Kometa má do finále blíž, Hradec deklasovala osmi góly. Obránce Němec dal hattrick

Aktualizováno 2. 4. 2017 20:29
Brno vede v semifinálové sérii 2:1 na zápasy, třetí utkání semifinále bylo jednoznačné.
Radost hokejistů Komety Brno.
Radost hokejistů Komety Brno. | Foto: Milan Kammermayer

Brno - Hokejisté Brna deklasovali ve třetím zápase semifinále play off extraligy Hradec Králové 8:0 a v sérii hrané na čtyři výhry se ujali vedení 2:1. Hattrickem podpořil úspěch domácí Komety obránce Ondřej Němec, brankář Marek Čiliak oslavil dnešní 27. narozeniny čistým kontem.

Mountfield tak po návratu do nejvyšší soutěže v roce 2013 prohrál na ledě Brna i devátý zápas. Semifinále pokračuje pod Špilberkem v pondělí.

Kometa vstoupila do utkání aktivně a snažila si v domácím prostředí vytvořit tlak, hosté však hned od úvodu ukazovali, že chtějí hrozit zejména z rychlých protiútoků. Bezbrankový stav se změnil v 8. minutě, kdy se po závaru před Rybárem dostal k puku obránce Němec a střelou od mantinelu posunul svůj tým do vedení. Vyrovnat mohli Bednář se Šimánkem, Čiliak však přečíslení dva na jednoho se štěstím vyřešil.

V 17. minutě se domácí už radovali z druhé trefy, rozhodčí však po konzultaci s kolegou u videa viděli situaci jinak. Puk po zakončení Vojtěcha Němce nepřešel brankovou čáru.

Jihomoravany to ale dlouho mrzet nemuselo. Dočekalova šance na konci první třetiny sice ještě gólem neskončila, ve 22. minutě se ale již v přesilové hře prosadil Erat. V jedné z mála hradeckých šancí mohl snížit Jarůšek, Čiliak však byl připravený.

V 29. minutě se prosadil podruhé v zápase obránce Němec a o osudu zápasu bylo prakticky rozhodnuto. Ještě ve druhé třetině navíc Rybára překvapil přesnou střelou nad rameno pod horní tyč Hynek Zohorna a bylo jasné, že do vedení v sérii půjde Kometa.

Ve třetí třetině dostal v brance hostů šanci Kacetl, hned z první střely ale inkasoval, když jej překonal Nečas. Vzápětí byl vyloučen Köhler a Kometa vedla již 6:0. Eratovu střelu tečoval Zaťovič a připsal si stejně jako Erat první gól v play off.

Ze strany domácích to však zdaleka ještě nebylo všechno, o další branku se postaral obránce Gulaši při hře čtyři na čtyři. Hradec poté mohl snížit v krátké přesilovce pět na tři, Čiliaka však o čisté konto nepřipravil. Naopak při následné klasické přesilovce se do brejku dostal Ondřej Němec a završil hattrick.

Jihlava zdolala České Budějovice a vede baráž o tři body

Hokejisté Jihlavy zdolali ve třetím kole baráže o extraligu České Budějovice 2:1 po samostatných nájezdech a upevnili si vedení v tabulce. Mají náskok tří bodů před druhými Karlovými Vary i třetím Motorem. Dukla tak v součtu s první ligou porazila nejlepší tým druhé nejvyšší soutěže i popáté v sezoně. V rozstřelu o tom rozhodl Adam Zeman.

Hosté se v úvodu ubránili při Hřebejkově vyloučení a navíc mohl v oslabení otevřít skóre Pajič. Motor byl nebezpečnější a po Fillmanově střele pomohla Dukle tyč. Po vyloučeních Diviše a Šidlíka mohli hrát hosté 49 vteřin přesilovku pěti proti třem, ale za 17 sekund ji přerušil faulem Pajič. Hosté pak odolali na přelomu prvního a druhého dějství při Vakově trestu.

V 26. minutě si vytvořil nadějnou pozici domácí kapitán Čachotský, ale minul a Kváča si poradil s následnou Semanovou dorážkou. V polovině utkání prověřil Škarka Hřebejk. Další nebezpečné pokusy ze strany Motoru vyslali Fillman a Pýcha, jehož tečovaná střela skončila těsně vedle. Na druhé straně nezakončili ideálně v šancích Seman ani Skořepa a Kváča si poradil s Šidlíkovou střelou.

Bezbrankový stav prolomil až po 78 vteřinách třetí třetiny Vlček, který zblízka překonal Škarka poté, co jej po objetí branky uvolnil Hřebejk. Dukla byla blízko vyrovnání v 47. minutě při Babkově vyloučení, ale Hubáček po Divišově přihrávce v tísni před Kváčou neuspěl.

Domácí se dočkali o čtyři minuty později, když se krátce před koncem Muchova trestu prosadil ránou od modré čáry Kajínek. Prodloužení neodvrátily ani dvě přesilové hry Jihočechů po faulech Semana a Kalába. Utkání dospělo až k nájezdům, v kterých si připsal ve třetí sérii vítěznou trefu Zeman.

Semifinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 8:0 (1:0, 3:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 8. O. Němec, 22. M. Erat (Krejčík, Zaťovič), 29. O. Němec, 37. H. Zohorna (Mallet), 43. Nečas (H. Zohorna), 46. Zaťovič (M. Erat, Krejčík), 48. Gulaši (Krejčík), 52. O. Němec. Rozhodčí: Hribik, Pražák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:6, navíc Dietz (Hradec Králové) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Stav série: 2:1.

Brno: Čiliak - O. Němec, Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, od 41. navíc F. Král - M. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Vincour, L. Čermák, Dočekal - Haščák, V. Němec, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Vondráček. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Haken a Pešout.

Hradec Králové: Rybár (41. Kacetl) - Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Pláněk, Vydarený, Čáp - Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej - Jarůšek, T. Knotek, Picard - Köhler, Dragoun, Šimánek - R. Pavlík, Nedvídek, Kopta. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.