Sparta doma schytala od Zlína pět branek, Litvínov je zpátky v čele extraligy

Aktualizováno 7. 10. 2018 20:47
Hokejová Sparta podlehla v neděli na domácím kluzišti Zlínu 1:5. Nervózní závěr vyvrcholil bitkou, po níž musel být hostující Gazda odnesen na nosítkách. V souboji o průběžné vedení tabulky uspěl Litvínov, který porazil doma Hradec králové 2:1. Na svoji první výhru stále čeká Chomutov, jenž sice vedl v Pardubicích o dvě branky, ale nakonec prohrál 3:5. Ocelářské derby tentokrát ovládl Třinec, jenž porazil Vítkovice 4:2, z výhry se raduje také Plzeň, jež smetla 5:1. Pět branek nasázela soupeři i Kometa, která porazila 5:3 Karlovy Vary.
Petr Kumstát
Petr Kumstát | Foto: Zlata Vostrá

Litvínov - Hokejisté Litvínova vyhráli ve šlágru 8. kola extraligy doma nad Hradcem Králové 2:1 a předstihli ho o skóre v čele tabulky. Verva má navíc ještě zápas k dobru. Severočeši si spravili chuť po páteční prohře s Třincem (0:2) a slavili sedmou výhru z osmi utkání v sezoně. Mountfield prohrál poprvé po sedmi vítězstvích v řadě.

Domácí nastoupili bez útočníka Juraje Mikúše a stejně jako v pátek proti Třinci s forvardem Michalem Trávníčkem v obraně, ale kapitán Vervy se od druhé třetiny vrátil zpět do útoku. Za Mountfield ještě hrál naposledy před odchodem do švýcarského celku Rapperswil-Jona forvard Radek Smoleňák.

Hned v úvodu za domácí nebezpečné vypálil Hunkes a dorážel Petružálek, ale Maxwell si poradil. Na druhé straně prověřil Januse Cingel. Potom zase hrozil Litvínov. Nejdříve si americký gólman Mountfieldu poradil se střelou i dorážkou Strejčka a ve čtvrté minutě mu pomohla po Hüblově ráně horní tyč.

Před polovinou úvodní třetiny nabídli Rosandič a Linhart svými fauly domácím na 95 vteřin přesilovou hru pěti proti třem, jenže ti ji nevyužili. Do největší šance vyslal Hübl Petružálka, ale Maxwell zasáhl u levé tyče betonem. Bezbrankový stav nezměnila další přesilovka Litvínova během trestu Radovana Pavlíka ani početní výhoda hostů při Havelkově pobytu na trestné lavici.

Do vedení se dostali ve 24. minutě Východočeši. Po spolupráci s Radovanem Pavlíkem se dostal na pravé straně za obranu domácích Cingel a střelou na vzdálenější tyč otevřel skóre. Odpovědět se snažil při následném náporu Vervy Petružálek.

Na druhé straně mohli zvýšit Filip Pavlík a Koukal. Litvínov přečkal oslabení při Hüblově trestu a následně nebezpečně vypálil z mezikruží Černý. Domácí se dočkali ve 37. minutě, když se po Myšákově přihrávce trefil z levého kruhu přesně k protější tyči Lukeš.

Po Cingelově faulu z konce druhé třetiny a Cibulskisově trestu za zdržování hry po vyhození puku mimo hřiště hráli domácí 37 sekund v pěti proti třem. Než se stačil Cingel po návratu z trestné lavice zapojit do hry, dostal domácí do vedení přesnou střelou z pravého kruhu Hübl.

Smazat ztrátu mohl Koukal, ale domácí odolali. Pět minut před koncem šel pykat domácí Ščotka, ale i v oslabení se Litvínov ubránil. Stav se nezměnil ani v závěrečné hře hostů bez gólmana.

Sparta padla se Zlínem

V úvodním utkání nedělního programu Zlín deklasoval Spartu na jejím ledě 5:1 a ukončili sérii tří zápasů bez bodového zisku. Gólem a dvěma nahrávkami se na třetí výhře Beranů v sezoně podílel útočník Štěpán Fryšara. Pražané nenavázali na předchozí dva úspěchy a odevzdali Zlínu všechny body potřetí z posledních čtyř vzájemných duelů v metropoli.

Zlín se od začátku utkání prezentoval aktivní hrou a zaměstnával brankáře Machovského. Hosté si díky nedisciplinovanosti sparťanského obránce Košťálka zahráli i dvě přesilové hry. Při druhém vyloučení navíc Košťálek vedle dvou minut inkasoval desetiminutový osobní trest za vražení na hrazení. Přestože Berani většinu času drželi Pražany v jejich obranné třetině, skórovat nedokázali. Útočník Ondráček nepřekonal brankáře Machovského ani tváří v tvář.

Hosté se za aktivitu přece jen dočkali branky. Osm vteřin před koncem první třetiny útočník Fryšara střelou z první z mezikruží otevřel skóre.

Zkraje druhé části mohl srovnat Kumstát, jenže zblízka na Sedláčka nevyzrál a Sparta za promarněnou šanci pykala. V početné vřavě hráčů kolem sparťanského brankoviště se nejlépe zorientoval hostující forvard Popelka a zvýšil na 2:0 pro PSG.

Dvoubrankové vedení vydrželo Beranům 31 vteřin. Rovněž Sparta předvedla potřebný důraz před brankovištěm a útočník Beran snížil. Domácím se povedlo překonat Sedláčka ještě jednou, ale Košťálek dostal puk do branky úmyslně rukou a gól tak nemohl být uznán. Nejblíže k vyrovnání byla Sparta v 33. minutě: Forman vystihl v útočné třetině rozehrávku Zlína a přihrál Pechovi, jehož střelu do odkryté branky vyrazil Sedláček do ochranné sítě.

Hostům znovu výborně vyšel závěr třetiny. Fryšara od levého hrazení nabil Poletínovi na střelu bez přípravy a čtvrt minuty před druhou přestávkou musel Machovský lovit puk ze sítě již potřetí.

V poslední části stanovil Zlín konečné skóre díky dvěma využitým přesilovkám. Nejdříve se trefil Ondráček a po něm Herman, který Machovského vyhnal z branky. Zbytek duelu dochytal Honzík. V samém závěru se ještě na ledě strhla bitka, která ale nemohla nic změnit na výsledku.

Duda Chomutovu nepomohl

Hokejisté Pardubic v zápase 8. extraligového kola, který nabídl dva obraty ve skóre, porazili Chomutov 5:3. Pirátům k prvnímu bodovému zisku v sezoně nepomohl ani útočník Radek Duda, přestože si připsal asistenci a přispěl tak k vedení svého nového týmu 3:1. Dynamo o svém vítězství rozhodlo ve třetí třetině, kdy se trefili Antonín Dušek a Jan Mandát. Dva góly zařídil obránce Ty Wishart.

Chomutov nastoupil proti Pardubicích s čerstvou posilou Dudou na křídle prvního útoku, ale v první třetině to na žádné velké obrození ze strany Pirátů nevypadalo. V úvodu Sýkora nepotrestal špatnou rozehrávku Lukeše, na druhé straně promarnil dobrou možnost osamocený Koblasa. První gól padl v 15. minutě, kdy se střelou přes obránce prosadil poprvé Wishart.

Zatímco první dějství místy spíše uspávalo, druhé bylo zcela o něčem jiném. Už po 55 vteřinách srovnal střelou do horního roku branky Huml a odstartoval povedenou pasáž Chomutova. Ve 26. minutě totiž Růžička objel branku, počkal si na pohyb Kacetla a střelou nad rameno otočil skóre. Tentýž hráč dal ještě před polovinou zápasu hostům dvoubrankové vedení, když při přesilovce pohotově tečoval Štichovo nahození.

Růžička mohl dokonce završit čistý hattrick, ale jeho další pokus zastavila horní tyč. A to se následně ukázalo jako důležitý moment, protože Dynamo v poslední minutě druhé třetiny dvěma slepenými brankami srovnalo. Nejprve Treille střelou zblízka zužitkoval přesilovku, po 28 vteřinách pak svým druhým gólem v zápase vyrovnal Wishart.

I Dynamu se však podařil obrat ve skóre. Ve 44. minutě se při přesilovce trefil na zadní tyči nehlídaný Dušek. Zápas viditelně nabral na tempu a další srovnání stavu měl na hokejce Duda, jenže Kacetla neprostřelil. Po faulu Trončinského dostali Piráti k dispozici pětiminutovou přesilovku, ale pardubickou branku pořádně neohrozili, navíc gólem z protiútoku definitivně rozhodl Mandát.

Třinec si poradil s Vítkovicemi

Třinečtí hokejisté porazili v derby Vítkovice 4:2 a poprvé v probíhajícím ročníku vyhráli dva zápasy za sebou. Pod vítězství vicemistra se podepsali Rostislav Martynek, Erik Hrňa, Martin Gernát a při power play uzavřel skóre Martin Adamský, který před utkáním převzal cenu pro nejrychlejšího bruslaře minulé sezony. Hostům nepomohly ani dva góly Patrika Zdráhala.

Skóre se měnilo už ve třetí minutě. Chmielewski nezištně přihrál puk do předbrankového prostoru, kde si ho našel Martynek a nekompromisně zavěsil. Úspěšný střelec, který převážně nastupuje v prvoligovém Frýdku-Místku, mohl v přečíslení dvou na jednoho i zvýšit, ale po přesném pasu Hrni se netrefil mezi tři tyče Bartošákovy branky.

Práci měl v úvodní třetině i rozhodčí u videa, který posuzoval, zda střela Květoně nepřešla brankovou čáru. Vyrovnat se ale Vítkovicím povedlo až z pohotové dorážky Zdráhala. Stejný hráč mohl skóre v brejku dva na jednoho překlopit na stranu hostí, jenže Hrubec ho vychytal. Poté stálo při Vítkovicích štěstí, když se za Bartošákem rozezněla horní tyč.

V prostřední třetině se hrál opatrnější hokej a zákonitě ubylo šancí. Přesto přinesla jeden krásný moment a Třinec byl odměněn za větší aktivitu. Hrňa, který si v předchozích dvou týdnech zvyšoval sebevědomí ve Frýdku-Místku a začínal zápas jako třináctý útočník, vymetl z levého kruhu horní růžek. Zpět do hlavního týmu mu pomohla i početná marodka Ocelářů, kterým chybí v útoku Růžička, Polanský, Viedenský a Bukarts.

Třinec nehodlal v úvodu třetí části těsně vedení jen bránit a držel puk nejen daleko od Hrubce, ale vytvářel si i šance. Svačina ještě minul odkrytou branku, ale vzápětí obránce Gernát ranou zpoza kruhu překonal Bartošáka. Naděje Vítkovic tím nezhasly, ale zpět do hry je nevrátila ani 66 sekund dlouhá přesilová hra pět na tři, v níž si nic moc nevytvořili. Agilní Zdráhal ještě v power play zdramatizoval závěr v čase 59:34, ale při pokračující hře bez brankáře udělal Adamský tečku za zápasem.

Kometa s Vary nezaváhala

Hokejisté Brna porazili v 8. extraligovém kole Karlovy Vary 5:3. Domácí měli v utkání jen dva střelce: hattrickem se blýskl Martin Zaťovič, dvě trefy obstaral americký útočník Peter Mueller, jenž navíc na další dva góly nahrál. Další forvard Petr Holík přiložil ruku k dílu třemi přihrávkami. V dresu hostů skóroval dvakrát Jakub Flek.

Úvod utkání patřil hostům. Balán vyhrál ve čtvrté minutě vhazování přesně na Podlipnika, jehož rána z levého kruhu zapadla za Langhamerova záda. Houževnatí Západočeši kladli dlouho odpor, až je zlomil ve 13. minutě svou první dnešní trefou Zaťovič, který si najel před bránu a využil parádní přihrávku od Muellera.

Američan ve službách Komety dál předváděl výborný hokej a necelé dvě minuty před první přestávkou poslal svůj tým do vedení. Na Závorku vypustil svižnou střelou, která hostujícímu gólmanovi propadla výstrojí smolně do sítě.

I ve druhé třetině pokračovalo výborné představení dvojice Mueller, Zaťovič. Po několika šancích Komety se ujala akce těchto dvou borců, když v signalizované výhodě poslal americký hokejista parádní pas na někdejšího útočníka Karlových Varů a ten poslal brankáři Závorkovi navštívenku přímo do horního růžku - 3:1.

O necelou minutu později bylo sníženo opět na rozdíl jediné branky. Flek nahodil kotouč z otočky, spoluhráči šli střídat a k údivu všech jeho nahození skončilo v Langhamerově brance. Vzápětí mohl navýšit skóre Köhler, ale z dobré pozice trefil pouze horní tyč.

Ve třetí části navýšila Kometa své vedení. Mueller chytil střeleckou formu a další jeho pumelice z mezikruží skončila v hostující bráně. Jenže uběhlo pouhých 12 vteřin a znovu u toho byl Flek, který v rychlém sledu snížil. Po přihrávce Balána se sám zjevil před bránou a pohotově zakončil.

Energie zlobila dál, Flek útočil na hattrick, leč trefil jen tyč. To muselo Karlovy Vary hodně mrzet, neboť pět minut před koncem zkompletoval hattrick Zaťovič a Kometa tak udolala velmi nepříjemného protivníka.

Brněnský obránce Ondřej Němec vítězstvím oslavil jubilejní 600. start a útočník Köhler dokonce 800. extraligové utkání v nejvyšší soutěži.

Plzeňská šňůra se natahuje

Plzeň porazila v neděli Mladou Boleslav 5:1 a připsala si druhou domácí výhru v nové sezoně. Současně také prodloužila sérii duelů, v nichž bodovala, na šest. Ještě na začátku závěrečné třetiny Indiáni drželi pouze jednobrankové vedení, ale odpor Středočechů definitivně zlomily slepené góly plzeňských obránců Jakuba Kindla a Nicka Jonese. Indiáni si pomohli třemi přesilovkovými brankami.

Domácím vyšel vstup do utkání a lepším pohybem dostali svého soupeře pod tlak. Středočechy ale podržel Krošelj, který dokázal vyrazit střely nikým nehlídaných Straky a Jonese. V šesté minutě už byl slovinský gólman bezmocný proti přesilovkové dorážce Denise Kindla, který do branky vrátil nepřesnou střelu Kratěny, jež se odrazila od zadního hrazení.

Hostům výrazně komplikovalo rozehrávku důrazné napadání plzeňských hráčů, ale do hry je vrátila početní výhoda po špatném střídání Indiánů. Orsava si šikovně najel do střelecké pozice na pravý kruh a ranou po ledě srovnal na 1:1. Mladoboleslavští se poté zvedli, ale necelou minutu před první přestávkou je srazilo vyloučení Žejdla, které potrestal trefou přes clonící hráče před brankou Stach.

Další oslabení v úvodu prostřední části hosté ubránili a navíc po jeho skončení při přečíslení dva na jednoho zahrozil střelou Šťastný. Akce se přelévaly na obě strany, při hře čtyři na čtyři ve 28. minutě před brankovištěm osamocený Kracík bekhendem přestřelil. Západočeši následně promarnili 86 vteřin dlouhou přesilovku čtyři na tři a iniciativu převzali povzbuzení hosté.

Ve 35. minutě během přesilovky Pacovský zblízka ani natřikrát nepřekonal Frodla. Domácí najednou nestíhali a Frodl musel zastavit únik Orsavy a vteřinu před druhou sirénou stačil vyrazit pravým betonem také Procházkův pokus.

Mladoboleslavští na začátku závěrečné třetiny promarnili přesilovou hru a při hře čtyři na čtyři Pacovský tváří v tvář Frodlovi opět neuspěl. Naopak ve 47. minutě zvýšil na druhé straně nahozením od modré čáry Jakub Kindl. O necelé dvě minuty později navíc odražený puk napálil z mezikruží přesně do sítě Jones a bylo to 4:1.

Dva rychle inkasované góly s hosty viditelně otřásly, Frodl ještě musel v 53. minutě zlikvidovat šanci Musila, ale zbytek hrací doby již ovládli domácí. Skóre uzavřel pátou brankou v závěru při přesilovce Gulaš.

8. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - PSG Berani Zlín 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 24. M. Beran (P. Vrána) - 20. Fryšara (E. Kulda), 23. Popelka, 40. Poletín (Fryšara, Valenta), 46. Ondráček (Šlahař, Freibergs), 50. Herman (Fryšara, Freibergs). Rozhodčí: Lacina, Pražák - Brejcha, Klouček. Vyloučení: 8:4, navíc Košťálek 10 min., Černoch (oba Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 6778.

Sparta: Machovský (50. Honzík) - Gregorc, Košťálek, Blain, Dvořák, Kalina, Delisle - A. Kudrna, P. Vrána, Říčka - Jarůšek, Klimek, Buchtele - Forman, Pech, Kumstát - Černoch, Sill, Smejkal - M. Beran. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Zlín: J. Sedláček - Freibergs, Řezníček, Žižka, Gazda, Nosek, Valenta, Ferenc - E. Kulda, Fořt, Kubiš - J. Ondráček, Herman, Šlahař - Karafiát, Fryšara, Poletín - Popelka, P. Sedláček, Werbik. Trenéři: R. Svoboda a M. Hamrlík.

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 37. F. Lukeš (Myšák, Strejček), 42. V. Hübl (F. Lukeš, J. Petružálek) - 24. Cingel (R. Pavlík). Rozhodčí: Pavlovič, Pešina - Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 5064.

Litvínov: Janus - Hunkes, Šesták, L. Doudera, Ščotka, Romančík, Trávníček, Strejček - J. Petružálek, Gerhát, J. Černý - Myšák, V. Hübl, F. Lukeš - D. Tůma, M. Hanzl, Matoušek - Jurčík, Řehoř, Havelka. Trenéři: Razým a Skuhrovec.

Hradec Králové: Maxwell - Zámorský, Linhart, Cibulskis, Graňák, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel - Smoleňák, Koukal, Rákos - Vincour, Cingel, R. Pavlík - Paulovič, Dragoun, Miškář - Vopelka, Kukumberg, Bezúch. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

HC Dynamo Pardubice - Piráti Chomutov 5:3 (1:0, 2:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Wishart (Bubela, Dušek), 40. S. Treille (Dušek, Bubela), 40. Wishart (Trončinský), 44. Dušek (Bubela, Budík), 57. Mandát (Perret) - 21. Huml (Marjamäki, Tomica), 26. V. Růžička ml. (J. Stránský), 30. V. Růžička ml. (Dietz, Duda). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý - Kis, Lhotský. Vyloučení: 5:8, navíc Trončinský (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7085.

Pardubice: Kacetl - Trončinský, Wishart, Budík, Hrabal, Miromanov, Čáslava, od 30. navíc Holland - Vondráček, Bubela, Rolinek - S. Treille, Marosz, Kusý - P. Sýkora, Poulíček, Perret - Mandát, Dušek, T. Svoboda. Trenéři: Holaň, P. Marek a Janecký.

Chomutov: Š. Lukeš - J. Mrázek, Jank, Knot, Štich, Valach, Dietz - Duda, V. Růžička ml., Sklenář - Marjamäki, Huml, Tomica - Skokan, Klhůfek, Koblasa - J. Stránský, Vantuch, A. Dlouhý. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Ridera 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Martynek (Chmielewski), 34. Hrňa (M. Kovařčík, D. Musil), 45. Gernát, 60. Adamský (Marcinko) - 11. P. Zdráhal (D. Krenželok), 60. P. Zdráhal (Šidlík, D. Květoň). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Ganger, Tošenovjan. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4844.

Třinec: Hrubec - Krajíček, Gernát, D. Musil, Galvinš, Matyáš, M. Doudera - Martynek, Marcinko, Chmielewski - Svačina, Cienciala, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Kofroň - Rudovský, Hladonik, Dravecký - Hrňa. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

Vítkovice: Bartošák - De la Rose, Výtisk, Šidlík, D. Krenželok, Baranka, Hrbas - Schleiss, Lev, Szturc - Pytlík, Mahbod, Dej - Tybor, O. Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Zaťovič (Mueller, P. Holík), 19. Mueller (R. Zohorna, Bartejs), 27. Zaťovič (Mueller), 48. Mueller (P. Holík), 56. Zaťovič (P. Holík, O. Němec) - 4. Podlipnik (Balán), 28. Flek (T. Rachůnek, M. Rohan), 49. Flek (Balán). Rozhodčí: Hejduk, Obadal - Hlavatý, V. Hanzlík. Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 7008.

Brno: Langhamer - J. Mikuš, O. Němec, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs, Barinka - Zaťovič, P. Holík, Mueller - Plášek, J. Hruška, Kašpar - Horký, R. Zohorna, Karabáček - Dočekal, Köhler, Mallet. Trenéři: L. Zábranský st., Horáček, Pokorný a Oslizlo.

Karlovy Vary: Závorka - Kovačevič, Šenkeřík, M. Rohan, Podlipnik, Sičák, Vágner, Šafář - T. Rachůnek, Balán, Flek - T. Mikúš, Roman Vlach, O. Beránek - Lapšanský, Skuhravý, Gorčík - Stloukal, Kverka, Kohout. Trenéři: Pešout a Mariška.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 5:1 (2:1, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 6. D. Kindl (Kratěna, Pulpán), 20. Stach (Pulpán, D. Kindl), 47. J. Kindl (P. Straka, Eberle), 48. Jones (Nedorost, Gulaš), 59. Gulaš (J. Kindl, D. Frodl) - 12. Orsava (Žejdl, Pacovský). Rozhodčí: Hodek, Hradil - Pešek, Špringl. Vyloučení: 6:7. Využití: 3:1. Diváci: 4444.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, J. Kindl, Kaňák, Allen, Jones, Vráblík, Pulpán - Gulaš, Nedorost, Kantner - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Kratěna, Preisinger, Stach - V. Němec, Kracík, D. Kindl. Trenéři: Čihák a Jiří Hanzlík.

Mladá Boleslav: Krošelj - Pláněk, Bernad, J. Říha, Jan Hanzlík, Kurka, Voráček - D. Šťastný, Žejdl, Orsava - Vondrka, Klepiš, M. Procházka - Skalický, P. Musil, Pacovský - Kousal, T. Knotek, L. Pabiška. Trenéři: Kýhos, V. Čermák a Žabka.