Zásadní změna navzdory protestům. Extraliga zavedla novinku, kterou v Evropě neznají

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
13. 9. 2019 15:35
Nový ročník hokejové Tipsport extraligy je z hlediska této změny průlomový. Poprvé v historii samostatné české soutěže sestoupí poslední mužstvo po základní části rovnou do první ligy. Druhá šance v podobě play out nebo baráže už nepřijde. Tento systém je v Evropě jedinečný, ale ne všechny kluby s ním souhlasí.
Pardubice zachránily katastrofální minulou sezonu v baráži. V novém ročníku nejhorší tým sestoupí.
Pardubice zachránily katastrofální minulou sezonu v baráži. V novém ročníku nejhorší tým sestoupí. | Foto: ČTK

Radikální krok odsouhlasil v únoru Výkonný výbor Českého hokeje a reakce extraligových klubů byly od počátku různé. Jedni novinku kvitovali a poukazovali na sportovně spravedlivější systém, druzí přímý pád kritizovali a vadil jim způsob zavedení tak markantní změny.

V 11členném výkonném výboru totiž bylo v době rozhodnutí pouze pět zástupců extraligových klubů. Zbytek nemohl k návrhu nic říct.

"Verdikt považuji za arogantní rozhodnutí, v rámci kterého se s kluby s prominutím vy*ebalo. Pan Král (prezident svazu) na schůzkách majitelů klubů vždy tvrdil, že bude činit podle toho, jak si to kluby odhlasují. Zpronevěřil se sám sobě," kritizoval ostře v reakci pro deník Sport šéf Hradce Králové Miroslav Schön.

Jednoznačně proti přímému sestupu (a postupu z první ligy) vystoupily i Pardubice, Litvínov, Zlín, Plzeň nebo Olomouc. Naopak změnu podpořily Karlovy Vary či Chomutov, tedy paradoxně kluby v té době spolu s Pardubicemi nejvíce ohrožené posledním místem v základní části.

"Jsme rádi, že to tak je. Musíme koukat na český hokej, ne pouze na sebe. Klub se po sestupu může dole ozdravit," řekl sportovní manažer a trenér Karlových Varů Martin Pešout. Energie iniciovala tuto změnu hned po zvládnuté baráži v roce 2018. Chtěla prolínací soutěž zrušit.

Marně. Všech 13 ostatních extraligových klubů bylo vloni v létě proti.

Jednou z výhod systému bez baráže je delší čas na odehrání základní části v první lize. "Dosud byla nahuštěná a hráči, kteří hrají zároveň ve dvacítce nebo osmnáctce, by měli především trénovat. Nadáváme, že nemáme mladé hráče, jenomže místo tréninku je necháváme sedět v autobuse," vysvětloval Pešout.

Dalším pozitivem přímého pádu je podle jeho zastánců, prezidenta svazu Tomáše Krále a ředitele extraligy Josefa Řezníčka, větší dramatičnost ve spodku tabulky základní části extraligy. Pokud bude boj o záchranu až do konce vyrovnaný, půjde v posledních kolech opravdu o přežití.

"Sportovně je to správně. Mělo by to být jako za našich časů," hodnotil převrat ve hře o udržení bývalý útočník Richard Farda, který pamatuje přímé sestupy a postupy z éry československé nejvyšší soutěže.

Nicméně v historii samostatné české extraligy se podle těchto not bude hrát vůbec poprvé. V roce 1995 se z extraligy nesestupovalo z důvodu doplňování z 12 na 14 účastníků, v roce 2007 byla soutěž uzavřená, ovšem i tak z ní byl před novou sezonou administrativně vyřazen Vsetín.

Ve všech dalších sezonách došlo pokaždé ke konfrontaci extraligy s první ligou, ať už v souboji mezi dvěma, nebo čtyřmi mužstvy. Model se čtyřmi týmy, který platil do konce minulé sezony, fungoval od roku 2012.

V kontextu renomovaných evropských soutěží je absence jakékoliv prolínací soutěže ojedinělou záležitostí.

Nejvyšší soutěže ve Finsku a Německu jsou uzavřené a totéž platí do jisté míry o mezinárodních KHL nebo EBEL, do nichž bývají noví účastníci přiřazováni spíše na základě diplomacie než sportovní cestou.

Ve Švédsku hrají kvalifikaci o nejvyšší soutěž dva její nejhorší týmy a dva nejlepší zástupci z nižší ligy. Utkávají se napříč proti sobě ve dvou sériích na čtyři vítězná utkání. Vítězové si zajistí místa mezi elitou.

Jistá forma baráže nechybí ani ve Švýcarsku. Nejhorší mužstva z nejvyšší soutěže tam mají šanci zachránit se nejdříve v play out, a dvě z nich pak ještě navíc ve vzájemné sérii dvou nejslabších. Po propadnutí tímto sítem zbude jeden tým, který jde do poslední série proti vítězi nižší ligy.

O takové záruce si mohou extraligoví adepti na sestup nechat zdát.

Král a Řezníček vyzdvihovali zajímavější a napjatější boje ve spodním patře extraligové tabulky, ale v určitém případě může nový systém na dramatičnosti a atraktivitě také ubrat.

"Jsem zvědavý, jak to dopadne. Může se stát, že se někdo octne na konci s velkou ztrátou a soutěž pak bude v boji o záchranu nezajímavá," řekl sportovní ředitel Třince Jan Peterek. Pokud poslední tým brzy nabere velkou ztrátu, bude extraligu prakticky jen "dohrávat", na druhou stranu však v takovém případě mezi elitu objektivně nepatří.

Čtrnácté Pardubice dokončily základní část minulé sezony se ztrátou 14 bodů na předposlední Chomutov. Slavia skončila v roce 2015 poslední o deset bodů, o rok dříve nabral Chomutov ještě dvakrát výraznější manko. Zastánci nového systému věří, že sezona 2019/20 bude vyrovnanější.

 

Právě se děje

Další zprávy