Poslední zdolal prvního, Motor má skalp Třince. Vítkovice prohrály posedmé v řadě

Aktualizováno 11. 12. 2020 21:42
Hokejisté posledních Českých Budějovic zdolali ve 26. kole extraligy vedoucí Třinec 2:1 v prodloužení a při svém návratu do nejvyšší soutěže po sedmi letech se radovali na desátý pokus z první domácí výhry. Olomouc vyhrála v Plzni, zabrali hráči Hradce Králové i Liberce a Sparta přehrála trápící se Vítkovice.
Hokejisté Českých Budějovic v extralize poprvé vyhráli doma.
Hokejisté Českých Budějovic v extralize poprvé vyhráli doma. | Foto: ČTK

Sérii pěti porážek Motoru ukončil gólem v čase 62:12 obránce Ondřej Slováček. Pro Oceláře to byla teprve třetí prohra v ročníku, ale bodovali ve všech 18 duelech.

Domácí tým si zvedl sebevědomí, když v úvodu ubránil početní výhodu soupeře po zcela zbytečném vyloučení Suchánka. Další minuty byly vyrovnané. První velkou šanci měl třinecký Stránský, jenž dostal přihrávku od zadního mantinelu, ale sám před brankou nepřekonal pozorného Pateru. Nebezpečnou střelou švihem z pravé strany se prezentoval také Jihočech Raška, betonem ji zastavil Štěpánek. Přesilovku před první sirénou nevyužil ani Motor.

Druhá třetina začala svižněji. Skóre však neotevřel zblízka Doležal ani vzápětí na protější straně Roman po spolupráci s bratry Kovařčíky. Nápřahem od modré čáry zahrozil také třinecký obránce Musil, v roli falešného křídla se zkoušel prosadit budějovický Plášil. Při současném vyloučení Růžičky a Kundrátka se domácí trochu zalekli nabídnuté příležitosti a příliš neohrozili Štěpánka.

Šest vteřin před vypršením další přesilovky si řekl o trestné střílení Přikryl, jenže zaváhal při jeho provedení. První trefu si připsal teprve Michnáč při hře čtyři na čtyři. Na jeho střelu z pravého kruhu byl klečící Štěpánek krátký.

Do třetího dějství šel Třinec s bonusem pětiminutové přesilovky po Přikrylově prohřešku. V oslabení se málem prosadil bojovník Venkrbec, do úniku se dostal také Michnáč, ale hosté dokázali srovnat - zblízka doklepával Marcinko. Střela Stránského v dalším průběhu pouze prošla napříč brankovištěm. Stejný hráč trefil tyčku krátce po návratu Pýchy z trestné lavice.

Po třinácti vteřinách nastaveného času neproměnil Stránský trestné střílení po Pýchově faulu. Na konci první minuty nedal trestné střílení ani Slováček, který nakonec rozhodl v samostatném úniku.

Holaň s Vítkovicemi nevyhrál ani napodruhé

Olomouc zvítězila na ledě Plzně 2:1 v prodloužení a oplatila svému soupeři stejný výsledek z předchozího vzájemného zápasu. Až do 49. minuty se hrálo bez branek, poté se prosadil podesáté v sezoně kapitán domácích Milan Gulaš. Hosté však v 55. minutě dokázali díky trefě Petra Koloucha vyrovnat a bonusový druhý bod jim v čase 62:19 zajistil Jakub Valský.

Hradec Králové vyhrál na ledě Karlových Varů 4:3 a utnul tak vítěznou sérii Západočechů. Tým Energie neuspěl po šesti výhrách za sebou, v tabulce se na třetí místo před domácí dostala Sparta. Za vítěze dvakrát skóroval útočník Jakub Lev. Díky jeho gólům odskočil Mountfield během dvou minut v polovině třetí třetiny z 2:2 na 4:2. U všech branek Západočechů byl útočník David Kaše, jenž dal gól a na dva nahrál.

Liberec udolal v dohrávce pátého kola hokejové extraligy doma Mladou Boleslav 3:2 a na svém ledě ji porazil potřiadvacáté za sebou. Bílí Tygři zastavili aktuální sérii sedmi výher Bruslařského klubu, který tak od 18. listopadu 2010 dál čeká na úspěch pod Ještědem. Severočeši po sérii pěti proher dokázali navázat na úterní vítězství nad Brnem a vyhráli podruhé za sebou.

Hokejisté Sparty porazili v dohrávaném zápase čtvrtého kola Vítkovice 5:2 a po třetí výhře v řadě se posunuli na třetí místo tabulky. Hosté prohráli posedmé za sebou, podruhé pod vedením nových trenérů v čele s Milošem Holaněm. Třemi asistencemi se pod výhru Pražanů podepsal útočník Lukáš Pech hrající jubilejní 900. utkání v nejvyšší soutěži.

26. kolo hokejové extraligy:

Madeta Motor České Budějovice - HC Oceláři Třinec 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 36. Michnáč (Vydarený, Slováček), 63. Slováček - 44. Marcinko (Martin Růžička, Hrňa). Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Lučan, Kis. Vyloučení: 4:6, navíc R. Přikryl (České Budějovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 156 (omezený počet).

České Budějovice: J. Patera - Slováček, Vydarený, Plášil, Pýcha, Lytvynov, Pavel - Jonák, Venkrbec, Christov - Z. Doležal, R. Přikryl, Karabáček - A. Raška, Gilbert, Michnáč - J. Suchánek, D. Voženílek. Trenér: Prospal.

Třinec: J. Štěpánek - M. Doudera, Gernát, D. Musil, Galvinš, Kundrátek, Jaroměřský, M. Adámek - Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Hrňa, Marcinko, F. Zadina - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Miloš Roman - Dravecký, Jašek, Hrehorčák. Trenér: Varaďa.

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 49. Gulaš (V. Lang, F. Suchý) - 55. Kolouch (Dujsík), 63. Valský (Ondrušek). Rozhodčí: Pražák, Veselý - Malý, Pešek. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Bez diváků.

Plzeň: Frodl - L. Kaňák, Čerešňák, Budík, Stříteský, Vráblík, Kvasnička, V. Lang - Gulaš, Kracík, F. Suchý - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Kantner, Rob, Pour - Šuhaj, Stach, Slanina. Trenér: Čihák.

Olomouc: Lukáš - Škůrek, Švrček, Dujsík, Valenta, L. Mareš, Ondrušek - V. Tomeček, J. Knotek, Burian - Kucsera, Kolouch, Bambula - Valský, Nahodil, Olesz - Gřeš, Kusko, M. Tomajko. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield Hradec Králové 3:4 (0:1, 2:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 31. D. Kaše (Šenkeřík), 37. Hladonik (D. Kaše, Flek), 54. Koblasa (D. Kaše, Šenkeřík) - 17. Hronek (Kevin Klíma), 32. Cingel (Zámorský), 49. Lev (Zámorský, Pilař), 51. Lev (Pilař). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. Bez diváků.

Karlovy Vary: F. Novotný - Šenkeřík, M. Rohan, Weinhold, Graňák, L. Zábranský ml., Pulpán, D. Mikyska - Flek, D. Kaše, Hladonik - O. Beránek, T. Mikúš, M. Zabloudil - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Skuhravý, Redlich. Trenér: Pešout.

Hradec Králové: Mazanec - Hronek, Nedomlel, F. Pavlík, Šalda, Zámorský, Jank, Pilař - Kelly Klíma, Cingel, Orsava - Smoleňák, V. Růžička ml., J. Sklenář - Kevin Klíma, Koukal, Perret - Jergl, Zachar, Lev. Trenér: V. Růžička st.

Dohrávka 5. kola hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Bulíř (Filippi, Birner), 23. Hrabík (Průžek), 27. T. Havlín (Birner, Filippi) - 13. Lunter (A. Zbořil, Flynn), 15. Bičevskis (Bernad, Cienciala). Rozhodčí: Hodek, Kika - Kajínek, Hynek. Vyloučení: 4:2, navíc Ševc (Mladá Boleslav) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Bez diváků.

Liberec: Kváča - Knot, Šmíd, T. Havlín, Rosandič, Kolmann, Derner - Lenc, Filippi, Birner - R. Pavlík, Bulíř, A. Musil - J. Vlach, P. Jelínek, T. Rachůnek - Pekař, Hrabík, Průžek. Trenér: P. Augusta.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Šidlík, Pláněk, Allen, Fillman, Bernad, od 41. navíc D. Moravec - D. Šťastný, R. Zohorna, Lunter - J. Stránský, A. Zbořil, Jääskeläinen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Bičevskis, Cienciala, J. Strnad. Trenéři: R. Rulík a P. Patera.

Dohrávka 4. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Ridera 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Košťálek (Pech, M. Jandus), 34. Buchtele (Pech), 37. R. Horák (Sobotka, Polášek), 57. Řepík (Pech), 59. M. Sukeľ (Dvořáček) - 35. M. Kalus (Werbik, Štencel), 51. Marosz (Dej). Rozhodčí: Mrkva, Šindel - Bryška, Axman. Vyloučení: 8:6, navíc Němeček (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Bez diváků.

Sparta: Machovský - M. Jandus, Němeček, Polášek, Košťálek, Kalina, Tomáš Dvořák, Piskáček - Řepík, R. Horák, Sobotka - Rousek, Tomášek, Buchtele - Šmerha, Pech, Říčka - Dvořáček, M. Sukeľ, Zikmund. Trenéři: Hořava a Jandač.

Vítkovice: Miroslav Svoboda - P. Trška, L. Kovář, Kubeš, Štencel, R. Černý, Koch - Werbik, J. Hruška, Schleiss - M. Kalus, Marosz, Dej - Mallet, J. Baláž, Dočekal - Fridrich, J. Mikyska, Lednický. Trenér: Holaň.

Kanadské bodování:

1. Gulaš (Plzeň) 20 zápasů/29 bodů (10 branek + 19 asistencí), 2. Martin Růžička 18/29 (8+21), 3. M. Stránský (oba Třinec) 18/25 (16+9), 4. D. Šťastný 19/24 (14+10), 5. R. Zohorna (oba Mladá Boleslav) 19/21 (11+10), 6. R. Horák (Sparta) 21/20 (9+11), 7. Hronek (Hradec Králové) 20/19 (9+10), 8. F. Suchý (Plzeň) 20/18 (9+9), 9. Řepík (Sparta) 21/18 (8+10), 10. Birner (Liberec) 19/18 (6+12).