Sparta předvedla další kolaps, pardubický obrat nastartovala kuriózním vlastním gólem

Aktualizováno 30. 12. 2020 20:02
Hokejová Sparta znovu ztratila skvěle rozehraný zápas extraligy. V Pardubicích vedla ve středu už 3:0 a utkání naprosto dominovala, jenže stejně jako v předvánočním duelu s Karlovými Vary dobrý náskok ztratila. První gól přitom domácím darovala sama, když brankář Machovský rozehrál puk do vlastního obránce a ten srazil bruslí puk do branky Sparty. Holešovičtí nakonec prohráli 4:5.
Hokejisté Pardubic se radují z výhry nad Spartou
Hokejisté Pardubic se radují z výhry nad Spartou | Foto: ČTK

Hokejisté Pardubic díky výhře nad Spartou dosáhli už na osmé vítězství za sebou. Úspěšnou sérii Dynama natáhl brankou v 56. minutě útočník Jan Mandát a přiblížil domácí hráče na dostřel první poloviny tabulky. Pražanům nepomohly k bodovému zisku ani dva góly kapitána Michala Řepíka.

"Začátek jsme zcela prospali, euforie po skončení zápasu je ale neskutečná. Když to srovnám s první třetinou, tak konečný výsledek je až neuvěřitelný. Šli jsme do utkání s přehnaným respektem k soupeři. Neměli jsme se přitom čeho bát," řekl střelec vítězné branky Mandát.

Dynamo předvedlo nečekaný obrat

Sparta vletěla do zápasu proti rozjetým Pardubicím jako velká voda. Nejprve bez větších obtíží ustála oslabení a přesně s koncem své první početní výhody poprvé udeřila. Po pohledné kombinaci s Tomáškem přesně zakončil Řepík. Získané vedení ji ještě více povzbudilo, nejprve dvakrát nebezpečně zakončoval Buchtele, poté bývalý hráč Pardubic našel přesným pasem Rouska a ten zvýšil sparťanské vedení na dvougólové.

Velikou šanci měl krátce nato Pech, toho ale vychytal Kantor, na opačné straně se zaskvěl Machovský proti Rohlíkovi, když vystihl jeho úmysl zakončit mezi betony. Od 12. minuty vedli sparťané již o tři góly: Sobotka vystihl Blümelův pas na Nakládala a připravil pohodlné zakončení pro kapitána Řepíka.

Dynamu pomohl ke vstřelení první branky, kterou si připsal Mikuš, kuriózní moment: Polášek nepřesně rozehrál na Machovského, ten trefil svého spoluhráče a puk se odrazil do jeho klece. Snižující trefa povzbudila červenobílé, Machovský si ale poradil s pokusy domácích odchovanců Rohlíka s Blümelem.

Dynamo mohlo snížit na počátku druhé části hry při početní výhodě, po jejím skončení Sparta zmáčkla Pardubice v jejich třetině, ale náskok nenavýšila. Ve 32. minutě zahrozil aktivní Kousal, jeho velkou příležitost vytěsnil Machovský. Snaha domácích hokejistů vrátit se do utkání nabývala na intenzitě. Ke snížení manka Pardubicím pomohla přesilová hra, Řepíkovo hákování potrestal po 41 sekundách Poulíček tečí Paulovičovy střely.

Neutekly ani dvě minuty a Dynamo slavilo vyrovnání třígólové ztráty, Paulovič si od mantinelu najel na osu hřiště a ostrou ranou srovnal na 3:3. Sparťané zareagovali na nepříznivý vývoj střídáním brankářů, Machovského nahradil Neužil. Šestadvacetiletý odchovanec ale vydržel bez inkasovaného gólu pouhých 38 sekund, po Válově akci zakončil Camara a nic na tom nezměnila ani trenérská výzva hostí. Na obrat z 1:3 na 4:3 stačilo Pardubicím 129 sekund.

Sparta v závěru druhé části v touze srovnat stav zvýšila tempo, Poláškův prudký pozdrav vyrazil Kantor. V samém závěru po Kolářově zaváhání se do zajímavé příležitosti dostal Kudrna, na Kantora si ale ranou mezi betony nepřišel.

Duel dvou tradičních rivalů neubral na své atraktivitě ani ve třetí třetině. Sparta dosáhla na vyrovnání ve 44. minutě, kdy se prosadil Němeček. Že jím vyslaný puk doputoval za brankovou čáru, potvrdil videorozhodčí. Hosté si mohli vzít vedení zpět po Kousalovu sekání, obrana Pardubic jim to ale neumožnila.

Zápas pomalu směřoval do prodloužení, jenže sparťanská obrana pozapomněla v 56. minutě na osamoceného Mandáta mezi kruhy. Pardubický útočník střelou bez přípravy zúročil Kousalovu pobídku zpoza branky a Dynamo opět vedlo. Sparťané se hnali za vyrovnáním, k bodovému zisku jim však nepomohla ani hra bez brankáře.

"Zápas se nám hodnotí špatně, neboť jsme neudrželi vedení 3:0. Že jsme takový náskok prošustrovali, se nám stalo potřetí. Přestali jsme hrát, měli jsme tam nějaké šance, ale dali jsme si vlastní gól," prohlásil trenér Sparty Miloslav Hořava.

Boleslav vyhrála v Liberci

Dobrou formu potvrzují také bruslaři Mladé Boleslavi, kteří zvítězili na ledě Liberce 2:0 a uspěli pod Ještědem poprvé od 18. listopadu 2010 po 23 porážkách v řadě. Bruslařský klub bodoval posedmé v řadě, z toho šestkrát vyhrál. V tabulce se bodově dotáhl na druhou Spartu. Naopak Liberec vyšel poprvé po čtyřech zápasech bodově naprázdno a zůstává sedmý. Mladoboleslavský brankář Jan Růžička vychytal své třetí čisté konto v sezoně a zároveň druhé v řadě.

Domácí začali zostra a hned od úvodní minuty se nastěhovali do útočného pásma. Dobré šance měli Šír s Knotem, Růžička v brance hostů byl ale připraven. Nepřišel si na něj ani nadvakrát Vlach. Hosté Kváču poprvé ohrozili až po sedmi minutách hry, se střelou Pláňka ale neměl liberecký brankář sebemenší problém. Na opačné straně se kolem mantinelu protáhl Lenc, proti jeho zakončení se ale blýsknul fantastickým zákrokem Růžička.

Z první vážnější šance tak šli do vedení hosté. Jääskeläinen obral v rohu o kotouč Hrabíka, vybruslil si až před branku a střelou nad Kváčovo rameno poslal hosty do vedení. Vyrovnání měl poté na hokejce Vlach, sám před Růžičkou ale neuspěl.

Také druhá dvacetiminutovka se nesla ve znamení náporu Bílých Tygrů. Růžička nejdříve lapil Šírovu dělovku z mezikruží, následně si poradil také s pokusem Lence. Další dobré příležitosti měli Vitásek s Pavlíkem, Růžička ale odolával. Na vzrůstající tlak domácích zareagovali hostující trenéři oddechovým časem a Bruslařskému klubu pomohla vymanit se z náporu Liberce také první přesilovka v utkání.

Mladoboleslavští ji ale nesehráli příliš dobře a Kváču neohrozili. V početní výhodě si zahráli také Severočeši a zasypali Růžičku několika ranami, skvěle chytající mladoboleslavský brankář ale svůj tým podržel.

Třetí dějství začalo přesilovou hrou domácích, největší šanci měl ale při vlastním oslabení Lunter. Liberec dostal hned vzápětí šanci na reparát, Růžička byl ale opět bez práce. Zato Mladá Boleslav naložila s nabídnutou přesilovkou o poznání lépe a dokázala ji využít. Na rozdíl dvou branek zvýšil dorážkou Šťastného střely pohotový Cienciala.

Domácí mohl vrátit na dostřel Pekař, Růžička byl však u své tyče včas. Na opačné straně mohl z rychlého brejku přidat pojistku Stránský, jenže Kváča udržel svůj tým ve hře. Bílí Tygři se museli tlačit dopředu, naráželi ale na dobře zformovanou hostující obranu v čele se skvěle chytajícím Růžičkou. Necelé čtyři minuty před třetí sirénou to domácí zkusili při hře bez brankáře, závěrečný nápor jim ale nejdříve zhatilo špatné střídání a následný faul Vlacha.

Třinec ukončil sérii porážek

Hokejisté vedoucího Třince vyhráli dnes ve Zlíně 3:2 v prodloužení a uspěli poprvé po čtyřech porážkách v řadě. V čele tabulky mají už čtyřbodový náskok před druhou Spartou i třetí Mladou Boleslavi. Zlín počtvrté v řadě prohrál a poprvé v této sérii alespoň bodoval.

Do vedení šli Oceláři. V deváté minutě z první větší šance zápasu padl gól, když při přesilovce dostal od Růžičky nabito na kruh Hrňa, jenž svou střelu z první umístil přesně k tyčce. Poté se ale hosté dostali do velikých problémů po čtyřech téměř po sobě jdoucích prohřešcích v rozmezí minuty a půl. Nejprve přesilovku pěti proti třem už po 13 sekundách využil Honejsek, který za Kacetla pohotově doklepl Gazdovu střelu odraženou od zadního mantinelu.

Za pár chvil ale hráli Zlínští zase dvojnásobnou početní výhodu, tentokrát trvala celé dvě minuty, další trefu už ale nepřidali. Naopak Třinci mohl vedení vrátit Kundrátek či následně přes minutu a čtvrt trvající přesilovka pět na tři tentokrát v podání Ocelářů, stav 1:1 ale do přestávky vydržel.

Berani se dnes poprvé ujali vedení ve 27. minutě. Vopelka se ocitl s pukem mezi kruhy, kde trochu v nesnázích vyslal kotouč na bránu a trefil se přesně. Čtyřiadvacetiletý útočník do Zlína přišel na měsíční zkoušku, při níž hrál naposledy. V jedenácti zápasech zaznamenal osm bodů (4+4), o jeho možném pokračování však zatím není rozhodnuto.

Po zbytek třetiny už byl ale lepší Třinec, který také krátce za polovinou duelu srovnal. Po zbytečném vyloučení Ference si v přesilovce vzal puk Hrňa a po individuální akci a střele do protipohybu Kašíka se prosadil podruhé v zápase. Opětovné vedení Ocelářů pak měli na hokejce Ondřej Kovařčík či Jaroměřský, jenže neuspěli.

Na startu třetího dějství mohl stav zvrátit Michal Kovařčík, zblízka ale pálil mimo. Za Zlín zase dobře tečoval Okál, ale jen do Kacetla. Kouzelníkem na přesilovky Ocelářů se ukazoval Hrňa, na hattrick cílil ve 47. minutě, Kašík však na poslední chvíli zasáhl lapačkou.

K výhře měli blíže hosté. V poslední minutě třetiny své vystoupení v utkání završil třetím faulem Ferenc. Zatímco jeho předchozí dva fauly znamenaly vždy inkasovaný gól, tentokrát se Berani ubránili i pokračujícímu oslabení ve třech v prodloužení. Oceláři ale přeci jen přerušili sérii čtyř proher - dva body jim vystřelil Růžička a udržel Třinci první místo. Zlín zůstal předposlední s 24 body a zažil nejhorší polovinu soutěže při tříbodovém systému.

Litvínov a Motor vyhrály v prodloužení

Litvínov v podkrušnohorském derby zvítězil v Karlových Varech 3:2 v prodloužení a zabrali po dvou zápasech bez bodu. V čase 60:25 rozhodl útočník Patrik Zdráhal. Energie neprodloužila sérii tří vítězství, ale díky vyrovnání Jakuba Fleka 38 sekund před koncem třetí třetiny dosáhla alespoň na bod.

"Byli jsme blízko třem bodům, ale musíme být pokorní, protože je potřeba uznat, že šance měli i domácí a brankář Godla nás často výrazně podržel. A to hlavně v přečísleních, která jsme soupeři dali. Každá výhra se počítá a měla by nás posunout dále. Samozřejmě mě těší výkon od půlky zápasu, kdy jsme se zlepšovali a za nepříznivého stavu jsme zápas překlopili na naši stranu. Šli jsme si za tím a byli jsme odměněni," zhodnotil utkání litvínovský Vladimír Országh.

Hokejisté nováčka Českých Budějovic zdolali v 31. kole extraligy Plzeň 4:3 v prodloužení a radovali se z úspěchu po pěti zápasech bez bodu. O teprve druhé výhře Motoru ve 13. domácím utkání v sezoně rozhodl přesně po minutě nastavení druhou brankou v utkání Miroslav Forman. Plzeň prohrála šestý z posledních sedmi zápasů. "My jsme si víc nezasloužili. České Budějovice hrály velmi dobře a předvedly sympatický výkon. Budou trápit i další soupeře," uvedl po zápase plzeňský kouč Ladislav Čihák.

Kometa udeřila z přesilovky

Z výhry za dva body se raduje i Hradec Králové, který zvítězil v Olomouci 3:2 po samostatných nájezdech a vyhrál venku počtvrté za sebou. V osmé sérii rozstřelu rozhodl kapitán hostů Radek Smoleňák. Hanáci doma prohráli čtvrtý z posledních pěti duelů.

"Hradec je těžký soupeř. Získali jsme bod, ale sahali jsme po dvou. Vedli jsme už 3:1 na nájezdy, bohužel to nedopadlo. Ale určitě máme z výkonu radost," uvedl domácí Jan Tomajko.

Utkání Vítkovic s Brnem rozhodl ve druhé části v přesilovce svým osmým gólem v sezoně Martin Zaťovič. Hostující brankář Karel Vejmelka si připsal první nulu v sezoně. Vítkovice šest kol čekají na vítězství v normálním čase.

"Byl to týmový výkon a kluci zaslouží pochvalu. Hráli jsme konečně celých šedesát minut, spoustu střel jsme zablokovali a doufám, že to tak bude pokračovat a na tenhle výkon navážeme," sdělil novinářům Vejmelka.

31. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Kometa Brno 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka a nahrávky: 34. Zaťovič (F. Král, Mueller). Rozhodčí: Pešina, Šindel - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 4:2, navíc Koch (Vítkovice) 10 min. Využití: 0:1. Bez diváků.

Sestavy:

Vítkovice: Miroslav Svoboda - R. Polák, Štencel, P. Trška, Gewiese, L. Kovář, Koch, L. Doudera - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - Dej, Marosz, M. Kalus - Mallet, Werbik, Dočekal - Fridrich, J. Mikyska, Schleiss. Trenér: Holaň.

Brno: Vejmelka - Mlčák, F. Král, O. Němec, Bartejs, Freibergs, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Schneider, Klepiš, Valský - Kusko, Brabenec, L. Horký - Bondra, F. Dvořák, Šoustal - Vincour. Trenér: L. Zábranský st.

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 2:3 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Hladonik (Flek, D. Kaše), 60. Flek (D. Kaše, Koblasa) - 47. F. Lukeš (Štich, V. Hübl), 48. Jarůšek (Irving, Ščotka), 61. P. Zdráhal. Rozhodčí: Hradil, Horák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

Karlovy Vary: F. Novotný - Šenkeřík, M. Rohan, Weinhold, Graňák, L. Zábranský ml., Pulpán, D. Mikyska - Flek, D. Kaše, Hladonik - Lauko, T. Mikúš, O. Beránek - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Skuhravý, Redlich. Trenér: Pešout.

Litvínov: Godla - Irving, Ščotka, Balinskis, D. Kolář, Štich, Demel, Kudla - P. Zdráhal, P. Svoboda, Jarůšek - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Fronk, M. Hanzl, Válek - M. Látal, Helt, Zygmunt. Trenér: Országh.

HC Olomouc - Mountfield Hradec Králové 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 32. Nahodil (Kolouch, Pekr), 40. Ostřížek (Olesz, Kolouch) - 22. Blain (Lev, Jergl), 43. Perret (Smoleňák, Cingel), rozhodující sam. nájezd Smoleňák. Rozhodčí: R. Svoboda, Pražák - Rampír, Malý. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Bez diváků.

Sestavy:

Olomouc: Konrád - T. Černý, Švrček, Škůrek, Valenta, A. Rutar, Ondrušek - Bambula, J. Knotek, J. Káňa II - V. Tomeček, Ostřížek, Burian - Kucsera, Mácha, Olesz - Pekr, Nahodil, Kolouch. Trenéři: Moták a Tomajko.

Hradec Králové: Mazanec - Blain, Nedomlel, Pilař, F. Pavlík, Šalda, Jank, Čáp - Orsava, Koukal, Kevin Klíma - Jergl, V. Růžička ml., J. Sklenář - Smoleňák, Cingel, Perret - Lev, Morong, Zachar. Trenér: V. Růžička st.

Madeta Motor České Budějovice - HC Škoda Plzeň 4:3 v prodl. (0:0, 3:1, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 35. M. Forman (Lytvynov), 36. Z. Doležal (D. Voženílek, Pýcha), 39. Plášil (Slováček), 61. M. Forman (Z. Doležal, Plášil) - 32. Stříteský (L. Kaňák, Kantner), 50. Kodýtek (Gulaš), 51. Rob (Stříteský, Frodl). Rozhodčí: Šír, Úlehla - Kajínek, Rožánek. Vyloučení: 3:2, navíc Kracík (Plzeň) 10 min. Využití: 1:1. Bez diváků.

Sestavy:

České Budějovice: Strmeň - Slováček, Vydarený, Plášil, Pýcha, Lytvynov, J. Suchánek - Adamský, Venkrbec, M. Forman - Z. Doležal, D. Voženílek, Karabáček - Jonák, Toman, Christov - Gilbert, Prokeš, Michnáč. Trenér: Prospal.

Plzeň: Frodl - Čerešňák, L. Kaňák, Stříteský, V. Lang, Vráblík, Kvasnička, M. Houdek - Gulaš, Kodýtek, P. Straka - Eberle, F. Suchý, Kantner - Pour, Kracík, Stach - Malát, Rob, Slanina. Trenér: Čihák.

HC Dynamo Pardubice - HC Sparta Praha 5:4 (1:3, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. J. Mikuš, 33. Poulíček (Paulovič, Nakládal), 35. Paulovič, 35. Camara (J. Mikuš, Vála), 56. Mandát (R. Kousal) - 6. Řepík (Tomášek), 9. Rousek (Buchtele, Tomášek), 12. Řepík (Sobotka), 44. Němeček (Sobotka). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Bez diváků.

Sestavy:

Pardubice: Kantor - Nakládal, J. Kolář, Hrádek, J. Mikuš, J. Zdráhal, Vála, Holland - Blümel, Poulíček, Paulovič - Camara, R. Kousal, Mandát - O. Machala, O. Roman, Svačina - Matýs, O. Rohlík, Kusý. Trenér: R. Král.

Sparta: Machovský - M. Jandus, Němeček, Košťálek, Polášek, Kalina, Mikliš - Řepík, R. Horák, Sobotka - Buchtele, Tomášek, Rousek - Šmerha, Pech, Říčka - A. Kudrna, M. Sukeľ, Dvořáček. Trenéři: Hořava a Jandač.

PSG Berani Zlín - HC Oceláři Třinec 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Honejsek (Gazda, Řezníček), 27. Vopelka (Herman) - 9. Hrňa (Martin Růžička), 33. Hrňa (Martin Růžička, Gernát), 64. Martin Růžička (M. Stránský, D. Musil). Rozhodčí: Kika, Pilný - Lučan, Kis. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Bez diváků.

Sestavy:

Zlín: Kašík - Řezníček, Gazda, Žižka, Ferenc, M. Novotný, D. Nosek, Dluhoš - Köhler, Fryšara, Dufek - Kubiš, Herman, Vopelka - Okál, Honejsek, Šlahař - J. Ondráček, P. Sedláček, Karafiát. Trenér: R. Svoboda.

Třinec: Kacetl - M. Doudera, Gernát, M. Adámek, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, Hrehorčák - O. Kovařčík, M. Kovařčík, M. Stránský - Šedivý, Mikulík, Martynek - Hrňa, Peterek, Dravecký - Kurovský. Trenér: Varaďa.

Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávka: 9. Jääskeläinen, 47. Cienciala (Šťastný). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Bez diváků.

Sestavy:

Liberec: Kváča - Knot, Šmíd, Rosandič, Vitásek, T. Hanousek, Derner, Kolmann - Lenc, A. Musil, Birner - Pekař, P. Jelínek, T. Rachůnek - R. Pavlík, Hrabík, J. Vlach - Průžek, J. Šír, D. Špaček. Trenér: P. Augusta.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Hrbas, Pláněk, Šidlík, Fillman, Bernad - J. Stránský, Bičevskis, J. Strnad - D. Šťastný, Cienciala, Lunter - Alderson, Claireaux, Jääskeläinen - P. Kousal, O. Najman, Flynn. Trenéři: R. Rulík a P. Patera.