reklama

Extraliga čerpá další inspiraci v NHL. Řezníček přeje Jágrovi zámoří, Benn ho vidí ve Vegas

Jágr hrál extraligu naposledy během výluky v sezoně 2012/13 - za Kladno. Následující roky nastupoval v NHL. Momentálně je bez smlouvy. Jágr hrál extraligu naposledy během výluky v sezoně 2012/13 - za Kladno. Následující roky nastupoval v NHL. Momentálně je bez smlouvy. autor: ČTK
Dnes startující extraliga ustálila návštěvnost nad pětitisícovým průměrem. Má navrch nad EBEL, finskou či slovenskou soutěží. Chce jít ještě dál, a tak čerpá inspiraci i od nejúspěšnějšího hráče na trhu – zámořské NHL. Čísla by jistě zvedl také příchod Jaromíra Jágra, který stále nemá smlouvu.

Praha - Nejvyšší česká hokejová liga pamatuje roky, kdy do ochozů v průměru nenalákala ani čtyři tisíce lidí. Naposledy se však pochlubila číslem 5 178, třetím nejvyšším v historii.

Extraliga: Program, výsledky, tabulky Extraliga: Program, výsledky, tabulky Prohlédněte zde

Atraktivitu chce nadále zvyšovat. "Extraliga se vydala na cestu omlazování a tempa hokeje," řekl po čtvrteční tiskové konferenci ředitel soutěže Josef Řezníček.

Před rokem ohlásil zavedení svižného prodloužení tři na tři, letos - opět po vzoru NHL - přišel se statistikou Corsi, která na základě střeleckých pokusů de facto měří efektivitu držení puku. Další novinkou je, že domácí týmy musí hrát v tmavé variantě dresů.

Inspirace zámořím je cítit rovněž z připravovaného Utkání hvězd, kde změří síly největší hvězdy rakouské EBEL, německé DEL, slovenské a samozřejmě české extraligy. Exhibiční akce, kterou tuzemská soutěž zažila naposledy v roce 2006, má vypuknout v únoru. V tom ale tkví problém, jelikož tou dobou přitáhne pozornost (a nejlepší hokejisty) olympiáda v Jižní Koreji (více o novém formátu Utkání hvězd čtěte zde).

Extraliga dále chce, aby byly víc na očích trenérské osobnosti. Kluby nyní musejí jasně oznámit svého hlavního kouče, na kterého připadne komunikace s rozhodčími a také s médii během play-off. Končí tedy praxe, že po veledůležitém utkání předstoupí před novináře asistent.

"Jsme trošku specifický národ. V zahraničí má hlavní trenér nějaké povinnosti. Je tam absolutně normální, že odpovídá za mužstvo a komunikuje s médii. U nás musíme napsat tři stránky, abychom všechno zregulovali," posteskl si Řezníček.

Ještě více ho ale trápí problémoví diváci: "Cítíme, že některé skupiny extrémnějších fanoušků se přesouvají z fotbalu do hokeje a jdou se tam s odpuštěním vyblbnout. Hokej je vůbec nezajímá." Agresivitu, neslušné skandování či zakázanou pyrotechniku má omezit úprava disciplinárního řádu. Nově může za prohřešky svých fanoušků pykat i hostující tým. K trestům přibylo uzavření stadionu pro diváky, případně jeho části. "Ale nebojím se, že by byly prázdné tribuny," dodal Řezníček.

O všech extraligových novinkách čtěte zde.

Kam zmizely tygří šrámy a co pojí jihlavského ježka s NHL? Tak vypadají nové extraligové dresy Kam zmizely tygří šrámy a co pojí jihlavského ježka s NHL? Tak vypadají nové extraligové dresy Prohlédněte zde

Na Kometu nejvíc zbrojil Hradec

Výše uvedené kroky mají přispět k tomu, aby extraliga počtvrté za sebou pokořila v návštěvnosti pětitisícový průměr. A třeba vykročila k předloňskému rekordu (5 406).

Extraliga startuje. Třinec šetří (na Jágra?), nejvíce posílila Plzeň. Drtivá síla dříme i v Hradci Extraliga startuje. Třinec šetří (na Jágra?), nejvíce posílila Plzeň. Drtivá síla dříme i v Hradci Prohlédněte zde

Řezníčkovi a spol. nahrává fakt, že Pardubice, známá hokejová bašta, před několika měsíci těsně unikly sestupu. Ztrátu divácky nepříliš atraktivních Karlových Varů by jihlavská Dukla měla minimálně vyrovnat.

"V Jihlavě panuje euforie z postupu," ví ředitel extraligy. "Uvidíme, jak to sportovně a výsledkově dají dohromady. Co se týká zázemí stadionu, všechno je zvládnuté. Musím vyseknout poklonu."

Navzdory upřímnému nadšení však Duklu nejspíš čekají starosti o udržení. Veselo bude na opačné straně tabulky. Největším favoritem na titul je podle sázkových kanceláří mistrovská Kometa Brno, kterou budou nahánět Liberec, Sparta, Třinec a Hradec Králové, který má podle mnohých největší šanci na sesazení obhájců. "Z mého pohledu nejvíc posílil," vysvětluje Řezníček. "Po loňském bronzu má ambice to dotáhnout ještě dál."

Jágr? Řezníček mu přeje NHL, Benn ho vidí ve Vegas

Víc zájmu než dramatická přetahovaná o první místo může přivábit jen jediné jméno - Jaromír Jágr. Slavný útočník v 45 letech stále trénuje na Kladně a čeká na adekvátní nabídku z NHL.

Jágr za Kladno v sobotu nenastoupí. Nechci týmu uškodit, říká Jágr za Kladno v sobotu nenastoupí. Nechci týmu uškodit, říká Čtěte zde

"Jsem si jistý, že nějaký tým mu dá šanci," prohlásil ve čtvrtek Jonathan Huberdeau o svém bývalém parťákovi z Floridy.

Jiný Jágrův exspoluhráč, Jamie Benn z Dallasu, přispěl konkrétnějším názorem: "Myslím, že by měl hrát v Las Vegas. Je to legenda. Má za sebou docela dobrý rok. To, že je mu snad 70 let, neznamená, že neumí bruslit."

Jestliže hvězdný Čech dřív nebo později neodcestuje za zámořskou štací, začne se soustředit na olympiádu. A myslet na volbu evropského působiště, přičemž ve hře může být i extraliga. Zájem o slavnou osmašedesátku už projevil Třinec.

"Já bych Jardovi přál, aby dosáhl na angažmá v NHL a aby překonal nějaký milník," říká Josef Řezníček. Do "své" soutěže ho lákat nechce: "Všechny spekulace, jestli bude hrát WSM ligu, extraligu nebo jestli pojede na olympiádu, bych nechal čistě na něm."

reklama