Prvním finalistou je Kometa, Plzeň zlomily góly Nečase a Erata v poslední minutě první třetiny

Aktualizováno 7. 4. 2018 20:20
Brno slaví. Kometa může dál pomýšlet na obhajobu extraligového titulu. Díky vítězství 6:2 v Plzni postoupila do finále extraligy.
Radost hokejistů Komety.
Radost hokejistů Komety. | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Hokejisté Brna si opět zahrají finále play off extraligy. Obhájci titulu zvítězili v pátém semifinále v Plzni vysoko 6:2, celou sérii vyhráli 4:1 na zápasy a v boji o zlato vyzvou buď Třinec, nebo Hradec Králové. Oceláři vedou v sérii 3:2. Vítěz základní části Plzeň končí sezonu s bronzem.

Dnešní duel na ledě Indiánů se hrál podle brněnských not. Hned v úvodu otevřel skóre zkušený útočník Martin Erat. V 19. minutě sice odpověděl Milan Gulaš, jenže to bylo ze strany domácích na dlouho vše. Úřadující šampioni naopak přispěchali ještě do první přestávky s rozhodujícím úderem, když se v rozmezí 45 vteřin trefili Martin Nečas a podruhé Erat. Do poloviny utkání navýšili náskok Leoš Čermák a Petr Holík. V závěru snížil Gulaš a výsledek završil Alexandre Mallet.

Erat zaskočil natěšené domácí publikum už ve třetí minutě. Indiáni po brzkém Moravčíkově trestu sice ubránili oslabení, jenže tahoun hostů se trefil přesně z kruhu. Další možnost pak nevyužil Nečas. Plzeň se probouzela ze šoku pomalu, ale Schleiss měl v 11. minutě dobrou příležitost na vyrovnání. Gólman Čiliak byl proti.

Indiáni poté promarnili přesilovku, ale v 19. minutě se dočkali vyrovnání, když si Mertlova přihrávka našla cestu na Gulašovu hůl a bylo to 1:1. Uplynulo však jen 16 vteřin a hosté znovu vedli zásluhou Nečase, který si našel volný prostor a zakončil do prázdné branky. V čase 19:53 navíc zasadil Plzni tvrdý direkt opět Nečas.

Plzeň zdaleka nerezignovala a vrhla všechny síly do útoku. Velkou šanci snížit měl Sklenička, jenže nedal a Kometa krotila Západočechy ničivou efektivitou. V 23. minutě využil přečíslení dvou na jednoho další přesnou ranou Čermák.

Vítězové dlouhodobé fáze soutěže se dál tlačili do ofenzivy, jenže právě na to šampioni v klidu čekali. A když přečkali bez úhony možnost Mertla, jemuž při pokusu o kličku Čiliakovi sklouzl puk z čepele, Holík ve 29. minutě definitivně potvrdil postup. Hylák následně v domácím brankovišti nahradil Svobodu a zahřál se dvěma zákroky při šancích Vondráčka.

Plzeň už ve třetím dějství nenacházela cestu do šancí, stav 1:5 navíc otupil odhodlání na pokus o zázrak. Přesto Škoda za aplausu publika, jež ocenilo tým za celou sezonu, ještě jednou rozjásala své fanoušky. Už sedm minut před koncem základní hrací doby sáhli domácí při přesilovce k power play a Gulaš snížil. Domácí i poté pokračovali s hrou bez gólmana, čehož v 57. minutě využil Mallet.

Brňané pokračují v útoku na třináctý titul. V samostatné české extralize triumfovali loni poprvé a ukončili půst po dlouhých 51 letech, jinak ale patří mezi nejúspěšnější tuzemské kluby. Loni dvanáctým titulem v čele historického pořadí dotáhli Jihlavu. Předchozí vítězství Brna se datují do let 1955 až 1966, kdy vyhrálo jedenáctkrát během 12 sezon.

5. zápas semifinále play off hokejové extraligy

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 2:6 (1:3, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 19. Gulaš (Mertl, Stach), 55. Gulaš (Čerešňák, Vráblík) - 3. M. Erat (Nečas, Zaťovič), 20. Nečas (H. Zohorna), 20. M. Erat (J. Hruška, R. Zohorna), 23. L. Čermák (Štencel, O. Němec), 29. P. Holík (Zaťovič, Haščák), 57. Mallet (Vondráček). Rozhodčí: Pražák, Pešina - J. Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 7337. Konečný stav série: 1:4.

Plzeň: M. Svoboda (29. Hylák) - Jones, Moravčík, Čerešňák, Vráblík, Kadlec, D. Sklenička, od 21. navíc Pulpán - Gulaš, Mertl, Stach - Indrák, Kratěna, Kantner - Schleiss, Kracík, D. Kindl - Pour, Preisinger, Hollweg. Trenéři: Martin Straka, Čihák, Jiří Hanzlík a Vlasák.

Brno: Čiliak - O. Němec, Barinka, Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec, Štencel - M. Erat, J. Hruška, R. Zohorna - Haščák, P. Holík, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Vondráček, L. Čermák, Vincour. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Horáček.