Rytíři poskočili na druhé místo, Jágr přispěl gólem. Pardubice v baráži dál dominují

5. 4. 2019 20:31
Hokejisté Kladna porazili v baráži o extraligu České Budějovice 4:3, nad stejným soupeřem zvítězili podruhé v řadě a vyhoupli se v tabulce na druhé postupové místo. Pardubice rozdrtily Chomutov 7:0 a po čtyřech kolech jsou s dvanácti body nadále stoprocentní.
Jaromír Jágr přispěl k druhé výhře Kladna nad Motorem gólem a asistencí.
Jaromír Jágr přispěl k druhé výhře Kladna nad Motorem gólem a asistencí. | Foto: Dalibor Sosna

České Budějovice zůstávají se dvěma body poslední. Dvěma góly se na výhře Rytířů podílel Tomáš Redlich, gól a asistenci si připsal Jaromír Jágr.

Kladnu se povedl začátek utkání, již ve 4. minutě otevřel skóre Redlich, v 8. minutě poté zvýšil na 2:0 Jágr, kterému připravil pozici po chybě českobudějovických hráčů Plekanec.

Jihočeši se snažili, ale jejich útoky dlouho likvidovala spolehlivá defenziva Kladna nebo bezchybný brankář Cikánek. Hostující tým často jen číhal na chyby soupeře a hrál velmi účelně. Navíc se dokázal v koncovce lehce prosadit. Když ve druhé třetině zvýšilo Kladno na 4:0, nahradil brankáře Kváču náhradník Strmeň.

Motor ještě ve druhé části snížil, Cikánka překonal Doktor. Domácí pak zvýšili své úsilí v závěrečné části. Hned v úvodu využil přesilovku Endál a vrátil svému týmu naději.

České Budějovice navíc měly vzápětí velkou možnost, když po sérii vyloučení Kladenských hrály čtyři minuty přesilovku a z toho téměř 90 vteřin pět proti třem. Hostující tým však kritickou chvíli přežil a dotáhl zápas do vítězného konce, i když deset vteřin před koncem ještě stačil snížit na konečných 3:4 Doležal.

Pardubice kráčí za zachováním extraligové příslušnosti

Piráti za celý zápas nedokázali najít recept na skvěle chytajícího brankáře Ondřeje Kacetla, jenž podruhé v baráži udržel čisté konto. Dvěma góly a asistencí se na výhře Dynama podílel Marek Hovorka. Piráti po třetí porážce v řadě klesli na třetí místo.

Pardubice začaly první barážovou odvetu s Chomutovem náporem. Mandát ještě svůj únik neproměnil, ale v 6. minutě poslal Dynamo do vedení po dorážce Perret. Piráti se museli obejít bez Dudy a směrem dopředu nebyli nebezpeční. Kacetla v první třetině vystrašila jen rána Trefného, kterou reflexivně vyrazil. Na druhé straně se Peters vyznamenal při teči Hovorky.

Obraz hry se výrazně nezměnil ani po první pauze. Ve 24. minutě při oslabení vybojoval Mandát kotouč a po výměně s Machalou ho z mezikruží poslal do sítě. Za tři minuty dokázalo Dynamo zužitkovat i vlastní přesilovku, když Sýkorovu střelu od modré čáry tečoval nad Petersovo rameno Rolinek.

Chomutov se k ohrožení pardubické branky dostával výhradně jen v přesilovkách, ale narážel na jistého Kacetla. Gólman domácího týmu si poradil s nenápadnou střelou Knota i s pokusem Koblasy, který ujel po křídle. Naopak ve 37. minutě přidal Poulíček po souhře se Schausem čtvrtý gól. V závěru druhé třetiny, opět při přesilovce, zahodil velkou šanci Svoboda, který zblízka pálil jen do Kacetla.

Na startu třetí třetiny neproměnil gólovou možnost ani Sklenář a Dynamo se po ráně Hovorky z mezikruží dostalo do pětibrankového vedení. To už v brankovišti Pirátů stál Stezka, který poté úspěšně čelil dvěma velkým šancím Mandáta a Poulíčka. Tempo utkání postupně opadalo a Pardubice v poklidu mířily za výhrou. Kacetl svůj výborný výkon ještě vyšperkoval zákrokem proti blafáku Koblasy. Konečné skóre 7:0 zařídili v závěru dorážející Horký a Hovorka, který se trefil v přesilovce.

4. kolo baráže o hokejovou extraligu:

ČEZ Motor České Budějovice - Rytíři Kladno 3:4 (0:2, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 33. Doktor (Pýcha), 41. Endál (Gilbert, M. Jandus), 60. Z. Doležal (Plášil) - 4. Redlich (Strnad, J. Říha), 8. Jágr (Plekanec), 26. Redlich (Strnad), 28. A. Lakos (Zikmund, Jágr). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:7, navíc Šimánek - Redlich, Kaut všichni 10 min. využití: 1:0. Diváci: 6421 (vyprodáno).

České Budějovice: Kváča (28. Strmeň) - Plášil, Kutlák, Pavlin, Pýcha, M. Jandus, Vydarený, Kachyňa - Endál, Gilbert, M. Novák - Z. Doležal, Babka, Karabáček - Heřman, R. Přikryl, M. Čermák - Doktor, Dančišin, Šimánek. Trenéři: Prospal, Totter a S. Hrubec.

Kladno: Cikánek - J. Říha, Kehar, B. Nash, Zajíc, A. Lakos, P. Hořava - Jágr, Plekanec, Zikmund - Redlich, Vampola, Strnad - Melka, Machač, Svedlund - Hajný, T. Kaut, Š. Bláha. Trenéři: D. Čermák, Lidický a Kregl.

HC Dynamo Pardubice - Piráti Chomutov 7:0 (1:0, 3:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 6. Perret (Marosz), 24. Mandát (Machala), 27. Rolinek (P. Sýkora, Hovorka), 37. Poulíček (Schaus), 45. Hovorka (Porseland), 56. Horký (Machala), 60. Hovorka (Ihnacak, P. Sýkora). Rozhodčí: Kika, Pavlovič - D. Klouček, Komárek. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8225.

Pardubice: Kacetl - Holland, Eklund, Schaus, J. Mikuš, Cardwell, J. Zdráhal, od 41. navíc Porseland - P. Sýkora, Ihnacak, Kratochvil - Hovorka, Mandát, Rolinek - Horký, Poulíček, Machala - Kloz, Marosz, Perret. Trenéři: Lubina, Čáslava a R. Král.

Chomutov: Peters (41. Stezka) - Flemming, Jank, Knot, Dietz, L. Kovář, Štich, Trefný - T. Svoboda, V. Růžička ml., J. Sklenář - Klhůfek, Huml, Koblasa - Havel, Vantuch, Tomica - Ouřada, Raška, Marjamäki. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.