podíleli Jan Buchtele a Miroslav Forman. Ostravané prohráli po čtyřech výhrách.

"Hráli jsme dobře od začátku do konce. Důležitý gól jsme dali v přesilové hře ve druhé třetině, který byl zlomový, odskočili jsme na 3:1. Pak si myslím, že jsme zápas kontrolovali. Chceme poděkovat klukům za velmi dobrý výkon a tři body," řekl sportovní manažer Sparty Jaroslav Hlinka, který spolu se sportovním ředitelem Petrem Tonem dočasně Hořavovi pomáhá.

Domácím se povedl vstup do utkání a ve čtvrté minutě šli do vedení. Buchtele si za vítkovickou obranu najel na Pavelkovu přihrávku a ze samostatného úniku překonal Svobodu.

Vyrovnat mohl Dej, ale zblízka na Machovského nevyzrál. Na druhé straně zastavil Svoboda při sparťanské přesilovce Pechův únik. Vedení domácích nenavýšil ani Sukeľ, jenž po Rouskově přihrávce nezamířil do poloodkryté branky.

V 31. minutě hosté srovnali. Bývalý sparťan Bukarts napřáhl před pravým kruhem a dělovkou propálil Machovského.

Sparta rozhodla o utkání v posledních pěti minutách prostřední části, kdy dvěma zásahy v rozmezí 134 vteřin odskočila do dvoubrankového vedení. Nejprve v početní výhodě nahrál Pech zpoza brankové čáry Formanovi a ten posunul kotouč na lépe postaveného Buchteleho, který se nemýlil.

Další gól přidal Forman, který dorazil Buchteleho střelu. Regulérnost branky potvrdil videorozhodčí, který neshledal, že by Forman kopl puk úmyslně do branky.

Pojistku přidali Pražané na začátku třetího dějství opět v přesilovce. Košťálek vypálil z mezikruží a z následné dorážky se znovu prosadil Forman. Hosté snížili v předposlední minutě díky Malletovi, který tečoval Dudasovu střelu.

Sparta porazila Vítkovice i počtvrté v sezoně a posunula se na druhé místo o šest bodů za vedoucí Liberec. Dva body na ni ztrácí Plzeň a o jeden víc Třinec. Všechny tři celky však mají oproti Pražanům k dobru tři zápasy. Předstihnout může Hořavův tým i pátá Mladá Boleslav, která je pozadu o čtyři body, přičemž sehrála o dva zápasy méně.

Pražané navázali na nedělní výhru nad Brnem 4:3 v prodloužení a po čtvrtečním odvolání trenéra Uweho Kruppa a jeho asistenta Jaroslava Nedvěda uspěli podruhé za sebou. "Myslím si, že celkově se obraz hry změnil. To vidí všichni na tribunách, že hrajeme úplně jiný hokej. Hrajeme víc na puku. To je asi největší rozdíl, že si beci nechávají puk pro sebe a zbytečně ho neodpalujeme," prohlásil Buchtele.

Ostravané zůstali dvanáctí s pětibodovým náskokem na poslední Pardubice. "Viděli jsme zasloužené vítězství Sparty. Náš výkon byl dobrý pouze ve druhé třetině a to na znovu rozjetou Spartu nestačilo. Góly, které padly, byly přesně ty, o kterých jsme si mysleli, že díky nim tady můžeme bodovat, to znamená brejky, přesilové hry. Podařilo se to Spartě," konstatoval vítkovický kouč Mojmír Trličík.

Předehrávka 48. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Ridera 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Buchtele (T. Pavelka), 36. Buchtele (M. Forman, Pech), 38. M. Forman (Buchtele), 43. M. Forman (Košťálek, Pech) - 31. Roberts Bukarts (J. Hruška, Lakatoš), 59. Mallet (Dudas, Rosandič). Rozhodčí: Šindel, Šír - Klouček, Ganger. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 5684.

Sparta: Machovský - Blain, Kalina, T. Pavelka, R. Jeřábek, Košťálek, Tomáš Dvořák - Řepík, Sukeľ, Rousek - Říčka, Smejkal, A. Kudrna - M. Forman, Pech, Buchtele - Dvořáček, T. Pšenička, Kropáček. Trenér: Hořava.

Vítkovice: M. Svoboda - Trška, Štencel, Dudas, Rosandič, R. Černý, Výtisk, L. Kovář - Lakatoš, J. Hruška, Roberts Bukarts - Schleiss, O. Roman, Baláž - Mallet, R. Veselý, Dej - T. Kubalík, Werbik, Dočekal. Trenér: Trličík.