Sparta v repríze loňského finále přetlačila vedoucí Liberec po nájezdech. Pardubice už jsou poslední

Radost sparťanů během zápasu proti Liberci
V repríze loňského finále play off začali mnohem lépe domácí sparťané.
Už v 6. minutě zápasu se prosadil Michal Řepík. Tedy hokejista, který na jaře slavil s Libercem mistrovský titul.
Roman Will poté už v první třetině neinkasoval.
Nová posila Kanaďan André Deveaux, na kterého byl dokonce ve Švédsku uvalen zatykač, se v novém týmu uvedl nejlépe, jak mohl. Deveaux využil přihrávky Jaroslava Hlinky a v 25. minutě upravil na 2:0 pro domácí.
Aktualizováno 27. 1. 2017 21:53
Hokejová extraliga ve 42. kole nabídla zápas Plzně s Chomutovem. Domácí Škoda přehrála Piráty 4:1. Oceláři Třinec vyhráli na ledě Chomutova 4:1 a všechny své branky nastříleli v první třetině. Mladá Boleslav po fotbalovém výsledku vyhrála doma s Kometou Brno. Karlovy Vary na domácím ledě přehrály favorizovaný Hradec Králové 3:2. Pardubice na domácím ledě padly s Olomoucí po samostatných nájezdech 3:2. Sparta ve šlágru kola přehrála na svém ledě v repríze loňského finále Bílé Tygry z Liberce 3:2 po samostatných nájezdech.

Plzeň - Hokejisté Plzně porazili ve 42. kole Chomutov 4:1 a po třech porážkách za sebou opět naplno bodovali. Hosté sice po úvodní třetině vedli, ale domácí dvěma přesilovkovými trefami v prostřední části skóre otočili a ve třetí třetině své vedení ještě navýšili. Dvěma góly se v dresu Škody blýskl nejlepší kanonýr ligy Dominik Kubalík. Piráti tak prohráli i své osmé utkání na ledě Plzně od návratu do extraligy.

Olomouc vyhrála v Pardubicích 3:2 po nájezdech. Dynamo od deváté minuty vedlo, ale po brance Romana Vlacha ve 35. minutě se šlo do třetí třetiny za vyrovnaného stavu. Ve třetí části Pardubice nevyužily dvojnásobnou přesilovku a Olomouc byla po gólu Jakuba Hermana z trestného střílení k bodům blíže. Jenže Petr Sýkora srovnal a zápas dospěl do prodloužení a nájezdů. V nich se trefil jen olomoucký Petr Strapáč a zařídil, že Dynamo se propadlo na poslední místo tabulky.

Třinec vyhrál na ledě Litvínova 4:1. Oceláři vyhráli v Litvínově i podruhé v sezoně, všechny své branky vstřelili již během první třetiny. Verva vyšla potřetí za sebou zcela naprázdno a už pět zápasů čeká na plný bodový zisk.

Mladá Boleslav porazila Brno těsně 1:0. Středočeši poprvé v sezoně proti Kometě zabodovali a dostali se díky lepšímu skóre na desátou příčku před Zlín. O rozhodující branku se postaral ve 45. minutě útočník Lukáš Žejdl. Brno z posledních pěti utkání vytěžilo jen dva body.

Karlovy Vary porazily Hradec Králové 3:2. Energie ve vzájemných zápasech v sezoně poprvé skórovala a utnula sérii osmi vzájemných utkání, v nichž s Východočechy vůbec nebodovala. Při domácí porážce Pardubic s Olomoucí navíc poslala Dynamo za sebe zpět na dno tabulky. Dvanáctým gólem v sezoně rozhodl kapitán Václav Skuhravý, Denis Kindl přispěl třemi body za gól a dvě nahrávky.

Sparta přišla o vedení, ale slaví

Sparta porazila Liberec 4:3 po samostatných nájezdech a ve čtvrté repríze loňského finále si připsali třetí výhru. V rozstřelu rozhodl jediný úspěšný střelec Petr Vrána. Náskok vedoucího Liberce, který našel přemožitele po pěti výhrách v řadě, se před druhým Třincem snížil na devět bodů.

Sparta vedla 2:0 po trefách exlibereckého Michala Řepíka a kanadského útočníka Andreho Deveauxe, který je v týmu na zkoušce. Bílí Tygři díky gólům Vladimíra Svačiny, Jaroslava Vlacha a Petra Jelínka sice otočili stav, ale v 58. minutě vynutil nastavení Petr Kumstát.

Sparta nastoupila po zařazení Deveauxe s pozměněným složením prvních tří útoků. Do první velké šance se dostal v páté minutě při hře čtyř proti čtyřem Radivojevič. Dostal se do úniku, neprostřelil Pöpperleho a až po pádu libereckého kapitána a jeho srážce s brankářem skončil puk za brankovou čárou. Sudí po poradě s videorozhodčím gól neuznali.

Vzápětí už při plném počtu hráčů na ledě udeřila Sparta. Po Hlinkově přihrávce překonal Willa střelou z mezikruží k levé tyči Řepík. Bílí Tygři se pak ubránili při Jelínkově trestu a Sparta zase při Řepíkově vyloučení. V 19. minutě měla Sparta velkou šanci po přečíslení v době, kdy zůstal v útočném pásmu ležet otřesený Vlach, ale Gernát ztroskotal na Willovi.

V druhém dějství nejdříve otestoval Willa Mikuš a v 25. minutě už Pražané zvýšili. Hlinka uvolnil před brankou Deveauxe, který ozdobil svou premiéru gólem. Snížit mohl vzápětí Stránský, který za sparťanskou obranou zpracoval puk rukou a Pöpperle jeho střelu vyrazil. Na druhé straně si Will poradil s Řepíkovým zakončením z pravého kruhu.

V polovině utkání se dočkal Liberec. Bližňák objel branku a naservíroval puk Svačinovi, který jej doklepl z brankoviště do odkryté branky. O minutu a půl později se při hře čtyř proti čtyřem dostal opět Svačina do samostatného úniku, ale na sparťanského gólmana nevyzrál.

Sparta se pak ubránila 26 vteřin v oslabení tři proti pěti a v době, kdy hrála ve čtyřech, mohla zvýšit. Cingel oklamal rychlým obratem dva soupeře, udělal kličku i Willovi, ale trefil jen levou tyč prázdné branky. Čtyři vteřiny před koncem druhé třetiny bylo vyrovnáno. Lakatoš získal za brankou puk v souboji s Nedomlelem, Bližňák nabil před brankoviště volnému Vlachovi a Pöpperle byl bez šance.

Ve 44. minutě při Bulířově trestu si Deveaux před brankoviště šikovně přehodil puk na forhend, ale Will stihl puk vyrazit. Po skončení přesilovky na druhé straně Pöpperle vyrazil Pyrochtův pokus i Bulířovu dorážku. Will zase zabránil ve skórování Hlinkovi.

Sparta odolala při Ihnacakově vyloučení, ale v 50. minutě Liberec dovršil obrat. Jelínek po krásném sólu napoprvé o kotouč přišel, ale ten se k němu opět odrazil a nejproduktivnější hráč Bílých Tygrů střelou z úhlu z otočky překonal Pöpperleho.

Přesně dvě minuty před koncem si domácí vynutili prodloužení díky tečované Kumstátově střele. Hned vzápětí ho mohl po Ordošově akci odvrátit Svačina, ale sparťanský gólman byl proti.

Prodloužení plné šancí nerozhodla ani liberecká přesilovka při Gernátově vyloučení a ani pokus o napodobení slavného blafáku Petera Forsberga při úniku navrátilce z trestné lavice. V nájezdech se trefil jako jediný ve druhé sérii Vrána.

42. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 1:4 (0:4, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 52. Válek (V. Hübl, Lukeš) - 8. Kane (Dravecký, Irgl), 12. Petružálek, 15. Adamský z trest. střílení, 18. M. Doudera (Hrňa). Rozhodčí: Hejduk, Pražák - Gerát, Hynek. Vyloučení: 7:10, navíc Z. Sklenička (Litvínov) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 4320.

Litvínov: Janus (21. Petrásek) - Gula, Kubát, T. Pavelka, K. Pilař, F. Pavlík, Z. Sklenička, od 30. navíc Kokeš - M. Hanzl, V. Hübl, Lukeš - Jurčík, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, Válek, Trávníček - Martynek, K. Reichel, Gerhát. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Třinec: Hrubec - Nosek, Galvas, Krajíček, Hrabal, Jank, M. Doudera - Dravecký, Cienciala, Rákos - Irgl, Kane, Adamský - Hrňa, Marosz, J. Petružálek - Klimenta, Špirko, Jašek. Trenéři: Kýhos a Mucha.

HC Škoda Plzeň - Piráti Chomutov 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Indrák (Lev), 38. D. Kubalík (Indrák), 43. D. Kubalík (Kracík), 48. T. Svoboda (Hrnka) - 14. Tomica. Rozhodčí: Pešina, Bejček - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 6:9, navíc Preisinger - Flemming oba 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 5758.

Plzeň: Machovský - Kadlec, D. Sklenička, Čerešňák, Pulpán, Frühauf, Moravčík - Kratěna, Kracík, D. Kubalík - Indrák, Stach, Lev - M. Chalupa, Preisinger, T. Svoboda - Vondráček, Koreis, Hrnka. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

Chomutov: J. Laco - Flemming, Dlapa, Rutta, Kudělka, J. Mrázek, Skinner, R. Havel, L. Chalupa - Vondrka, Huml, Tomica - D. Kaše, V. Růžička ml., Sklenář - Koblasa, Kämpf, Poletín - Hlava, Šťovíček, Lauko. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

BK Mladá Boleslav - HC Kometa Brno 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávka: 45. Žejdl (Klepiš). Rozhodčí: Hradil, Kubičík - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 3650.

Mladá Boleslav: Maxwell - T. Voráček, Stříteský, Jan Hanzlík, Kurka, Bernad, Kučný, od 21. navíc Štich - Hyka, Musil, Lenc - Orsava, Klepiš, Pacovský - M. Látal, Vampola, Urban - Žejdl, Jonák. Trenéři: F. Výborný a Žabka.

Brno: Čiliak - Štencel, O. Němec, Gulaši, Trška, Malec, Bartejs, L. Vágner - Vincour, L. Čermák, J. Káňa II - H. Zohorna, J. Hruška, M. Kvapil - Dočekal, V. Němec, Haščák - R. Zohorna, F. Dvořák, Mallet - Dymáček. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield Hradec Králové 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Skuhravý (D. Kindl, Vachovec), 26. D. Kindl (Sičák), 35. Skuhravý (Harant, D. Kindl) - 29. Pláněk, 54. Dragoun (Gregorc, Dietz). Rozhodčí: Lacina, R. Svoboda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:7, navíc Skuhravý (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 2364.

Karlovy Vary: Honzík - Dujsík, Harant, M. Rohan, Sičák, Baldajev, Tomáš Dvořák - Mikulík, Tuominen, T. Rachůnek - D. Kindl, Skuhravý, Vachovec - Gorčík, Dušek, Stloukal - Flek, Gríger, O. Beránek. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Hradec Králové: Kacetl - Čáp, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Pláněk - Jarůšek, Červený, Šimánek - Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej - Köhler, Dragoun, Picard - R. Pavlík, T. Knotek, Kopta. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.

HC Dynamo Pardubice - HC Olomouc 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branka a nahrávky: 9. Nahodil (Rolinek, Redenbach), 53. P. Sýkora (Redenbach) - 35. Roman Vlach (Strapáč), 53. Herman z trest. střílení. rozhodující sam. nájezd Strapáč. Rozhodčí: Šír, Rohatsch (Něm.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. Diváci: 7315.

Pardubice: J. Hübl - L. Havlík, Schaus, Čáslava, Nedbal, Zajíc, Bokroš, Ščotka, Leduc - P. Sýkora, Redenbach, Rolinek - J. Sýkora, D. Tomášek, Hubáček - M. Beran, Nahodil, F. Zadina - Starý, Poulíček, Bárta. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Ondrušek, Jaroměřský, Rašner, Houdek, J. Galvas - Skladaný, J. Knotek, Laš - Eberle, Roman Vlach, Strapáč - T. Mikúš, Herman, Holec - Fořt, P. Mrázek, Matai. Trenéři: Venera a Tomajko.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Řepík (J. Hlinka, Eminger), 26. Deveaux (J. Hlinka, P. Vrána), 58. Kumstát (J. Mikuš), rozhodující sam. nájezd P. Vrána - 30. Svačina (Bližňák, Ordoš), 40. J. Vlach (Bližňák, Lakatoš), 50. P. Jelínek. Rozhodčí: Hribik, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:6, navíc P. Jelínek (Liberec) 10 min. Bez využití. Diváci: 8566.

Sparta: Pöpperle - Eminger, J. Mikuš, Švrček, Kalina, Gernát, Nedomlel - Řepík, P. Vrána, J. Hlinka - Deveaux, Klimek, Forman - Ihnacak, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Liberec: Will - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Pyrochta, Derner, Plutnar - Svačina, P. Jelínek, Ordoš - Valský, Bulíř, Radivojevič - J. Stránský, Bližňák, Bartovič - Lakatoš, Vantuch, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.