reklama

Litvínov vítá exotickou posilu. Přišel rodák z Nigérie, který rozjel aféru s trenéry

Hokejový útočník Akim Aliu má na kontě sedm startů v NHL za Calgary. Hokejový útočník Akim Aliu má na kontě sedm startů v NHL za Calgary. autor: Twitterový účet theScore NHL
Hokejisty extraligového Litvínova posílil Kanaďan s ukrajinsko-nigerijskými kořeny Akim Aliu, který v listopadu loňského roku nařkl svého bývalého kouče z rasismu a rozpoutal v NHL bouřlivou debatu o chování trenérů.

Třicetiletý univerzál má na kontě sedm startů v NHL za Calgary, naposledy hrál v minulé sezoně nižší zámořskou soutěž ECHL za tým Orlando Solar Bears. Nedávno o něm bylo slyšet v souvislosti s trenérem Billem Petersem, jehož označil za rasistu. Severočeský klub o příchodu kanadské posily informoval na svém webu. Obě strany se dohodly na spolupráci do konce sezony.

Komentář: Převychováme kouče. Z Me Too dělá NHL divadlo, klidně vyhodí peníze z okna Komentář: Převychováme kouče. Z Me Too dělá NHL divadlo, klidně vyhodí peníze z okna Čtěte zde

Aliu byl při působení v juniorské OHL produktivním útočníkem a sbíral takřka bod na zápas. Dostal se nakonec až do slavné NHL, kde si za sedm zápasů připsal dvě branky a nahrávku. V posledních letech už ale nastupoval spíše v obranných řadách a stejně tak s ním počítají i Severočeši.

"Akim je urostlý hráč s výborným čtením hry a na svoji výšku i výborným bruslením. Očekáváme od něj především důraz, tvořivost a podporu útoku," uvedl předseda klubového představenstva Jiří Šlégr na adresu hráče, jenž okusil i švédskou či Kontinentální ligu. V sezoně 2017/18 odehrál Aliu také devět zápasů v dresu Banské Bystrice.

Aliu o sobě dal po delší době vědět koncem listopadu, kdy na twitteru obvinil nyní pětapadesátiletého Peterse - toho času shodou okolností kouče Flames - z rasismu. Na sociální síti napsal, že Peters ho v jeho nováčkovské sezoně opakovaně označil za negra, protože se mu nelíbila hudba, kterou si pouštěl. Aliu se s ním potkal během ročníku 2009/10 v Rockford IceHogs, farmářském týmu Chicaga Blackhawks.

Obvinění následně prověřovali zástupci NHL i Flames. Peters byl ihned oddělen od týmu a jen pár dnů nato odstoupil z funkce. Aliu se kvůli případu setkal i s komisionářem NHL Garym Bettmanem a jeho zástupcem Billem Dalym.

V prosinci pak deníku The Wall Street Journal prozradil, že na halloweenskou party farmářského celku Colorada Eagles v roce 2011 přišel bývalý kustod Tony Deynzer s parukou ve stylu afro, začerněným obličejem a dresem s Aliuovým číslem a přezdívkou Snílek. Krátce po večírku byl Aliu na vlastní přání vyměněn do jiného mužstva. Deynzer se mu zanedlouho po zveřejnění případu omluvil a Aliu omluvu přijal.

Nyní má před sebou novou výzvu. Již v pátek čeká Severočechy důležité utkání na ledě Kladna. Hned při extraligové premiéře by tak Aliu mohl nastoupit proti legendě Jaromíru Jágrovi, jenž na závěr kariéry v NHL oblékal v sezoně 2017/18 rovněž dnes Calgary.

Litvínov v prosinci přivedl útočníka Edwina Hedberga, který se narodil v Kolumbii. Aliu pochází z Nigérie, a tak získala Verva do boje o udržení další posilu z hokejově velmi exotické země.

reklama