Budějovice porazily Spartu po devíti letech, Litvínov prohrál už posedmé v řadě

Aktualizováno 1. 10. 2021 21:15
Hokejisté Českých Budějovic zdolali v 10. kole extraligy doma pražskou Spartu 5:2 a ukončili její sérii pěti vítězství. Třinec porazil Karlovy Vary v prodloužení, Kometa otočila zápas v Litvínově, Pardubice vyhrály v Liberci gólem z poslední minuty a Hradec Králové přehrál Mladou Boleslav.
Radost hokejistů Českých Budějovic.
Radost hokejistů Českých Budějovic. | Foto: ČTK

Ve vzájemných soubojích v nejvyšší soutěži, kam se Motor vrátil loni po sedmi letech, se Jihočeši radovali po sedmi prohrách v řadě poprvé od 12. září 2012, kdy zvítězili na vlastním ledě 3:2.

Ve výborné atmosféře téměř vyprodané Budvar arény Sparta získala vedení zásluhou čtvrtého útoku při jeho prvním pobytu na ledě. Nahození z levé strany úspěšně tečoval ve skrumáži David Vitouch.

Potom se domácí velice dobře bránili při vyloučení Ondráčka a po jeho návratu do hry zvýšili útočnou aktivitu. Brzy dokázali vyrovnat, když se Abdul prosadil u levé tyčky a zužitkoval milimetrovou přihrávku od Gulaše. V následující akci mohl zvýšit Gulaš, jemuž oplatil přihrávku Abdul, ale gólman Salák byl proti. Při trestu sparťana Tomáše Dvořáka vytvořili domácí obrovský závar před brankovištěm soupeře, ale stav se nezměnil.

V úvodu druhé části po přestálém oslabení získala převahu Sparta a její tlak ještě zesílil při trestu Valského, ale v brankovišti Motoru zářil Hrachovina. Domácí postupně vyrovnali síly a k jejich škodě ve 28. minutě Holec nepotrestal Salákovu chybu. O minutu později ale Beránek zametl puk do klece u odkryté levé tyčky. Jeho trefu potvrdil videorozhodčí.

Za pouhých 31 vteřin zvýšil Ondráček, jenž na pravém kruhu vystihl rozehrávku Sparty, jel sám na Saláka a zblízka ho prostřelil. Snížit mohl zakrátko Horák, výborně však zasáhl Hrachovina. Před druhou přestávkou se Řepík ocitl sám před českobudějovickou brankou, jenže nezvládl kličku. Na protější straně zahrozili Gulaš s Ondráčkem.

Ve třetím dějství hosté snížili z přesilovky pět na čtyři v situaci, kdy českobudějovický Ondráček hrál bez hole. Jihočeši o necelou minutu později skórovali také z přesilovky, přičemž Abdulovu teč Šenkeříkova nahození znovu potvrzoval videorozhodčí. V závěru si domácí hlídali výsledek, který ještě zpečetili při power play díky aktivitě Pecha s Gulašem. Těsně před sirénou se pustil do bitky Salák s atakujícími hráči.

Litvínov a Liberec zabředly do krize

Hokejisté Třince zdolali doma Karlovy Vary 3:2 v prodloužení. Ve vzájemných soubojích bodovali posedmé za sebou a pošesté z toho vyhráli. Oceláři sice ztratili vedení 2:0, ale v čase 62:54 rozhodl Erik Hrňa. Třemi body za gól a dvě asistence se na vítězství podílel Martin Růžička.

Litvínov prohrál s Brnem 3:4. Domácí prodloužili sérii porážek na sedm zápasů, získali během ní jen dva body. Kometa naproti tomu třetí neúspěch za sebou odmítla, přestože po první třetině prohrávala 0:2. Hosté vývoj do 32. minuty třemi góly otočili, pak sice ještě vyrovnal Viktor Hübl, ale vítěznou branku dal hostující Peter Mueller.

Hokejisté Hradce Králové porazili Mladou Boleslav 2:0 a posunuli se na čtvrté místo tabulky. Hosté klesli na druhou pozici. Souboj, kterému kralovali brankáři Štěpán Lukeš a Jan Růžička, rozhodli domácí v 56. minutě v přesilové hře, v níž se prosadil Graeme McCormack. Druhý gól vstřelil Jakub Lev při power play.

Liberec podlehl doma Pardubicím 3:4 a připsal si pátou porážku za sebou. Úřadující vicemistr během neúspěšné série získal jediný bod. O čtvrtém vítězství Dynama z posledních pěti utkání rozhodl v čase 59:48 v přesilové hře Robert Kousal.

10. kolo hokejové extraligy:

Motor České Budějovice - HC Sparta Praha 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 11. Abdul (Gulaš, Percy), 29. M. Beránek (Štencel, Vráblík), 29. J. Ondráček, 46. Abdul (Šenkeřík, Pech), 59. Gulaš (Pech) - 3. D. Vitouch (M. Jandus, Polášek), 45. Z. Doležal (T. Pavelka, E. Thorell). Rozhodčí: Pešina, Úlehla - Kajínek, Axman. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváků: 6325.

České Budějovice: Hrachovina - Percy, Bindulis, Šenkeřík, Piskáček, Vráblík, Štencel - Gulaš, Pech, J. Ondráček - Karabáček, D. Voženílek, Venkrbec - Holec, M. Hanzl, Abdul - Valský, M. Toman, M. Beránek. Trenér: Modrý.

Sparta: Salák - M. Jandus, Polášek, Jurčina, Mikliš, T. Pavelka, Tomáš Dvořák - Řepík, R. Horák, E. Thorell - Chlapík, D. Kaše, Sobotka - M. Forman, Z. Doležal, Buchtele - Prymula, D. Vitouch, Konečný. Trenér: Jandač.

HC Oceláři Třinec - HC Energie Karlovy Vary 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 6. P. Vrána (Martin Růžička), 24. Martin Růžička (Kundrátek, Hrňa), 63. Hrňa (Martin Růžička, Marcinko) - 28. Kulich, 46. O. Beránek. Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva - Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. Diváci: 3264.

Třinec: Kacetl - Kundrátek, D. Musil, Marinčin, M. Doudera, Zahradníček, Jaroměřský, Matyáš - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil - Hrňa, Marcinko, O. Šedivý - Kofroň, Miloš Roman, Hrehorčák. Trenér: Varaďa.

Karlovy Vary: F. Novotný - Plutnar, Parkkonen, Pulpán, Dlapa, T. Hanousek, T. Havlín, M. Rohan - Flek, Hladonik, T. Rachůnek - O. Beránek, Kulich, Průžek - Kohout, Jiskra, Koblasa - Šik, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 3:4 (2:0, 1:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Havelka (L. Stehlík), 9. P. Zdráhal (A. Kudrna), 39. V. Hübl (F. Lukeš, Stříteský) - 25. R. Pavlík (Kučeřík), 29. Mallet (D. Mikyska, Gulaši), 32. Rákos (Bartejs, Magee), 48. Mueller. Rozhodčí: Kika, Sýkora - Rampír, Bohuněk. Vyloučení: 1:5. Bez využití. Diváci: 2580.

Litvínov: Godla - Irving, Hrbas, Stříteský, Balinskis, Zeman, P. Demel, D. Kolář - F. Lukeš, V. Hübl, P. Straka - P. Zdráhal, Estephan, A. Kudrna - Jarůšek, Gerhát, Pospíšil - Havelka, Jurčík, L. Stehlík. Trenér: Országh.

Brno: M. Tomek - Roth, Bartejs, Holland, Kučeřík, D. Mikyska, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Vincour, Krištof, L. Horký - R. Pavlík, Kollár, Haščák - Magee, Rákos, Mallet - T. Šoustal. Trenér: Kalous.

Mountfield Hradec Králové - BK Mladá Boleslav 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 56. McCormack (Jergl, Orsava), 60. Lev (Perret, Kalina). Rozhodčí: Hradil, Šindel - Lučan, Kis. Vyloučení: 7:4. Využití: 2:0. Diváci: 3163.

Hradec Králové: Š. Lukeš - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Gaspar, McCormack, Kalina, Jank - Smoleňák, Cingel, Orsava - Oksanen, Lalancette, Lev - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Lamper, Koukal, Pilař. Trenér: T. Martinec.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Pýcha, Pláněk, Jánošík, Fillman, Bernad, D. Moravec - D. Šťastný, A. Raška, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Lunter - Dufek, Claireaux, Kotala - J. Stránský, Bičevskis, Eberle. Trenéři: R. Rulík a Patera.

Bílí Tygři Liberec - HC Dynamo Pardubice 3:4 (0:0, 1:2, 2:2)

Branky a nahrávky: 30. Filippi (Rosandič, Ordoš), 44. M. Ivan (J. Vlach), 49. J. Vlach (Šmíd, Filippi) - 27. Říčka (Cienciala), 31. Camara (J. Mikuš, Hecl), 55. Hecl (Camara, R. Kousal), 60. R. Kousal (Poulíček, Paulovič). Rozhodčí: Hodek, R. Svoboda - Zika, Šimánek. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. Diváci: 4761.

Liberec: Kváča - Melancon, Šmíd, M. Ivan, Rosandič, Štibingr, Derner - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Ordoš, Gríger, Záborský - Zachar, Klepiš, A. Najman - Rychlovský, P. Jelínek, J. Vlach. Trenér: P. Augusta.

Pardubice: Frodl (16. Klouček) - Košťálek, Robertson, Nakládal, J. Mikuš, Hrádek, J. Kolář, Vála - Cienciala, A. Musil, Říčka - Blümel, Poulíček, Paulovič - Camara, R. Kousal, Hecl - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

1. Třinec 9 4 2 2 1 35:23 18
2. Mladá Boleslav 10 5 1 1 3 30:20 18
3. Pardubice 9 6 0 0 3 30:26 18
4. Hradec Králové 9 5 1 0 3 23:16 17
5. Olomouc 8 4 2 0 2 24:18 16
6. Sparta Praha 8 4 2 0 2 30:25 16
7. České Budějovice 9 5 0 1 3 31:30 16
8. Karlovy Vary 9 4 0 2 3 27:22 14