reklama

Index štěstí i výbušná Semtex zóna. Extraliga po vzoru NHL odhaluje kouzla moderních statistik

Dominik Kubalík je nejlepším střelcem extraligy a na první pohled nejplatnějším hráčem Plzně. Corsi statistika ale vyzdvihuje v různých ohledech také jeho spoluhráče. Dominik Kubalík je nejlepším střelcem extraligy a na první pohled nejplatnějším hráčem Plzně. Corsi statistika ale vyzdvihuje v různých ohledech také jeho spoluhráče. autor: Tomáš Liška
Proč je Petr Straka plzeňským esem, ačkoliv nedává tolik gólů jako Kubalík nebo Mertl? Jak to, že jsou chomutovští Piráti vysoko v tabulce s tak nízkým počtem střel? Vydejte se do světa moderních hokejových statistik, které vám odkryjí leckdy nečekané skutečnosti.

Praha - Statistika Corsi, index štěstí, úspěšnost speciálních formací nebo mapy střel. Fanoušci a odborníci mohou od této sezony hokejové Tipsport extraligy a WSM Ligy sledovat po vzoru NHL podrobné a moderní analýzy, které jim prozradí spoustu zajímavostí. To vše v atraktivní podobě barevných a přehledných grafů, které jsou hokejovým nadšencům k dispozici na webu Hokej.cz.

Vystudoval teologii, křesťanem je i na ledě. Hokeji nemůžu dát všechno, nevrátí mi to, ví Venkrbec Vystudoval teologii, křesťanem je i na ledě. Hokeji nemůžu dát všechno, nevrátí mi to, ví Venkrbec Čtěte zde

Statistici přitom během zápasů stejně jako dříve zaznamenávají střely, hity, vhazování a čas na ledě, ale využití dat je teď mnohem širší. Kombinace času stráveného na ledě v podání hráče a vizualizace každé jedné střely totiž umožňuje pracovat se statistikou Corsi. Ta počítá celkový počet střel za přítomnosti daného hráče na ledě, a tak hodnotí jeho přínos pro mužstvo. Srovnává totiž nejen střelecké pokusy pro hráčův tým, ale také proti němu.

"Nové statistiky samozřejmě sleduju, ale pořád to beru trochu s rezervou. Jako trenér nároďáku musím mít hlavně přehled o výkonech hráčů. Jedna věc je statistika, druhá reálný výkon," říká reprezentační kouč Josef Jandač.

Corsi ze všech evidovaných střel vybírá šance, tedy střely z prostoru před brankou, odkud podle historických dat padá nejvíce branek. Tato zóna je v extraligovém projektu označovaná jako Semtex zóna (viz obrázek - sytě červené pásmo), a čím je procento střel z tohoto prostoru větší, tím spíš dokáže mužstvo skórovat. "V rámci mužstva se Corsi určitě může použít při skládání formací," souhlasí Jandač.

Corsi: šance v zápase Plzně s Jihlavou Rozložení všech střel v utkání Plzně s Jihlavou v devátém kole Tipsport extraligy | Foto: Hokej.cz

U Corsi statistik se obecně vyplatí sledovat hru v rovnovážném stavu, protože v přesilovkách se k šancím pochopitelně dostanete jednodušeji.

Nejaktivnějším střelcem v tomto ohledu je po devíti kolech třinecký Martin Adamský, ale když je na ledě, míří spoustu střel také proti brance Ocelářů. Navíc ne tolik střel vyslal Adamský ze zóny před brankou. Mezi špici extraligy patří například plzeňský Petr Straka. Při jeho přítomnosti se Plzeň dostává do šancí a soupeři toho moc nedovolí.

Na čele této statistiky je sice Petr Holík z Mladé Boleslavi, který na ledě dokonce nepustil soupeře k jediné šanci, ale odehrál zatím jen dvě utkání, a tak nemá toto vyjádření příliš velkou vypovídající hodnotu.

Povědomí o Corsi má i aktuálně nejlepší extraligový střelec Dominik Kubalík. "Vím o tom, i když v tom nejsem příliš zběhlý. Vím ale třeba, že je tam Semtex zóna a rozmístění střelby," říká plzeňský kanonýr. "Ale sleduju hlavně klasické statistiky, bodování a tak," přiznává reprezentační útočník.

Jedinečný příběh otce a syna. Dříve proti sobě, teď ve dvojici. Doplňujeme se, říká mladší Galvas Jedinečný příběh otce a syna. Dříve proti sobě, teď ve dvojici. Doplňujeme se, říká mladší Galvas Čtěte zde

Při pohledu na poměr šancí zjistíte, že pro bezpečí mistrovské Komety vzadu je klíčovým hráčem Jakub Krejčík nebo že Zlín v tomto ohledu spoléhá na Lotyše Freibergse či Robertse Bukartse. Na předních příčkách najdete samozřejmě kanonýra Dominika Kubalíka, ale co do počtu vytvořených šancí (ne v poměru se šancemi soupeře) také mnoho jeho spoluhráčů. Stacha, Mertla, dokonce i obránce Kadlece a Skleničku.

Corsi statistika tak vedle osvědčených hvězd vyzdvihuje i hráče, kteří se na vytváření tlaku jen podílejí. Dělají dobrá rozhodnutí, efektivně drží puk, ale třeba nemají tolik gólů a asistencí. "Není to tak, že by mě kluci v kabině upozorňovali, že jsou v něčem lepší," směje se Kubalík. "Možná to někdo sleduje podrobněji, ale zas tolik se o statistikách nebavíme," prozrazuje.

Vlevo vidíte vliv Petra Straky na výkon Plzně - vertikální osa zobrazuje Corsi (šance, góly, střely) proti jeho týmu, horizontální pro jeho tým. Straka je v zelené bublině, čili je Plzeň lepší s ním než bez něho. Vpravo vidíte mapu střel Milana Gulaše v utkání Škody s Pardubicemi (10:2).

Corsi: Vliv hráče a mapa střel Vliv Petra Straky na výkon Plzně a mapa střel Milana Gulaše v utkání proti Pardubicím (10:2) | Foto: Hokej.cz

Velkou pozornost na sebe poutá takzvaný index štěstí. Jedná se o vizualizaci, která kombinuje úspěšnost střelby a zásahů brankářů. Když procenta u daného týmu na konci sezony sečtete, měli byste dostat číslo okolo 100 procent. Pokud je číslo v průběhu ročníku vyšší, dá se hovořit o větším podílu štěstí, které nejde dlouhodobě udržet.

V současnosti má podle grafu nejvíce štěstí Plzeň, což je dáno hlavně dvěma domácími příděly deseti branek proti Olomouci a Pardubicím. Dá se očekávat, že Škoda v nastoleném tempu celou sezonu nevydrží a její střelecká úspěšnost klesne. V grafu střelecké převahy si zase všimneme faktu, že se Chomutov často nechá přestřílet, přesto hraje o čelo. Piráty drží obrana s výtečným Lacem, ale donekonečna to vycházet nemůže. 

Plzeň má podle grafu štěstí, i díky dvěma domácím desítkám. Vertikální osa zobrazuje úspěšnost zásahů brankáře, horizontální střeleckou efektivitu. Všechny týmy by měly být na konci sezony v bílém obdélníku, což dokazuje také zpětná vizualizace předchozích ročníků extraligy.

Corsi: Index štěstí Graf indexu štěstí po devátém kole Tipsport extraligy | Foto: Hokej.cz

Další graf přehledně hodnotí, jak se daří speciálním formacím jednotlivých mužstev. Skloubí v sobě využití přesilovek a zvládání oslabení. Výsledkem jsou čtyři pole, kde vertikální osa zobrazuje oslabení a horizontální značí přesilovky. "Při skladbě týmu hraje analytika roli, ale není tím hlavním. Dívám se zejména na reálný výkon hráče v zápase, jak ho znám z minula, jak mu věřím," opakuje trenér Jandač.

U speciálních formací nám vyjde, že Pardubice by nejraději hrály v pěti. Nejdou jim totiž přesilovky ani oslabení. Zlín je sice nezdolný v početní nevýhodě, ale jednoho hráče navíc tak dobře využít neumí. Speciální formace obojího druhu šlapou podle grafu nejlépe Spartě a Třinci.

Corsi: Speciální formace Graf speciálních formací na přesilovky a oslabení po devátém kole Tipsport extraligy | Foto: Hokej.cz

 "V NHL je to běžná záležitost patřící mezi oficiální statistiky. Troufám si říct, že jsme první evropskou soutěží, která bude zobrazovat tato data v celoligovém měřítku," řekla ČTK před startem extraligové sezony ředitelka BPA Jana Obermajerová.

"Pro novináře, fanoušky, hráče, klubové trenéry i manažery je to určitě dobrá věc. Odhaluje hokej zase z jiného pohledu," souhlasí Jandač, přestože osobně ji momentálně tolik nevyužije. "Nároďák je turnajová záležitost, kdežto v dlouhodobé soutěži máte spoustu dalších vlivů - hrajete doma, venku, hráči mají výkyvy a podobně," dodává kouč reprezentace. 

Nedvěd maloval power play marně, Sparta zase kouše trpkou prohru. Bitvu gigantů vyhrála Kometa Nedvěd maloval power play marně, Sparta zase kouše trpkou prohru. Bitvu gigantů vyhrála Kometa Prohlédněte zde
reklama