reklama

Šest zářezů a zeď jménem Rybár. Jsme na vlně, ale musíme zůstat skromní, říká hradecký Bednář

Jaroslav Bednář vede Hradec Králové druhým rokem jako kapitán. "Musíme si udržet herní styl, zůstat skromní a nedostat se do krize," říká o sérii šesti vítězství. Jaroslav Bednář vede Hradec Králové druhým rokem jako kapitán. "Musíme si udržet herní styl, zůstat skromní a nedostat se do krize," říká o sérii šesti vítězství. autor: Lukáš Caha
Hokejisté Hradce Králové v extralize začali třemi porážkami v řadě, ale s počátkem října začali soupeře válcovat. Mužstvo kapitána Jaroslava Bednáře aktuálně drží šňůru šesti vítězství a brankář Patrik Rybár se díky 245 minutám bez gólu zapsal do historických tabulek. "Když se tým obmění, tak chvíli trvá, než si to sedne," říká kapitán Jaroslav Bednář, který v úterý načal osmou stovku extraligových startů.

Hradec Králové - Mountfield patří mezi ambiciózní extraligové kluby, které rok co rok pošilhávají po nejvyšších příčkách. Třikrát neprošli lvi přes čtvrtfinále, v uplynulé sezoně je až před branami finále zastavila Kometa. Na východě Čech už si ale řekli dost a pro aktuální ročník vyhlásili cíl: Chceme víc! Že se nejedná o přehnaná slova, to začali svěřenci Václava Sýkory potvrzovat až v říjnu.

Kometa utrpěla v Třinci nejvyšší prohru sezony. Plzeň padla s posledním Litvínovem, ale jde do čela Kometa utrpěla v Třinci nejvyšší prohru sezony. Plzeň padla s posledním Litvínovem, ale jde do čela Čtěte zde

Sehrávání trvalo trochu déle

V úvodních třech kolech nezískal Hradec ani bod, dvakrát vůbec neskóroval a prohrál i na ledě nyní posledního Litvínova. Papírově velmi silné mužstvo jako by se teprve seznamovalo. "Když se tým obmění, tak chvíli trvá, než si to sedne. Nám to zkrátka trvalo déle, ale už je to lepší a já doufám, že to ještě půjde dopředu," věří Jaroslav Bednář.

Jen pro shrnutí, Mountfield posílili slovenští reprezentanti Graňák, Rosandič nebo Zigo, Lotyš Cibulskis, obránce Pavlík, zatím na dva měsíce brankář Sedláček, a hlavně mistr světa z roku 2010, Petr Koukal, který si přestupem k největšímu rivalovi pořádně zavařil v Pardubicích, s nimiž získal tři tituly. V dalších třech kolech už Hradec vítězil, ale pak ho znovu srazily ztráty se Spartou a ve Zlíně.

Až těsné úspěchy s Mladou Boleslaví a Chomutovem nastartovaly zkraje října vítěznou jízdu. "Jsme na vítězné vlně, takže jsme všichni spokojeni, ale vždy je co zlepšovat," připomíná Bednář. Ve čtyřiceti letech nejlépe ví, že pro udržení takové série je důležité zůstat nohama na zemi. "Nedá se očekávat, že budeme všechny zápasy vyhrávat. Chce to dál pracovat, zůstat skromní a ideálně si udržet současnou formu a herní styl."

Podle vicemistra světa z Rigy je hradecký posun výsledkem práce celého mužstva. "Zaměřili jsme se hodně na obranu a výborně nám chytá gólman. Ale zlepšila se i produktivita, takže se dá celkově mluvit o lepším obrazu hry," chválí Bednář. Co se vstřelených branek týče, má Hradec oproti soupeřům v horní půlce tabulky ještě rezervy, zato inkasoval nejméně gólů ze všech. To je hlavně zásluha čaroděje Patrika Rybára.

Dú Valaši, dú. Zatím bez Hudlera a s pošramocenými ambicemi, přesto Vsetín cílí na extraligu Dú Valaši, dú. Zatím bez Hudlera a s pošramocenými ambicemi, přesto Vsetín cílí na extraligu Čtěte zde

Rekord na dosah díky ledovému klidu

Slovenský kliďas překvapil extraligu svými výkony již v minulém ročníku, kdy se stal hradeckou jedničkou. Jenže v létě ho trápilo zranění zad a začátek sezony vnímal trpce. "Je pravda, že toho moc neodtrénoval, takže je až neskutečné, jak rychle se dostal do formy," uznává Bednář. Rybár totiž zamkl branku na sedm západů a udržel tři čistá konta v řadě. Nedovolil soupeřům skórovat přesně po dobu 245 minut a 27 sekund.

V úterním utkání s Libercem nebyl Rybár daleko od čtvrtého čistého konta, ale necelých pět minut před koncem ho propálil Redenbach. "Povídali jsme si o tom, mrzelo nás to, ale už tahle bilance, se kterou to dotáhl na druhé místo v tabulkách gólmanů, je neuvěřitelná. Plně si to zaslouží," potvrzuje Bednář a zároveň zmiňuje rekordní zápis.

K překonání absolutního rekordu zlínského Vladimíra Hudáčka ze sezony 1999/2000 chybělo Rybárovi jen 17 minut a 24 sekund. Se svým výkonem se tedy zařadil na druhou pozici. "Patrik je nedílnou součástí těch úspěchů, které teď momentálně máme," říká hradecký kapitán.

Na otázku nejsilnějších stránek slovenského brankáře odpovídá Bednář jasně a stručně: "Psychika a ledový klid." Rybár navíc po zápase s Libercem řekl, že se ještě po zranění necítí stoprocentně. A tak se patrně máme na co těšit, přičemž ani nominace do národního týmu, se kterým ještě Rybár žádnou větší akci nezažil, by nemusela viset tak vysoko.

Nebylo to vůči mně fér, řekl Janus o konci ve Slovanu. Bez jediné šance odešel ještě před Říhou Nebylo to vůči mně fér, řekl Janus o konci ve Slovanu. Bez jediné šance odešel ještě před Říhou Čtěte zde

Liga mistrů špatný vliv neměla

Hradec jako jediný ze čtyř českých týmů nepostoupil ze základní skupiny Ligy mistrů, když dvakrát prohrál s Nottinghamem nebo rozhodující bitvu o postup v Bernu odehrál bez největších opor. Prezident klubu Miroslav Schön se dokonce v rozhovoru pro deník Sport v září nechal slyšet, že soutěž na klubech parazituje a že účast v ní znamená vyhozené peníze.

Schönovo vyjádření způsobilo pozdvižení u vedení Ligy mistrů, které žádalo pro Hradec kvůli tomuto postoji dokonce pokutu. Hradec v dalším utkání doma porazil Bern, ale ve Švýcarsku hrál v přímém souboji o postup bez 12 hráčů základní sestavy včetně Bednáře, Koukala, Džerinše nebo Rybára.

Přesto se Bednář proti otázce, zdali nepřineslo vypadnutí z evropské soutěže do týmu spíše úlevu, ohradil a více ji nechtěl komentovat. "Nemyslím si, že by se účast v Lize mistrů nějak podepsala na začátku extraligy," uzavřel majitel českého, ruského a dvou švýcarských titulů.

Oceláři prošli do osmifinále Ligy mistrů, Hradec nenasadil opory a skončil poslední Oceláři prošli do osmifinále Ligy mistrů, Hradec nenasadil opory a skončil poslední Čtěte zde
reklama