reklama

Pusťte nás na hokej, děláte z něj parodii. Fanoušci společně bojují proti opatřením

Fanoušci hokejové Sparty, ilustrační obrázek. Fanoušci hokejové Sparty, ilustrační obrázek. autor: Milan Kammermayer
Hokejová extraliga má začít za necelý měsíc a stále řeší mnoho otazníků spojených s opatřeními proti šíření koronaviru. Zatím není jasné, jak často budou hráči testováni ani kolik diváků bude vpuštěno do ochozů. Fanoušci napříč republikou se rozhodli do boje za milovaný sport zapojit a vytvořili společné prohlášení.

Zkraje týdne si těžce zkoušený český sport lehce oddechl. Při pozitivním testu jednoho hráče na koronavirus nebude muset do karantény rovnou celé družstvo, tak jak tomu bylo doposud. Ve fotbale, v hokeji i dalších týmových sportech.

Průlom před startem ligy. Do karantény při nákaze už nemusí celý tým Průlom před startem ligy. Do karantény při nákaze už nemusí celý tým Čtěte zde

Jenže zápasů v extralize je mnohem více než ve fotbalové lize, hraje se dvakrát nebo třikrát týdně a kluby si tak časté drahé testování nemohou dovolit. Navíc jsou stále v mimořádně nejisté ekonomické situaci, neboť neví, kolik fanoušků budou moct na stadion pustit. Neví téměř nic.

Před týdnem hokejová obec spojila síly s fotbalovou, ve středu budou zástupci obou sportů znovu jednat s Národní sportovní agenturou a jejím předsedou Milanem Hniličkou. Všichni spolu volají po zmírnění přísných opatření, s nimiž se kluby momentálně potýkají.

Hokejové stadiony mohou být při probíhajícím letním poháru Generali Česká Cupu zaplněny jen přibližně z jedné čtvrtiny, a to ještě diváky ve striktně oddělených sektorech s rozestupy mezi sebou. Fanoušci musí hokej sledovat v roušce, odstupy jim znemožňují obvyklou komunikaci, na tribunách vládne velmi komorní atmosféra.

A kluby samozřejmě tratí na vstupném. Teď jde stále ještě "pouze" o přípravnou fázi sezony, ale pokud by měla v tomto režimu běžet také samotná extraliga, český hokej by hrozným způsobem trpěl. Slovy šéfa brněnské Komety Libora Zábranského by to byla přímo katastrofa.

Z návštěvy u Lukašenka jsem se vymluvil, vzpomíná Sýkora. Bělorusům přeje svobodu Z návštěvy u Lukašenka jsem se vymluvil, vzpomíná Sýkora. Bělorusům přeje svobodu Čtěte zde

"Enormně tlačíme na to, aby se zkrátila délka karantény a uvolnily se kapacity na stadionech, protože to je nejzásadnější. Dostat se na počty diváků, kdy to ekonomicky dává aspoň nějaký smysl," podotkl v pondělí ředitel extraligy Josef Řezníček v rozhovoru pro server iSport.

Ve večerních hodinách se k němu přidali hokejoví fanoušci napříč celou republikou a na internetu publikovali společnou výzvu k dané situaci.

"My, níže podepsaní zástupci aktivních hokejových fanoušků, vyzýváme všechny odpovědné instituce, jmenovitě vládu ČR v čele s premiérem Andrejem Babišem, Státní zdravotní ústav a krajské hygienické stanice, aby umožnily co nejrychlejší návrat k normálnímu fungování českého sportu," stojí na začátku prohlášení.

Konkrétně naráží na "likvidační snížení počtu návštěvníků" a "povinnost dodržovat rozestupy a pohybovat se na stadionu se zakrytými dýchacími cestami". Tato opatření jim kazí sportovní zážitek, na který jsou zvyklí, a dělají jejich pohledem z hokeje "parodii" či "frašku".

Hráli jsme dobrý hokej, konec mě šokoval, říká Hosták. Ze Zlína se vrátí do televize Hráli jsme dobrý hokej, konec mě šokoval, říká Hosták. Ze Zlína se vrátí do televize Čtěte zde

"Nechceme se dožít toho, aby naše milované kluby zkrachovaly," píšou fanoušci a přidávají, že za současných koronavirových restrikcí hrozí hokejovým oddílům "paralýza na dlouhá léta". Zdůrazňují, že chápou obavy z nákazy, ale odmítají plošná omezování sportu a kultury.

Dráždí je především porovnání s opatřeními na poli jiných volnočasových aktivit. "Nechceme se smířit se situací, kdy je občanům znemožňováno se účastnit sportovní nebo kulturní akce ve chvíli, kdy se přinejmenším stejnému či vyššímu riziku nákazy mohou vystavit například při návštěvě obchodních center, restaurací či koupališť," zlobí se sjednocení fanoušci.

"Hokej považujeme za nedílnou součást české kultury, a proto žádáme, abyste se nepodíleli na jeho likvidaci," uzavírají prohlášení, jež podepsaly fankluby všech extraligových klubů i několika týmů z nižších soutěží.

Minulá sezona zůstala nedohraná, mistrovství světa se zrušilo a hlad po hokeji je v Česku velký. Dokonce spojil v jednom úsilí jindy nesmiřitelné rivaly. Jde o to, zda někdo z oslovených vezme jejich hlas na vědomí a bude mít při jednání nějakou váhu.

Jako první z klubů oficiálně podpořil fanouškovskou iniciativu nováček z Českých Budějovic. Na svém webu zveřejnil prohlášení v plném znění.

reklama