reklama

Číňané touží po hokeji v Česku. Tvrdík: Koupíme jiný klub než Slavii. Spekuluje se o Liberci

Bílým Tygrům svými penězi léta výrazně pomáhal nejbohatší Čech Petr Kellner, nyní by do libereckého hokeje mohly putovat i miliony z Číny. Bílým Tygrům svými penězi léta výrazně pomáhal nejbohatší Čech Petr Kellner, nyní by do libereckého hokeje mohly putovat i miliony z Číny. autor: Milan Kammermayer
Minulý týden krachla jednání o koupi Slavie Praha, čínská společnost CEFC se ale myšlenky na vlastnictví hokejového klubu v České republice nevzdala. "Chceme do hokeje vstoupit, holt to nebude Slavia," řekl její zástupce Jaroslav Tvrdík s tím, že jednání o koupi jiného klubu už začala. Podle informací Hospodářských novin a Aktuálně.cz by mohlo jít o Liberec, Číňané přitom nutně nestojí o většinový podíl. Možné dohodě nasvědčuje i fakt, že Bílí Tygři v úterý oznámili spolupráci s Kunlunem, klubem z Pekingu hrajícím ruskou KHL.

Praha - Vlastní fotbalovou Slavii, svými miliony chtěli pomoct k zářivé budoucnosti i té hokejové. Dohoda o vstupu společnosti CEFC nákupem sta procent akcií do pražského klubu minulý týden padla, chuť Číňanů vlastnit klub v českém hokeji ale zůstala. 

"My do hokeje chceme vstoupit, nebude to ale holt Slavie," potvrdil v úterý Hospodářských novinám a Aktuálně.cz Jaroslav Tvrdík, který v Česku CEFC zastupuje. 

Jméno nově vytipovaného klubu tají, jednání už podle něj ale probíhají. A brzy by se prý mohla dotáhnout do úspěšného konce. Podle zjištění Hospodářských novin a Aktuálně.cz se o čínské peníze zajímalo až šest klubů.

Jihlavu už Číňané sponzorují, koupit ji nechtějí

Mezi nimi dokonce i Sparta nebo prvoligové České Budějovice. Možná i nováček Tipsport extraligy Dukla Jihlava. Generálním partnerem tohoto klubu je totiž pivovar Ježek spadající do portfolia CEFC.

Číňané by v takovém případě navíc mohli slyšet i na bohatou historii kdysi armádního klubu, čítající celkem dvanáct mistrovských titulů. Žádný jiný není v Česku historicky úspěšnější.

Hokejová Slavia dluží tři čtvrtě milionu za říjnové výplaty. Pokud nezaplatí, může přijít o ligu Hokejová Slavia dluží tři čtvrtě milionu za říjnové výplaty. Pokud nezaplatí, může přijít o ligu Čtěte zde

Tvrdík se nicméně o Dukle Jihlava ani dalších klubech vůbec nechtěl bavit.

Podle informací HN byli Číňané ochotní hrát roli spasitele jen v případě hokejové Slavie, jinak hledají spojení jen s nejsilnějšími kluby a zároveň si nekladou jako podmínku vlastnit většinový podíl. To možnou spolupráci s Jihlavou vylučuje.

Tvrdík prý jedná s Libercem: Ten spolupráci s Čínou potvrdil

Právě proto CEFC údajně jedná s klubem v posledních sezonách úplně nejúspěšnějším. Bílými Tygry Liberec.

Klub, který dvakrát za sebou ovládl základní část Tipsport extraligy, loni se stal mistrem a v letošní sezoně podlehl až ve finále Kometě Brno, vlastní společnost Syner Petra Syrovátka.

Čína má obrovské možnosti, hlásí Marcinko. Musí si zvykat na smog či dopravu bez pravidel Čína má obrovské možnosti, hlásí Marcinko. Musí si zvykat na smog či dopravu bez pravidel Čtěte zde

Generálním partnerem Bílých Tygrů je ale společnost Home Credit, kterou vlastní skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Právě za byznys Home Creditu v minulosti Tvrdík v Číně úspěšně lobboval a s PPF spolupracoval v rámci vztahů mezi Českem a Čínou.

Redaktorovi Aktuálně.cz se v úterý odpoledne generálního manažera klubu Ctibora Jecha s přímým dotazem, zda se čínská CEFC stane jedním z investorů Bílých Tygrů, nepodařilo zastihnout.

Spekulaci o blížící se dohodě nicméně Liberec včera přiživil na svých webových stránkách sám, když informoval o vzájemné spolupráci s Kunlunem, klubem sídlícím v Pekingu a hrajícím ruskou KHL.

"To, že dojde k podpisu takové dohody, je pro liberecké Tygry ohromná pocta, a také výzva. Cílem je, aby náš klub pomohl čínské hokejové asociaci vytvořit podobný výchovný program mladých hokejistů, jako máme zde v Liberci," uvedl prezident klubu Syrovátko.

"Čínští partneři mají eminentní zájem získat co nejkvalitnější know-how z oblasti hokeje a Liberec je o svých kvalitách přesvědčil. Tygři disponují vynikajícím výukovým programem pro mládež, špičkovou hokejovou akademií, aplikujeme moderní metody a k dispozici máme vynikající a komplexní infrastrukturu a zázemí areálu Sport parku, který je v této podobě ve střední Evropě unikátem. To celé vedlo k uzavření dohod o spolupráci," řekl Petr Syrovátko.

Kapitán skončil, král nájezdů válí ve Francii. Co dělají mistři světa z roku 2010? Kapitán skončil, král nájezdů válí ve Francii. Co dělají mistři světa z roku 2010? Prohlédněte zde

O možné spolupráci údajně obě strany jednaly již od roku 2016. K finálnímu podpisu memoranda dojde 12. května v Pekingu. Spolupráce bude trvat minimálně do roku 2022, kdy bude Čína hostit zimní olympijské hry.

Dohodu se Slavií zhatil vlastník stadionu

Pokud by se nakonec Liberec s CEFC přece jen nedohodly, bude mít Tvrdík možností, jak investovat čínské peníze v Tipsport extralize, víc. Není žádným tajemstvím, že chtěl z finančních důvodů licenci prodat Chomutov. Jeho majitel Jaroslav Veverka už o tom loni dokonce jednal s Jaromírem Jágrem, nejslavnějším českým hokejistou a majitelem prvoligového Kladna. 

Pardubice staví nový tým, s brankářem Kacetlem si plácly už během baráže Pardubice staví nový tým, s brankářem Kacetlem si plácly už během baráže Čtěte zde

Investora budou výhledově nejspíš hledat i Pardubice. Dynamo vlastní od začátku roku město, které organizaci svým vstupem zachránilo od krachu. Tým pak až v posledním kole baráže zachránil extraligovou příslušnost a teď věří v mnohem úspěšnější budoucnost. 

CEFC svůj zájem vlastnit hokejový klub v Česku potvrdila minulý týden. Svým vstupem chtěla zachránit Slavii, která se ve WSM lize potýká s velkými finančními problémy.

Tvrdík byl podle svých slov domluven na odkupu akcií se dvěma ze tří akcionářů: společností OIN Gama Richarda Benýška a nynějším předsedou představenstva Slavie Vladimírem Pitterem, dohodu ale překazil spolek SK Slavia vlastnící pozemky a zimní stadion. Jeho předseda Jiří Huptych měl dokonce na jednání sdělit, že "hokej nikoho nezajímá."

"O dohodu nestáli. Za této situace musím naši angažovanost v hokejové Slavii jednoznačně vyloučit. Od jednoho z nejvyšších představitelů mi bylo vysvětleno, že značka Slavia extraligový hokej nepotřebuje," citoval tehdy Tvrdíka Deník Sport. 

Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Prohlédněte zde
reklama