Sparta přetlačila Chomutov v prodloužení, vedoucí Liberec zvítězil v Třinci a upevnil si první místo

Dresy s portrétem Ivana Hlinky a bez reklam, extraliga vzpomínala na hokejového velikána
Ve speciálních dresech, které se budou dražit a výtěžek z nich půjde do nadace Ivana Hlinky, oblékli také Piráti z Chomutova. Ostatně celá liga dnes nastoupila v dresech s podobiznou Ivana Hlinky a bez reklam.
Do sestavy domácí Sparty naskočil poprvé po návratu z Kontinentální ligy útočník Jan Buchtele, jeden z tahounů týmu během loňské cesty za stříbrem.
Do vedení dostala domácího favorita souhra těch, kteří si na ledě v posledních týdnech mimořádně rozumí. Vrána si vyměnil puk s kapitánem Hlinkou, ten ho vzápětí našel najíždějícího před hostujícím brankovištěm a Vránovi stačilo do rychlé přihrávky jen nastavit čepel.
Ve 29. minutě dostal na stejnou parketu, ale na druhé straně, nabito Dlapa, ani Pöpperle se však nenechal zahanbit a předvedl skvělý zákrok.
Aktualizováno 5. 2. 2017 20:57
Extraligové 45. kolo se neslo v duchu Ivana Hlinky. Všechny týmy nastoupily v průběhu první třetiny v dresech bez reklam a s podobiznou bývalého skvělého hráče i trenéra. Sparta přetlačila Chomutov 3:2 po prodloužení. Lídr tabulky z Liberce zvítězil ve druhém Třinci 4:3 a upevnil si první místo. Zlín zvítězil s Pardubicemi 5:4 po samostatných nájezdech. Olomouc přetlačila v boji o desítku Plzeň 3:1. Hradec Králové porazil Litvínov 3:1. Kometa porazila Karlovy Vary po prodloužení 3:2. Mladá Boleslav vynulovala Vítkovice a zvítězila 3:0.

Praha - Hokejisté Sparty porazili ve 45. kolo hokejové extraligy Chomutov 3:2 v prodloužení. Pražané porazili Piráty poprvé v sezoně. Po dvou třetinách vedli 2:0, ale Severočeši vydřeli alespoň bod. V závěru prodloužení rozhodl z trestného střílení útočník Lukáš Pech.

Vedoucí Liberec zvítězil v souboji dvou nejlepších týmů na ledě druhého Třince 4:3 a v čele tabulky zvýšili svůj náskok na rozdíl devíti bodů. Jubilejní tisící start v extralize pokazila domácímu obránci Lukáši Galvasovi zejména čtvrtá formace Bílých Tygrů, která zásluhou Jana Stránského a Lukáše Vantucha vstřelila dva góly.

Zlín zdolal předposlední Pardubice 5:4 po samostatných nájezdech, přestože prohrávali ještě v 58. minutě 2:4. Zápas rozhodl ve čtvrté sérii rozstřelu lotyšský útočník Roberts Bukarts, který si v připsal celkem čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí.

Hradec Králové vyhrál v přímém souboji o čtvrté místo v tabulce nad Litvínovem 3:1 a unikli Vervě na rozdíl čtyř bodů. Dvěma góly zařídil úspěch Mountfieldu kanadský útočník Alexandre Picard. Domácí navázali na úspěch v derby na ledě Pardubic (4:1), před kterým třikrát za sebou nebodovali.

Kometa Brno porazila poslední tým tabulky Karlovy Vary 3:2 v prodloužení. Dva body zajistil Kometě dvěma góly Jan Hruška, který si v 61:28 připsal i vítěznou trefu. Brňané přesto čekají už osm zápasů na tříbodové vítězství. Energie, která vyrovnala díky dvěma gólům ve třetí třetině, prohrála pět z posledních šesti zápasů a získala v nich pouze pět bodů.

Dvanáctá Olomouc porazila Plzeň 3:1 a díky čtvrté výhře za sebou se drží o tři body za první desítkou pro play off. Předposledním Pardubicím Hanáci unikli už na rozdíl 16 bodů. V 58. minutě rozhodl svou první trefou v české extralize kanadský útočník Kevin Sundher a při power play pojistil výsledek do prázdné branky Roman Vlach.

Mladá Boleslav porazila Vítkovice 3:0 a na 10. místě tabulky mají před jedenáctým Zlínem nově jednobodový náskok. V úvodní třetině získali Bruslařskému klubu dvoubrankové vedení Lukáš Žejdl a Tomáš Hyka, výsledek dovršil v 54. minutě v přesilové hře Jakub Orsava. Brankář Brandon Maxwell udržel potřetí v sezoně čisté konto.

Liberec ukončil sérii tří proher

Na Libereckých byla zjevná touha odčinit sérii tří proher. Gólovou šanci Bartoviče ještě gólman Ocelářů Hrubec vytěsnil, ale v dalším střídání už uspěl Stránský pohotovou střelou z mezikruží po přihrávce Bližňáka zpoza branky. Hosté hýřili aktivitou a dvoubrankové vedení jim získal povedenou tečí Valský.

Oceláři mohli po dalších chybách v obraně inkasovat při šancích Mikysky a Šimka potřetí, místo toho ale z první vážnější šance snížil z přečíslení dva na jednoho Redenbach. Vzápětí mohl v přesilové hře vyrovnat Marosz, ale Lašák předvedl skvělý zákrok. A tak se skóre měnilo na druhé straně. Domácí si špatně pokryli prostor před brankou, kde našel Stránký volného Vantucha, který vrátil Liberci dvougólový náskok.

Úvodních šest minut prostřední části probíhalo zcela v režii Liberce. Hned v prvním střídání zahrozil Jelínek, ale branku vstřelil až o chvíli později v přesilové hře Šimek střelou od modré čáry. Domácí se bránili vytrvalému tlaku soupeře, ze kterého se vymanili až po oddechovém čase. Hra se vyrovnala, ale skóre i přes šance na obou stranách zůstalo do odchodu do kabin stejné.

Třinečtí se v závěrečné části tlačili dopředu a otevřených zadních vrátek nejdříve nevyužili hostující Stránský a Jelínek. Možnost na snížení na domácí straně prováhal Redenbach, a když Oceláři nic nevymysleli ani v 82 sekund dlouhé přesilovce čtyři na tři, zdálo se být rozhodnuto.

Zápas přece jen zdramatizoval pěknou ranou Kreps. Ve zbytku utkání hosté bez velkých obtíží kontrovali náskok až do poslední minuty. V ní za posunutí branky nařídili sudí trestné střílení, které proměnil Netík. Domácí v posledních čtyřiceti sekundách soupeře zmáčkli, ale Lašák svůj tým podržel.

45. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - Piráti Chomutov 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 15. P. Vrána (J. Hlinka), 36. Ihnacak (Pech, J. Mikuš), 65. Pech z trestného střílení - 46. Sklenář (D. Kaše), 49. Vondrka (Huml). Rozhodčí: Šír, Horák - D. Jelínek, Lhotský. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Diváci: 6370.

Sparta: Pöpperle - Gernát, J. Mikuš, Švrček, Kalina, Eminger, Nedomlel - Řepík, P. Vrána, J. Hlinka - Smejkal, Klimek, Forman - Ihnacak, Pech, Kumstát - Buchtele, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Chomutov: J. Laco - Flemming, Dlapa, Rutta, J. Mrázek, Valach, Skinner, od 21. navíc Kudělka - Vondrka, Huml, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Koblasa, Kämpf, Poletín - Račuk, D. Kaše, Hlava. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

HC Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 3:4 (1:3, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Redenbach (J. Petružálek, Klimenta), 48. Kreps (Nosek, M. Doudera), 60. Netík z trestného střílení - 3. J. Stránský (Bližňák), 9. Valský (Radivojevič, R. Šimek), 18. Vantuch (J. Stránský), 23. R. Šimek (Radivojevič). Rozhodčí: Baluška, Konc (oba SR) - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:6, navíc Kane (Třinec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4736.

Třinec: Hrubec - Roth, L. Galvas, Krajíček, Jank, Nosek, M. Doudera - Irgl, Kane, Adamský - Netík, Kreps, Rákos - J. Petružálek, Redenbach, Klimenta - Hrňa, Marosz, Cienciala. Trenéři: Kýhos a Mucha.

Liberec: Lašák - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Pyrochta, Derner, od 21. navíc Plutnar - Ordoš, P. Jelínek, Lakatoš - Valský, Bulíř, Radivojevič - Svačina, Mikyska, Bartovič - J. Stránský, Bližňák, Vantuch. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

PSG Zlín - HC Dynamo Pardubice 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 3:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Bukarts (Honejsek), 46. P. Holík (Bukarts), 58. O. Veselý (Řezníček, Bukarts), 60. D. Šťastný (Kotvan, Marušák) rozhodující sam. nájezd Bukarts - 12. Schaus, 37. Bárta (Nahodil), 52. Čáslava (Schaus, P. Hubáček), 58. J. Sýkora (Nahodil). Rozhodčí: Hradil, Hejduk - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:7. Využití: 2:1. Diváci: 4534.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Blaťák - D. Šťastný, P. Holík, Říčka - Okál, Popelka, Kubiš - Bukarts, Honejsek, O. Veselý - J. Ondráček, P. Sedláček, Gago. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.

Pardubice: J. Hübl - Nedbal, Trončinský, Schaus, Čáslava, Chaloupka, Ščotka - P. Sýkora, Špirko, Rolinek - M. Beran, D. Tomášek, P. Hubáček - J. Sýkora, Nahodil, Bárta - Starý, T. Kaut, Poulíček. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Škůrek (Roman Vlach, Laš), 58. Sundher (J. Galvas, Jaroměřský), 60. Roman Vlach (Laš) - 32. Indrák (Stach, D. Kubalík). Rozhodčí: Hodek, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváků: 4344.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Ondrušek, Jaroměřský, Houdek, J. Galvas, Rašner - Roman Vlach, J. Knotek, Laš - Eberle, Sundher, Burian - T. Mikúš, Herman, Holec - Kotala, P. Mrázek, Matai. Trenéři: Venera a Tomajko.

Plzeň: Machovský - Čerešňák, Pulpán, Kadlec, D. Sklenička, Frühauf, Moravčík, Němeček - Kratěna, Kracík, D. Kubalík - Indrák, Stach, Lev - M. Procházka, Preisinger, T. Svoboda - Hrnka, Koreis, Kodýtek. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Jiří Hanzlík a Čihák.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 16. J. Hruška (Štencel, Trška), 23. Brabenec (J. Káňa II), 62. J. Hruška - 43. Stloukal (Flek), 54. Vachovec (Gorčík, Skuhravý). Rozhodčí: Pešina, Pražák - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 6:7, navíc Mallet 5 min. a do konce utkání, M. Kvapil, Gulaši - Mullane všichni 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7351.

Brno: Vejmelka - O. Němec, Štencel, Kováčik, Gulaši, Trška, Malec, od 21. navíc L. Zábranský ml. - Haščák, L. Čermák, J. Káňa II - H. Zohorna, Brabenec, M. Kvapil - Mallet, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Dočekal, R. Zohorna. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

Karlovy Vary: Závorka - M. Rohan, Sičák, Dujsík, Harant, Baldajev, T. Dvořák - Mikulík, Tuominen, T. Rachůnek - Gorčík, Skuhravý, Vachovec - V. Tomeček, Stloukal, Mullane - Flek, Gríger, O. Beránek. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Mountfield Hradec Králové - HC Verva Litvínov 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Picard (Jarůšek), 25. Picard (Čáp, Jarůšek), 60. Červený (Dragoun) - 33. M. Hanzl (J. Černý). Rozhodčí: Polák, Kika - J. Svoboda, Kotlík. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 5497.

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Čáp - Červený, Dragoun, Šimánek - Köhler, Kukumberg, Dej - Jarůšek, T. Knotek, Picard - P. Beránek, Nedvídek, R. Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Litvínov: Janus - Gula, Kubát, K. Pilař, T. Pavelka, F. Pavlík, Z. Sklenička - Martynek, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, Válek, Trávníček - Jurčík, K. Reichel, J. Doležal. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Ridera 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Žejdl (Jan Hanzlík), 20. Hyka (Lenc, Musil), 54. Orsava (Urban, Vampola). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 6:7, navíc Baranka (Vítkovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 3052.

Mladá Boleslav: Maxwell - Štich, Stříteský, Jan Hanzlík, Kurka, Hrdinka, Holub, Bernad - Hyka, Musil, Lenc - M. Látal, Urban, Pacovský - Orsava, Žejdl, Pospíšil - Musliu, Vampola, Jonák. Trenéři: F. Výborný a Žabka.

Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Urbanec, Klok, Hrbas, Výtisk, Baranka - D. Květoň, O. Roman, Tybor - Olesz, Y. Stastny, Tomi - Kucsera, Balán, P. Zdráhal - Szturc, Illéš, E. Němec. Trenéři: Petr a Trnka.