Kometa je ve finále extraligy. Po Spartě vyřadila i Hradec Králové, v prodloužení rozhodl Zohorna

Aktualizováno 8. 4. 2017 23:09
Extraliga zná prvního finalistu. Po vítězství 2:1 v prodloužení se z postupu raduje Kometa, která porazila hradecký Mountfield celkově 4:2 na zápasy.
Hokejisty Komety si zahrají o titul buďto proti Liberci, nebo Chomutovu.
Hokejisty Komety si zahrají o titul buďto proti Liberci, nebo Chomutovu. | Foto: ČTK

Brno - Hokejisté Brna si potřetí od roku 2012 zahrají ve finále extraligy o titul. V šestém semifinále zdolala Kometa doma Hradec Králové 2:1 v prodloužení a ovládla sérii 4:2 na zápasy.

"Byl to zřejmě nejdůležitější gól v mé kariéře. Také proto, že jsme se dostali do finále. Vážím si toho. Chtěli jsme finále urvat dnes, k sedmému zápasu do Hradce jsme nechtěli cestovat. Úspěch se všemi důsledky mi ale dojde nejdříve za dvě hodiny. Teď jsme všichni utahaní," řekl novinářům po zápase Zohorna, který před třemi lety rozhodl v prodloužení ve čtvrtfinálovém duelu s Plzní o postupu Komety do semifinále.

Mountfield i přes vyřazení dosáhne na historicky nejlepší umístění v nejvyšší soutěži. Pokud v druhé sérii uspěje Liberec, získá Hradec Králové bronz a rovněž se kvalifikuje do Ligy mistrů. V případě postupu Chomutova skončí čtvrtý.

Hradec vedení neudržel

Jako první zahrozil ve třetí minutě domácí Zaťovič, ale Rybár jeho střelu kryl. Hradecký brankář si poradil i s Čermákovou tečí a v šesté minutě se radoval z vedení naopak Mountfield. Nečasovu rozehrávku zblokoval Pavlík a osamocený Džeřinš prostřelil Čiliaka mezi betony.

Za minutu mohl vyrovnat Kvapil, který ale sám před Rybárem neuspěl. Hradec mohl zvýšit po střele Jarůška a dorážce Picarda, který minul. Čiliak si pak poradil s Šimánkovou tečí Dragounovy přihrávky.

Na druhé straně po Eratově střele dorážel Kvapil. Aktivní hra z obou stran přinesla i Šimánkovu střelu po přečíslení a možnost domácího Ondřeje Němce.

V úvodu druhého dějství se Kometa ubránila při Malcově trestu a v 26. minutě byl blízko vyrovnání Mallet, který se otočil před brankovištěm a trefil levou tyč. Nebezpečnou střelou odpověděl Bednář a Rybára zase prověřil Nečas. V polovině utkání zakončil nápor hostů po Dragounově ideální přihrávce zblízka Šimánek, ale Čiliak zasáhl betonem.

V 33. minutě pohasla v DRFG Areně světla, ale po krátkém přerušení se pokračovalo ve hře. V závěru druhé části po brejku mohli opět udeřit hosté, ale Jarůškovi po přečíslení dvou na jednoho s Picardem zakončení skákavého puku před Čiliakem nevyšlo.

"Byly tam zlomové momenty ve druhé třetině, kdy jsme měli tři gólové šance a nevyužili jsme ani jednu. Kdybychom odskočili na dvougólové vedení, tak by se nám dýchalo líp, i když těžko říct, jak by se utkání vyvíjelo dál," řekl trenér Hradce Králové Václav Sýkora.

Vyrovnání se tak dočkala Kometa, která ve 44. minutě využila svou první přesilovou hru. Po Hruškově přihrávce od pravého mantinelu se prosadil u levé tyč Vojtěch Němec. Skóroval při signalizovaném vyloučení a v další přesilovce měl možnost Mallet.

V prodloužení byla lepší Kometa

Východočeši se ubránili i při dalším náporu domácích a v 52. minutě neproměnili 18 vteřin trvající výhodu čtyř proti třem a pak ani pokračující klasickou početní výhodu. Další přesilovku hostů po Malcově vyloučení po 25 vteřinách přerušil Knotkův trest.

V čase 58:39 zasáhl Hruška vysokou holí Bednáře a šel pykat na dvě plus dvě minuty. "Řekl jsem mu svoje. Nebyl to jeho první faul v útočném pásmu. Byl úplně zbytečný. Toho se musí vyvarovat. Bednář je výborný na přesilovkách, dali jsme jim obrovskou výhodu. Zaplaťpánbůh se to ustálo," řekl trenér a majitel Komety Libor Zábranský starší.

Hosté prodloužení po velkém tlaku neodvrátili, protože si Čiliak poradil s ránami Šimánka i Gregorce. Pauza před prodloužením se protáhla z 18 na 33 minut, aby čárového sudího Brejchu, otřeseného z konce třetí třetiny, nahradil povolaný náhradník Mikšík. Hned po 50 vteřinách hry se utkání znovu přerušilo. Led opustil po souboji s Köhlerem otřesený Ondřej Němec, za zákrok ale sudí nevylučovali. Následoval úklid odpadky zaházeného ledu.

Přesilovku hostů v prodloužení přerušil Štajnochův faul a Kometa pak 75 vteřin v početní výhodě také nevyužila. V 65. minutě Rybár kryl Hruškův únik a Eratovi nedovolil při další šanci ideálně zakončit Gregorc.

V 69. minutě pomohla hostům po Čermákově střele horní tyč. Další možnost měl Erat a Kometa následně nevyužila ani přesilovku při Čápově trestu. V 78. minutě ale už rozhodl Hynek Zohorna, který se trefil z mezikruží.

"Na jeden gól se nevyhrává. Šancí a přesilovek tam bylo strašně moc. My jsme s tím měli po celou sérii problém. Dneska se to potvrdilo, škoda té jedné střely," uvedl kapitán Mountfieldu Jaroslav Bednář.

Semifinále play off hokejové extraligy - 6. zápas:

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 44. V. Němec (J. Hruška, Haščák), 78. H. Zohorna - 6. Džerinš. Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Brejcha (61. Mikšík), Suchánek. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Komečný stav série: 4:2.

Sestavy:

Brno: Čiliak - O. Němec, Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, Trška - M. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Vondráček, L. Čermák, Dočekal - Haščák, V. Němec, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Haken a Pešout.

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Vydarený, Gregorc, Čáp, Štajnoch, Newton, Dietz - Köhler, Dragoun, Šimánek - Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej - Jarůšek, T. Knotek, Picard - R. Pavlík, Džerinš, Kopta. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.