reklama

Hokejová extraliga bude od nové sezony s trenérskou výzvou

Také kouč extraligových šampionů Václav Varaďa si bude moci v nové sezoně vyzkoušet trenérskou výzvu Také kouč extraligových šampionů Václav Varaďa si bude moci v nové sezoně vyzkoušet trenérskou výzvu autor: ČTK
Již 82. ročník domácí nejvyšší soutěže je před čtrnácti účastníky hokejové extraligy. Zásadní změnou v pravidlech je zavedení trenérské výzvy, kterou mohou týmy uplatnit při sporných situacích.

Hlavní kouč si ji může vyžádat k přezkoumání výroků rozhodčích týkajících se nedovoleného bránění brankáři a postavení útočícího hráče v brankovišti, přihrávky rukou nebo hry vysokou holí před vstřelením gólu.

Trenéři mohou k výzvě sáhnout v případě, že mužstvo předtím v zápase nevyužilo oddechový čas nebo výzvu, která se ukázala jako neoprávněná, a to při nejbližším přerušení hry. Pokud rozhodčí dojdou k závěru, že výzva byla oprávněná a původní rozhodnutí se změní, může k ní trenér sáhnout znovu, když má stále k dispozici oddechový čas. V případě, že výzva nebude uznána jako oprávněná, mužstvo ztrácí nárok na další výzvu, ale i na oddechový čas.

"Věnovali jsme tomu s šéfem rozhodčích Vladimírem Šindlerem velkou pozornost. V každém klubu jsme na toto téma strávili přednáškou dvě hodiny. Smyslem výzvy je řešit zásadní momenty, které mohou mít přímý vliv na vývoj a výsledek utkání. Ke změně původního výroku musí být rozhodčí z dostupných záznamů zcela přesvědčeni o opaku, jinak zůstane platný původní výrok," řekl na tiskové konferenci ředitel extraligy Josef Řezníček.

Nově bude možné, aby hráči po ztrátě či zlomení hokejky dostali novou i jinak než podáním. Dosud za její posunutí po ledě či hození následoval trest. Mezinárodní hokejová federace IIHF rovněž schválila, že góly dosažené bruslí nebudou uznány pouze v případě, že jim předcházelo zjevné kopnutí. Převzala tak úpravu, kterou v minulé sezoně uplatňovala na základě výjimky Tipsport extraliga a další soutěže.

Na nominační listinu bylo zařazeno 48 rozhodčích, z toho je 21 hlavních a 27 čárových. Do KHL odešel zkušený Jan Hribik, na listinu byl naopak zařazen Slovák Peter Stano a tři nováčci. Jako hlavní sudí budou působit bývalí extraligoví hráči Tomáš Micka s Jakubem Šindelem, novým jménem mezi čárovými rozhodčími je Vladimír Rožánek.

Extraligový seriál

Extraligový seriál

Před startem nadcházejícího ročníku extraligy vám prostřednictvím témat či rozhovorů představujeme všech 14 klubů nejvyšší hokejové soutěže.

1. Vítkovice, 2. Olomouc, 3. Zlín, 4. Litvínov, 5. Třinec, 6. Kometa, 7. Pardubice, 8. Mladá Boleslav, 9. Karlovy Vary, 10. Sparta, 11. Plzeň, 12. Liberec, 13. Hradec Králové, 14. Kladno

O televizní přenosy se opět podělí Česká televize a O2TV. ČT sport má první volbu v úterý a v neděli, O2TV v pátek a vedle toho také na dohrávku či předehrávku ve středu a v sobotu.

Základní část extraligy se uzavře 6. března, předkolo play off začne tři dny nato a skončí nejpozději 15. března. Play off se bude hrát 16. března až 28. dubna, kdy bude také znám nejpozději nový šampion a držitel Poháru T. G. Masaryka. Nejdříve o něm může být rozhodnuto 21. dubna.

O první titul v klubové historii budou usilovat Mladá Boleslav a Hradec Králové. Bez triumfu pouze v extralize jsou rovněž Kladno a Vítkovice. V nejvyšší české soutěži se dosud představilo 24 klubů, ani v jednom extraligovém ročníku nescházely Litvínov, Pardubice, Plzeň, Sparta, Vítkovice či Zlín.

Také v nadcházející sezoně obdrží vítěz prémii od Tipsportu, a to ve výši milion korun, poražený získá polovinu.

reklama