Třinec vstoupil do čtvrtfinále překvapivou porážkou s Chomutovem

Třinec nebyl schopný dát gól, Piráti slavili historický triumf
Led druhého týmu základní části dobyl účastník předkola dvěma trefami a od svého postupu do nejvyšší soutěže v roce 2012 si Piráti v Třinci připsali vůbec první výhru.
Oceláři tak nevyslyšeli přání fanoušků, aby Piráty cestou za titulem rozstříleli.
Žádná mohutná ofenziva ze strany Ocelářů se na úvod série nekonala. Jako první mohli změnit skóre hosté, ale překvapený Huml, ke kterému propadl puk na brankoviště, rozvlnil v osmé minutě jen boční síť odkryté brány.
Třinec soupeře zatlačil až v přesilovce. Gólovou ránu Martina Růžičky ale bravurně vyrazil Laco a odstartoval tím střelecký zmar domácího útočníka.
Aktualizováno 15. 3. 2017 20:51
Třinec nepotvrdil roli favorita a úvodní duel čtvrtfinále extraligy s Chomutovem na svém ledě prohrál 0:2. Hostující brankář Ján Laco podruhé v sezoně vychytal nulu.

Třinec - Hokejisté Chomutova překvapili v úvodním utkání čtvrtfinále play off vítězstvím 2:0 v Třinci. To obhájci titulu z Liberce porazili v prvním zápase Plzeň 3:1.

Led druhého týmu základní části dobyl účastník předkola po gólech Michala Vondrky a Michala Poletína a od svého postupu do nejvyšší soutěže v roce 2012 si Piráti v Třinci připsali vůbec první výhru. Brankář Ján Laco podruhé v sezoně vychytal nulu.

Bílí Tygři vykročili za výhrou v první třetině, ve které si vypracovali dvoubrankový náskok. Hosté dokázali ve třetí části snížit, ale vyrovnat se jim nepodařilo. Naopak sami ještě inkasovali. Obránce Plzně Petr Kadlec nastoupil k 1210. zápasu v nejvyšší soutěži a je novým rekordmanem soutěže. Série hrané na čtyři vítězství bude pokračovat ve čtvrtek opět na hřištích dnešních domácích celků.

Třinec si nenachystal drtivý úder

Žádná mohutná ofenziva ze strany Ocelářů se na úvod série nekonala. Jako první mohli změnit skóre Chomutovští, ale překvapený Huml, ke kterému propadl puk na brankoviště, rozvlnil v osmé minutě jen boční síť odkryté brány.

Třinec soupeře zatlačil až v přesilovce. Gólovou ránu Martina Růžičky ale bravurně vyrazil Laco a odstartoval tím střelecký zmar domácího útočníka. Hosté naopak z první přesilovky soupeře hned vytrestali. Ruttův lob Linhart rukavicí nešťastně srazil mezi kruhy na rozbrusleného Vondrku, který prudce zamířil nad Hrubcovu lapačku.

Domácí po gólu až do konce třetiny okupovali útočné pásmo, ale Martin Růžička během 16. minuty spálil další dvě vyložené příležitosti a zblízka ani jednou na Laca nevyzrál.

Chomutov držel favorita na uzdě maximálně jednoduchým hokejem bez zbytečného držení puku v obranném pásmu. Ani vpředu si hosté nic nekomplikovali zdlouhavými kombinacemi. V čase 20:34 Huml sklepl Ruttovo nahození podruhé za Hrubce, ale kvůli zásahu vysokou holí gól neplatil. Co neprošlo Humlovi, napravil v 25. minutě Poletín. Už po čtyřech sekundách početní výhody zvedl pohotovu tečí pod břevno další Ruttův nástřel a hosté vedli 2:0.

Domácí před půlí zápasu promrhali třicetisekundovou přesilu pět na tři a ještě více znervózněli v marném hledání receptu na zarputilou obranu Pirátů. Soužení Ocelářů mohl ve 48. minutě ukončit Huml, ale puk po jeho ráně skotačil pár centimetrů od brankové čáry.

Když pak Laco zázračně zlikvidoval i pokus Galvase, zmar domácích vyvrcholil. Naprázdno vyšli i v osmdesátisekundové power play a doma s Chomutovem po osmi vítězstvích za sebou prohráli.

Liberec tresty chyb už v osmé minutě

O první nebezpečnou střelu utkání na severu Čech se postaral ve 4. minutě Lev, ale poté převzali aktivitu Tygři. Pomohla jim k tomu i úvodní přesilová hra. Faul Pulpána sice domácí i díky řadě zákroků Machovského nepotrestali, v 8. minutě se ale ujali vedení. Pohotovou dorážkou otevřel skóre kapitán Radivojevič.

O druhý gól se postaral Valský, jehož našel střílenou přihrávkou zcela volného u pravé tyčky Svačina. Do další velké šance se dostal Ševc, zkušený obránce však nezamířil přesně. Až poté se připomněli i hosté, Schleissův pokus se však neujal, Lašáka nepřekonal v samotném závěru první třetiny ani Kratěna.

Podobně dopadl i ve 22. minutě Indrák, jehož střela sice prošla za Lašáka, puk však skončil těsně vedle pravé tyčky. Snížit nedokázal ani Kubalík. Severočeši tolik šancí neměli, přesto i oni byli blízko gólu. Bartovič však samostatný nájezd neproměnil.

Zatímco v první části si Lašák připsal jen šest zákroků, ve druhé měl práce výrazně více. Čisté konto však uhájil i proti Čerešňákovi, jenž nedokázal v přesilové hře pohotově zakončit. Ve 39. minutě měl i velké štěstí, Lev jej prostřelil od modré, než ale stihl puk přejít brankovou čáru, odpálil jej do bezpečí Jánošík.

Třetí dvacetiminutovku poznamenala série vyloučení a v nerovnovážném počtu hráčů na ledě se podařilo Indiánům snížit. Lašáka překonal ve 48. minutě po Kadlecově přihrávce Stach. Domácím se však podařilo získat dvoubrankové vedení zpět. V 51. minutě překonal Bulíř se štěstím Machovského potřetí, puk se odrazil za čáru od nohy plzeňského brankáře. Liberec poté duel bezpečně dovedl do vítězného konce.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Oceláři Třinec - Piráti Chomutov 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Vondrka (Rutta, Huml), 25. Poletín (Rutta, Huml). Rozhodčí: Hradil, Pražák - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:8. Využití: 0:2. Diváci: 4978. Stav série: 0:1.

Třinec: Hrubec - Roth, Linhart, Krajíček, M. Doudera, L. Galvas, Nosek - Kane, Kreps, Rákos - Irgl, Netík, Martin Růžička - J. Petružálek, Redenbach, Adamský - Marek Růžička, Marosz, Dravecký. Trenéři: Kýhos a Mucha.

Chomutov: Laco - Rutta, Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, J. Mrázek, od 21. navíc Dlapa - Skokan, Huml, Tomica - Vondrka, V. Růžička ml., Sklenář - Kaše, Kämpf, Koblasa - Raška, Šťovíček, Poletín. Tenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Radivojevič (Lakatoš), 12. Valský (Svačina, Vantuch), 51. Bulíř (Radivojevič, Ševc) - 48. Stach (Kadlec, Lev). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Bláha, Polonyi. Vyloučení: 6:6, navíc J. Vlach (Liberec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 7419. Stav série: 1:0.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Mojžíš, Derner - Bartovič, P. Jelínek, L. Krenželok - Lakatoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, Vantuch, Svačina - J. Stránský, Bližňák, J. Vlach - Plodek. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Němeček, Pulpán, D. Sklenička, Čerešňák, Frühauf - T. Svoboda, Kratěna, Lev - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Schleiss, Preisinger, Stach - M. Procházka, Koreis, Kodýtek. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.