Jágr zase řádil a Kladno se přiblížilo extralize, Pardubice už se zachránily

16. 4. 2019 20:20
Hokejisté Kladna porazili v baráži o extraligu Motor České Budějovice 4:2 a výrazně se přiblížili návratu do nejvyšší soutěže po pěti letech. Tři kola před koncem mají na druhé postupové pozici už osmibodový náskok před třetím Chomutovem. Gólem a dvěma asistencemi přispěl k úspěchu Kladna Ladislav Zikmund, hrající majitel Rytířů Jaromír Jágr zaznamenal jednu branku a přihrávku. Pardubice vyhrály na ledě Chomutova 7:5 a zajistili si účast v nejvyšší soutěži i pro příští sezonu.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: Dalibor Sosna

Poslední tým čtyřčlenné tabulky Motor už bez nadějí na postup chtěl poprvé v baráži proti Kladnu bodovat a hrál s ním vyrovnanou partii. Úvodní třetina moc šancí nepřinesla. Za domácí nebezpečně pálil Bláha a také Plekanec. Největší šanci hostů měl v 18. minutě Doktor, který se dostal před Cikánka, ale neuspěl.

V úvodu druhého dějství nadělal Cikánkovi problémy pokus Martina Janduse od modré čáry. Potom se neprosadil ani Čermák. V polovině utkání při Beránkově vyloučení otevřeli skóre domácí. Zikmund z otočky našel ideálně Melku, který zamířil po ledě k pravé tyči.

Přesně za dvě minuty hosté odpověděli, z pravého kruhu skóroval Doležal. Kladnu vrátil vedení v 36. minutě tečí Lakosovy střely od modré čáry Zikmund. Za 71 sekund přihrál Plekanec na levý kruh Jágrovi, který prostřelil Kváču mezi betony a připsal si šestý gól v baráži.

Hned po 29 vteřinách poslední třetiny se dostal za kladenskou obranu Doležal a z pravého kruhu snížil na 2:3. Domácí se ubránili při Lakosově vyloučení a ve 49. minutě mohl pojistit vedení Hajný.

Pokusy Motoru spolehlivě vykrýval Cikánek a v 57. minutě promarnil šanci na vyrovnání Doktor, který neměl přesnou mušku. Naopak 70 sekund před koncem dovršil výsledek v power play bekhendovým pokusem z vlastního obranného pásma do prázdné branky Petr Hořava.

Pardubice přestřílely Chomutov

Dynamo sice v Chomutově prohrávalo po první třetině 1:3, ve druhé části však zápas otočilo. Do vedení hosty poprvé posunul v čase 39:59 Brian Ihnacak. Domácím k úspěchu nepomohly ani dvě branky Petra Koblasy a Romana Chlouby, v dresu soupeře se dvakrát prosadil Marek Hovorka.

V závěru první třetiny si Piráti v rozmezí 20 sekund vypracovali dvoubrankové vedení. Na trestné lavici se sešli Sýkora s Porselandem a domácí se prosadili v přesilovce pět na tři i pět na čtyři. Kacetla prostřelili Klhůfek a Koblasa.

Trenéři Dynama se pak stejně jako v předešlém zápase rozhodli vyměnit brankáře a hned na začátku druhé třetiny si Klouček připsal důležitý zákrok po Humlově střele. Jeho spoluhráči následně vyrovnali. Peterse po samostatných akcích překonali Bubela a Petr Sýkora.

Na ztrátu vedení ale dokázali Severočeši rychle zareagovat. Bezprostředně po buly se do šance natlačil Chlouba a svou první extraligovou brankovou v sezoně vrátil po šesti sekundách vedení Chomutovu. Hosté však opět vyrovnali a sekundu před koncem druhé dvacetiminutovky se dostali poprvé do vedení. Nejprve se po zmatcích u mantinelu trefil Horký a poté se v přesilovce prosadil po další samostatné akci Ihnacak.

Když v 51. minutě překonal Peterse po brejku Machala, začali diváci z odcházet. Piráti ale opět bleskově odpověděli a znovu se o to zasloužil Chlouba, jenž tentokrát snížil po 13 sekundách. Vyrovnat již domácí nedokázali, naopak ještě jednou inkasovali.

9. kolo baráže o hokejovou extraligu:

Rytíři Kladno - ČEZ Motor České Budějovice 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 30. Melka (Zikmund, Plekanec), 36. Zikmund (A. Lakos, Jágr), 37. Jágr (Plekanec, Zikmund), 59. P. Hořava (B. Nash) - 32. Z. Doležal (M. Novák), 41. Z. Doležal (Gilbert).  Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Kis, D. Klouček. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 5028.

Kladno: Cikánek - J. Říha, Kehar, B. Nash, Zajíc, P. Hořava, A. Lakos, Svedlund - Jágr, Plekanec, Zikmund - Redlich, Vampola, J. Strnad - Š. Jelínek, Machač, Melka - Hajný, T. Kaut, Š. Bláha. Trenéři: D. Čermák, Lidický a Kregl.

České Budějovice: Kváča - M. Jandus, Plášil, Kachyňa, Vydarený, V. Prospal ml., Kutlák - Z. Doležal, Gilbert, M. Novák - P. Novák, J. Doktor, M. Beránek - Babka, Šimánek, Karabáček - M. Heřman, R. Přikryl, M. Čermák. Trenéři: V. Prospal st., Totter a S. Hrubec.

Piráti Chomutov - HC Dynamo Pardubice 5:7 (3:1, 1:4, 1:2)

Branky a nahrávky: 1. Koblasa (Klhůfek, Sklenář), 19. Klhůfek (Sklenář), 19. Koblasa (Duda, Huml), 29. Chlouba (Trefný), 51. Chlouba (Chrpa) - 12. Poulíček (Machala), 24. Bubela (Hovorka, Budík), 29. P. Sýkora (Dušek, Schaus), 36. Horký, 40. Ihnacak (Rolinek, P. Sýkora), 51. Machala (Horký, Holland), 57. Horovka (Ihnacak, Schaus). Rozhodčí: Kika, Kubičík - J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 2671.

Chomutov: Peters - Flemming, Dietz, Knot, Štich, L. Blaha, Trefný, L. Kovář - Klhůfek, Sklenář, Koblasa - J. Stránský, Huml, Tomica - Duda, Šťovíček, Dlouhý - T. Svoboda, Chlouba, Chrpa. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

Pardubice: Kacetl (21. M. Klouček) - Holland, Eklund, Schaus, J. Mikuš, Porseland, Budík, od 21. navíc Nedbal - P. Sýkora, Ihnacak, Perret - Hovorka, Bubela, Rolinek - Horký, Poulíček, Machala - J. Kloz, Marosz, Dušek. Trenéři: Lubina, Čáslava a R. Král.