Plzeň porazila Spartu a upevnila si pozici v čele tabulky, Kometa padla doma s Chomutovem

Aktualizováno 20. 12. 2017 22:32
Ve středečním kole hokejové extraligy porazila vedoucí Plzeň Spartu 3:1 a navýšila náskok před druhým Hradcem Králové, který nestačil v prodloužení na Třinec. Kometa prohrála doma s Chomutovem 2:3. Vítkovice nedaly šanci Pardubicím a vyhrály pošesté v řadě. Zlín veze tři body z Jihlavy, Olomouc otočila duel v Litvínově. Prodlužovalo se i v Liberci, kde Mladá Boleslav srovnala osm sekund před koncem. Bonusový bod nakonec zůstal Bílým Tygrům.
Plzeň vyhrála doma nad Spartou.
Plzeň vyhrála doma nad Spartou. | Foto: ČTK

Praha - Ve středu pokračovala hokejová Tipsport extraliga. Lídr tabulky z Plzně porazil pražskou Spartu 3:1, Kometa nestačila doma na Chomutov a prohrála 2:3. Druhý Hradec Králové vybojoval bod s Třincem za prohru v prodloužení. Pardubice nedaly ve Vítkovicích jediný gól a svému soupeři podlehly 0:2. Bez bodu jsou i hokejisté Jihlavy, kteří nestačili na Zlín. Olomouc nakonec vyhrála v Litvínově po nájezdech, ač prohrávala po první třetině 0:2. Samostatné nájezdy byly k vidění i v Liberci. Mladá Boleslav vyrovnala na 3:3 osm sekund před sirénou. Bonusový bod nakonec získali Bílí Tygři.

Hokejisté Plzně se po reprezentační přestávce vrátili na vítěznou vlnu. O osudu utkání rozhodli v úvodu druhé třetiny třemi trefami v rozmezí čtyř minut a 15 vteřin. Hosté dokázali gólově odpovědět až v závěrečné části a nebodovali již počtvrté v řadě.

"Takhle jsme Spartu neznali. Je vidět, že nejsou v pohodě. Co je vždy zdobilo, v jejich hře nebylo. Měli tam zákroky na hranici faulu a byli hodně tvrdí. Pykali za to oslabeními. I tím si prohráli zápas. Pak už se do toho těžko vraceli," hodnotil výkon soka plzeňský kapitán Petr Kadlec.

Domácí začali aktivněji, ale jen s obtížemi přecházeli přes hosty dobře střežené střední pásmo. Sparťané navíc podnikali nebezpečné brejky. Pechův pokus z pravého kruhu však stačil plzeňský gólman Svoboda vyrazit. Indiáni pořádně zahrozili až díky početní výhodě ve 13. minutě, kdy po křížné přihrávce Gulaše zblízka nedokázal skórovat Mertl.

Během dalšího oslabení v závěru první třetiny hosty od pohromy uchránil jen pozorný Aittokallio, který kapituloval až na začátku prostřední části krátce po skončení přesilovky domácích. Ránu Čerešňáka od modré čáry finský gólman odrazil přímo do Gulašovy nohy, od níž kotouč doputoval do sítě. O 34 vteřin později navíc dorážkou Kracíkovy střely ze vzduchu zvýšil na 2:0 Indrák. Rozjetou Plzeň mohl zbrzdit ve 23. minutě Kumstát, pokusem z mezikruží ovšem neuspěl a iniciativu opět převzali ve velké rychlosti přesně kombinující domácí.

Indrák sice ve třech gólových šancích selhal, ale ve 25. minutě potrestal vyloučení Vrány šikovnou tečí Kratěnovy střílené přihrávky Mertl. Sparťany neprobudil ani oddechový čas a jen se štěstím přečkali 41 vteřin dlouhé dvojnásobné oslabení, v němž jejich nedisciplinovanosti nevyužil zblízka ke skórování Mertl.

"Je to na nich hodně vidět. Dřív hráli hokej plný nahrávek, teď to řezali a byli nervózní, jak prohrávali. Takhle jsem ještě Spartu hrát neviděl," komentoval sparťanskou nepohodu Jaroslav Kracík.

Až po polovině utkání znovu zaměstnali Svobodu pokusy Vrány a Pecha. Jinak hru ovládali v pohodě hrající Indiáni. Necelé tři minuty před pauzou však Schleiss v dobré pozici trefil pouze pravou tyč a z protiútoku na druhé straně ani nadvakrát neprostřelil Svobodu Kalina.

Ve třetí dvacetiminutovce hosté zjednodušili hru, ale dlouho si nemohli vypracovat gólové příležitosti. Až při vyloučení Indráka v 51. minutě úspěšně tečoval Pavelkovo nahození Vrána. Sparťané vycítil šanci na korekci výsledku, ale o tři minuty později bekhendovou dorážku Říčky skvěle zastavil svým pravým betonem Svoboda a pokus o závěrečný nápor pokazil hostům zbytečný trest Švrčka.

Kometa přidala další těsnou prohru

Brňané pokračují po prohře 2:3 s Chomutovem v sérii nevýrazných výsledků, když vyhráli pouze dva z posledních deseti utkání. Piráti ve vzájemných duelech uspěli i potřetí v této sezoně, ale poprvé s tříbodovým ziskem. K jejich výhře přispěl brankou a asistenci útočník Vladimír Růžička mladší.

Hradec Králové prohrával s Třincem již 0:2, v posledních 11 minutách základní hrací doby však stihl vyrovnat, ale obrat už nedokonali. V čase 61:55 rozhodl Jakub Petružálek. Dva góly vítězů dal Michal Kovařčík. Východočeši bodovali posedmé za sebou.

Hokejisté Liberce porazili Mladou Boleslav 4:3 po samostatných nájezdech. Severočeši vedli v páté minutě 2:0, ale hosté stihli ještě v první části vyrovnat. V 52. minutě vrátil domácím náskok Lukáš Krenželok, jenže v čase 59:52 vyrovnal po chybě Romana Willa Lukáš Žejdl. Ve čtvrté sérii nájezdů pak ale vstřelil rozhodující gól Tyler Redenbach a hosté se ani na patnáctý pokus od poloviny listopadu 2010 nedočkali na ledě Bílých Tygrů vítězství.

Vítkovice udolaly na svém ledě Pardubice 2:0 a prodloužily sérii výher na šest zápasů. Během úspěšné šňůry navíc Ostravané neztratili ani bod. Vítězný gól padl z hole Davida Květoně už po 58 sekundách hry a pojistku přidal v předposlední minutě Lukáš Kucsera. Gólman Ostravanů Patrik Bartošák si připsal třetí čisté konto v posledních pěti zápasech.

Hokejisté Jihlavy poprvé v probíhající extraligové sezoně prohráli se Zlínem. Svěřenci trenéra Petra Vlka na svém ledě podlehli Beranům 1:2. Skončila tak série tří vítězných utkání Dukly před svým publikem, hosté naopak počtvrté za sebou bodovali, z toho třikrát vyhráli.

Předposlední Verva měla zápas s Olomoucí skvěle rozehraný a vedla na začátku 16. minuty už 2:0, ale v čase 57:47 vyrovnal na 2:2 Jan Knotek a zkušený olomoucký forvard poté rozhodl ve prospěch hostů i nájezdy. Domácí tak prohráli pátý z posledních šesti zápasů.

31. kolo hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 21. Gulaš (Čerešňák, Indrák), 22. Indrák (Kracík), 25. Mertl (Kratěna, Kadlec) - 51. P. Vrána (T. Pavelka). Rozhodčí: Šír, Mrkva - Gebauer, Zavřel. Vyloučení: 6:11, navíc Mertl 5 min. a do konce utkání - Švrček 10 min. a do konce utkání, Forman 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7333.

Plzeň: M. Svoboda - Jones, Moravčík, Kadlec, D. Sklenička, Čerešňák, Pulpán, Kaňák - Gulaš, Mertl, Schleiss - Indrák, Kracík, Stach - M. Chalupa, Kratěna, P. Straka - Hollweg, Rubner. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

Sparta: Aittokallio - T. Pavelka, Nedomlel, Kalina, J. Mikuš, Švrček, Piskáček, T. Dvořák - A. Kudrna, P. Vrána, Říčka - Jarůšek, J. Hlinka, Reichenberg - Forman, Pech, Kumstát - Uher, Klimek, Smejkal. Trenéři: F. Výborný, J. Nedvěd a Janeček.

HC Vítkovice Ridera - HC Dynamo Pardubice 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. D. Květoň (Roman, Szturc), 59. Kucsera (Bartovič). Rozhodčí: Hodek, Hradil - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 6342.

Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Urbanec, Baranka, Hrbas, Trška, D. Krenželok - Bartovič, Lev, Olesz - Szturc, Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Kolouch, Kucsera - Š. Stránský, T. Jáchym, Hudeček. Trenéři: Petr a Trnka.

Pardubice: Kacetl - Čáslava, Trončinský, Wishart, Cardwell, Hrabal, Mojžíš, Holland - P. Sýkora, Marosz, Rolinek - Perret, Tomášek, M. Beran - J. Sýkora, Poulíček, Starý - Bojko, Dušek, Vondráček. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

HC Kometa Brno - Piráti Chomutov 2:3 (2:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. H. Zohorna (Malec, Štencel), 12. V. Němec (Haščák, Krejčík) - 4. Sklenář (V. Růžička ml., Havel), 12. V. Růžička ml., 52. Vondrka. Rozhodčí: Bejček, Lacina - Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 7054.

Brno: Čiliak - O. Němec, Barinka, Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec, Štencel - M. Erat, J. Hruška, T. Svoboda - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Vincour, R. Zohorna, Dočekal - H. Zohorna, Nahodil, Mallet. Trenéři: Zábranský, Pokorný a Haken.

Chomutov: J. Laco - Valach, J. Mrázek, Flemming, Dietz, Slovák, Knot, Grman - Vondrka, Huml, Tomica - Havel, V. Růžička ml., Sklenář - Koblasa, Chlouba, Poletín - Hlava, Šťovíček, A. Dlouhý. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

HC Verva Litvínov - HC Olomouc 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 1. V. Hübl (F. Lukeš, Hunkes), 16. Kubát - 21. Burian (Roman Vlach), 58. J. Knotek (Laš, Vyrůbalík), rozhodující sam. nájezd J. Knotek. Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Blümel, Klouček. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 4028.

Litvínov: Petrásek - Hunkes, Kubát, Sörvik, Baránek, Gula, Z. Sklenička, Pilař - Gerhát, V. Hübl, F. Lukeš - Vandas, Ihnacak, Nejezchleb - Jánský, M. Hanzl, Trávníček - Jurčík, Válek, Matoušek. Trenéři: Rulík a D. Stránský.

Olomouc: Konrád - Jaroměřský, Vyrůbalík, Houdek, Ondrušek, Čáp, Dujsík, Staněk - Eberle, J. Knotek, Laš - Skladaný, Roman Vlach, Burian - Ostřížek, Strapáč, J. Káňa - Holec, Mráz, Jergl. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

HC Dukla Jihlava - Aukro Berani Zlín 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Seman (Suchánek, R. Hubáček) - 9. Okál (Honejsek, Freibergs), 25. D. Šťastný (J. Ondráček). Rozhodčí: Pražák, Kika - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 3:7. Využití: 0:1. Diváků: 4012.

Jihlava: Vejmelka - De la Rose, Suchánek, Stříteský, D. Kajínek, Bryhnisveen, Šidlík, Ulrych - T. Kubalík, Skořepa, Jiránek - Čachotský, Hamill, A. Zeman - Žálčík, M. Hlinka, Anděl - Rabbit, R. Hubáček, Seman. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Zlín: Kašík - Žižka, Freibergs, Valenta, Řezníček, Nosek, Novotný, Gazda - Kubiš, Fořt, O. Veselý - Okál, Honejsek, Bukarts - D. Šťastný, P. Sedláček, J. Ondráček - Klhůfek, Fryšara, Illo. Trenéři: Robert Svoboda a M. Hamrlík.

Mountfield Hradec Králové - HC Oceláři Třinec 2:3 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 50. Kukumberg (Cibulskis), 57. Červený (Jaroslav Bednář, Zámorský) - 24. M. Kovařčík (Linhart, Martin Růžička), 30. M. Kovařčík (O. Kovařčík, Chmielewski), 62. J. Petružálek. Rozhodčí: Baluška, Fridrich - Výleta (všichni SR), Lhotský. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 4501.

Hradec Králové: Rybár - F. Pavlík, Vydarený, Cibulskis, Gregorc, Zámorský, Graňák - Köhler, Dragoun, Berger - Jaroslav Bednář, Džerinš, Smoleňák - M. Látal, Koukal, Červený - Cingel, Kukumberg, Šimánek. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Třinec: Hrubec - Krajíček, M. Doudera, Linhart, D. Musil, Jank, Adámek - Rákos, Marcinko, Martin Růžička - Cienciala, Mikulík, Irgl - Adamský, Polanský, J. Petružálek - Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenéři: Varaďa a Zadina.

Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav 4:3 po sam. nájezdech (2:2, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Lakatoš (Redenbach, Jánošík), 5. Kvapil (Bakoš), 52. L. Krenželok (Kvapil, Bakoš), rozhodující sam. nájezd Redenbach - 7. Kotvan (P. Holík), 13. Pacovský (Žejdl), 60. Žejdl. Rozhodčí: Hejduk, Souček - L. Kajínek, D. Hynek. Vyloučení: 10:7, navíc Ševc (Liberec) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 4795.

Liberec: Janus (21. Will) - Pyrochta, Ševc, Kolmann, Šmíd, Havlín, Jánošík - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Bulíř, Kvapil - J. Stránský, Redenbach, Ordoš - D. Špaček, Vantuch, J. Vlach. Trenér: Mlejnek.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Kurka, Jan Hanzlík, Eminger, Němeček, Dlapa, Kotvan - Klepiš, P. Holík, Valský - Orsava, Žejdl, Pacovský - Lenc, P. Musil, L. Pabiška - Volf, Urban, M. Procházka. Trenéři: Trenéři: Kýhos, Ujčík a Žabka.