Kometa prohrála se Zlínem i třetí zápas v sezoně. Liberec je stále nedobytný

5. 1. 2020 18:19
Vítězný nájezd proměnil ve třetí sérii David Nosek.
Trenér Komety Libor Zábranský neměl příliš důvodů k úsměvům
Trenér Komety Libor Zábranský neměl příliš důvodů k úsměvům | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Hokejisté Zlína zvítězili ve 34. kole extraligy v Brně 3:2 po samostatných nájezdech a porazili Kometu i potřetí v sezoně. V brance Brna si premiéru před vlastním publikem v sezoně odbyl brankář Marek Čiliak, který do konce loňského roku hostoval právě ve Zlíně. Kometa si ziskem jednoho bodu pojistila čtvrté místo v tabulce. Zlín vyhrál pošesté v posledních sedmi utkáních.

Domácí vstoupili do zápasu velmi aktivně a v úvodních deseti minutách prakticky nepustili soupeře na útočnou polovinu. Z velké převahy ale nic nevytěžili, šance Zaťoviče i Muellera zlikvidovala obrana Beranů v čele s gólmanem Kašíkem.

Zlín zahrozil až v závěru prvního dějství, ale bombu Okála i pokusy Dufka a Honejska pochytal Čiliak, který jako host z Brna hájil zlínský dres ještě před týdnem. "Je to sice zvláštní, ale snažil jsem se to brát jako každý jiný normální zápas. Vypnul jsem hlavu, takže jsem to bral v pohodě," řekl Čiliak.

Skóre otevřel hned v první minutě druhé třetiny Hruška, když zužitkoval křížnou přihrávku Pyrochty. Stavidla útočného hokeje se ale nijak neotevřela, na ledě se odehrával tuhý boj o každý metr. V domácím dresu byl dvakrát blízko prvnímu ligovému gólu mladý obránce Svozil, ale Kašík byl vždy na místě.

Zlín se dočkal opět až v závěru. Nejprve Šlahař spálil vyloženou šanci zblízka, ale vyrovnání přišlo po chybě brněnského obránce Pyrochty, po které nájezd na Čiliaka proměnil Dufek. "Po chybě obránce jsem zaimprovizoval a cpal to pod víko, což se mi povedlo," pochvaloval si Jan Dufek, odchovanec brněnského hokeje.

Třetí třetina se nesla v opatrném duchu na obou stranách s cílem nedostat gól. Po střele Horkého byli k němu blízko při dorážce Hruška i Plekanec. Ten nakonec rozjel akci, na jejímž konci byl střelec Mueller, jehož gól ale nebyl vítězný, neboť těsně po konci zlínské přesilovky prostřelil Čiliaka Okál a vynutil prodloužení.

"Chtěli jsme aktivitu ze závěru přeměnit ve výhru, což se nám bohužel nepovedlo, litoval kouč Komety Kamil Pokorný.

V nastavení se nerozhodlo a na řadu přišly samostatné nájezdy, v nichž uspěli tři střelci Zlína (Dufek, Honejsek a Nosek) a jen dva z Komety (Zaťovič a Kusko). "Body z Brna jsou vždy zlaté," radoval se Dufek.

Parádní premiéra

Hokejisté Třince vyhráli v 34. kole extraligy v Karlových Varech 2:1 v prodloužení a rozhodl o tom v čase 63:40 při své premiéře v dresu Ocelářů kanadský útočník s polskými kořeny Wojtek Wolski. Čerstvá posila zaznamenala i asistenci u vyrovnávací branky Ondřeje Kovařčíka.

Oceláři se kvůli účasti na Spenglerově poháru v Davosu, kde dokráčeli až do finále, představili v extralize poprvé od 22. prosince. Z turnaje si také přivezli novou akvizici Wolskiho, který tam po konci angažmá v Kunlunu v KHL vypomáhal Ambri-Piottě.

První větší příležitost měl domácí Gríger, který přesnou nahrávku Rachůnka tečoval jen do Kváčovy náruče. Na druhé straně se dostal do šance Michal Kovařčík, ale Filip Novotný byl na jeho tvrdou střelu připraven.

V polovině první třetiny se ve vlastním oslabení po chybě Rachůnka dostal k puku na červené čáře Martynek, ale i jeho samostatný únik zlikvidoval karlovarský gólman. Potom ukázal Rachůnek své ofenzivní kvality a v 17. minutě v přesilové hře z levého kruhu prostřelil Kváču.

Ve druhém dějství se projevila síla Ocelářů, kteří začali soupeře přehrávat. Jen díky Novotnému, jenž postupně nadvakrát zlikvidoval nebezpečnou střelu Szturce, šanci Galvinše a bombu agilního Michala Kovařčíka, drželi domácí těsné vedení až do 38. minuty. V té ale střelou od modré čáry vyrovnal Ondřej Kovařčík.

Ve třetí třetině se snažily oba týmy hrát bez chyby, ale i přesto si šanci k vítězné brance několikrát připravila agilní formace Michala Kovařčíka a na druhé straně nadvakrát z bezprostřední blízkosti nepřekonal hostujícího gólmana Gríger.

V prodloužení nejdříve Roth nastřelil tyč a poté byl za vyseknutí hole vyloučen Polák. Přesilovku čtyř proti třem využil po krásné individuální akci Wolski.

Nedobytný Liberec

Hokejisté Liberce zdolali ve 34. kole extraligy Olomouc 4:1 a připsali si doma desátou výhru za sebou. Druzí Bílí Tygři se přiblížili vedoucí Spartě na rozdíl jednoho bodu a navíc mají ještě tři zápasy k dobru. Hanáci ani potřetí v sezoně s Libercem nedokázali bodovat.

Domácí začali zostra a v první gólové šanci se objevil Hanousek, Konrád ale předvedl výborný zákrok lapačkou. Poradil si také s šancí Vlacha. V šesté minutě už Bílí Tygři dostali do vedení. Hudáček zachytil Švrčkovu chybnou rozehrávku a krásnou přihrávkou našel Lence, který střílel do zcela odkryté branky.

Poté se osmělili také hosté a Hrachovina měl plné ruce práce s šancí Knotka. Liberecký brankář si následně poradil také s akcí Kořenka. V závěru první třetiny byli Hanáci blízko vyrovnání, Klimek však v obrovské šanci trefil pouze tyč.

Do druhé dvacetiminutovky vstoupili aktivněji Olomoučtí a Hrachovina musel řešit hned několik ošemetných situací. Tlak Hanáků však přibrzdil Klimkův faul a Severočeši nabídnutou možnost využili. Marosz se protáhnul kolem hrazení, posunul kotouč na Krenželoka, který viděl ještě lépe postaveného Musila a ten pohotovou ranou bez přípravy poslal Liberec do dvoubrankového vedení.

"Je to skvělý pocit. Na první gól před domácím publikem jsem si počkal déle, než jsem předpokládal, ale dočkal jsem se. Lukáš Krenželok mě výborně našel a já jsem rád, že jsem dokázal Konráda prostřelit. Jsme rádi, že jsme zvítězili a odčinili porážku z Kladna. V šatně jsme si říkali, že dobré týmy neprohrávají dvakrát za sebou," řekl útočník Adam Musil.

Třetí branku domácích mohl přidat hned vzápětí Hudáček, Konrád ale svůj tým podržel. Na druhé straně zahrozil Káňa, jehož rána se otřela o pravou tyč Hrachovinovy branky. Olomouc si poté zahrála v početní výhodě, k vážnějšímu ohrožení liberecké branky se ale nedostala.

Přesilovku měli na startu třetího dějství také domácí a vedlo se jim o poznání lépe. Po křížném pasu Hudáčka zvýšil na rozdíl tří branek Bulíř. "Bylo to velice těžké utkání, šance byly na obou stranách. Rozhodla naše efektivita v zakončení. Jsem rád, že jsem na gól po návratu po zranění nečekal moc dlouho. Dodal nám potřebný klid a pomohl nám ke třem bodům, takže z mé strany určitě spokojenost," řekl útočník Michal Bulíř.

Hosté mohli snížit z rychlého protiútoku, se střelou Knotka i dorážkou Olesze si ale poradil Hrachovina. Na libereckého brankáře si nepřišel ani z mezikruží střílející Nahodil.

Olomouc se i nadále snažila vstřelit kontaktní gól a pět minut před závěrečnou sirénou sáhla dokonce ke hře bez brankáře. Proti střele Dujsíka ale Hrachovinovi potřetí v utkání pomohla branková konstrukce. Poté už se ale hosté kýženého gólu dočkali, Káňovu střelu doklepnul za bezmocného Hrachovinu důrazný Klimek. Na konečných 4:1 ale upravil trefou do opuštěné branky Ordoš.

"Minule jsme odehráli dobrý zápas proti Plzni a na Liberec jsme si tak věřili. Předvedli jsme kvalitní výkon, nedokázali jsme ale proměnit naše šance. To byl kámen úrazu. V koncovce se v posledních zápasech hodně trápíme, snad se to zlomí v příštím zápase s Kometou," uvedl olomoucký útočník Lukáš Nahodil.

Brno - Zlín 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 21. J. Hruška (Pyrochta), 52. Mueller (Plekanec) - 36. Dufek, 56. Okál (Honejsek), rozhodující sam. nájezd D. Nosek. Rozhodčí: Jeřábek, Kubičík - Bryška, Rampír. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - Mlčák, Baranka, L. Forman, Pyrochta, Svozil, Gulaši, Malec - Mueller, Plekanec, Zaťovič - Vincour, J. Hruška, Orsava - Kucsera, Rákos, Kusko - L. Horký, Střondala, Plášek. Trenér: Zábranský.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Žižka, Ferenc, Freibergs, Řezníček, M. Novotný, M. Hamrlík - Kubiš, Fořt, Köhler - Šlahař, Honejsek, Okál - Claireaux, Fryšara, Dufek - R. Pšurný, P. Sedláček, Popelka. Trenér: R. Svoboda.

Karlovy Vary - Oceláři Třinec 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 17. T. Rachůnek (Gríger) - 38. O. Kovařčík (Wolski), 64. Wolski (Roth). Rozhodčí: Mrkva, Kika - Pešek, Malý. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 3932.

Karlovy Vary: F. Novotný - Graňák, Šenkeřík, Plutnar, M. Rohan, Eminger, D. Mikyska, Šafář - Flek, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, T. Mikúš, V. Polák - Vondráček, Raška, Černoch - Kohout, Skuhravý, Koblasa. Trenér: Pešout.

Třinec: Kváča - Kundrátek, M. Doudera, Galvinš, D. Musil, Roth, Zahradníček, M. Adámek - M. Stránský, Wolski, Dravecký - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Martynek - Szturc, Š. Novotný, Adamský - Chmielewski, Polanský, Hrňa. Trenér: Varaďa.

Liberec - Olomouc 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 6. Lenc (L. Hudáček), 28. A. Musil (L. Krenželok, Marosz), 44. Bulíř (L. Hudáček, Šmíd), 60. Ordoš - 59. Klimek (J. Káňa). Rozhodčí: Lacina, Úlehla - Jindra, Zíka. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. Diváci: 6102.

Liberec: Hrachovina - Knot, Šmíd, Hanousek, Derner, Graborenko, Kunst - Průžek, Bulíř, Birner - Lenc, L. Hudáček, Marosz - Zachar, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, A. Musil, J. Vlach. Trenér: Augusta.

Olomouc: Konrád - Valenta, Švrček, Dujsík, Ondrušek, Jaroměřský, Vyrůbalík - P. Musil, Nahodil, Klimek - Irgl, Strapáč, Burian - Skladaný, J. Knotek, Olesz - Kořenek, J. Káňa, Laš. Trenéři: Moták a Tomajko.

Plzeň - Ridera 6:4 (2:2, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 8. Rob (Budík, Pulpán), 20. Kantner (Budík, Čerešňák), 33. Gulaš (Čerešňák), 38. Gulaš (Kantner), 43. Čerešňák (V. Němec), 53. V. Němec (Kantner, Čerešňák) - 13. Roman (Lakatoš, Roberts Bukarts), 15. Lakatoš (Roberts Bukarts, Mallet), 46. Lakatoš, 50. Schleiss (Š. Stránský). Rozhodčí: Pražák, R. Svoboda - Brejcha, Komárek. Vyloučení: 6:7, navíc R. Černý (Vítkovice) 10 min. Využití: 4:1. Diváci: 6023.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Budík, Vráblík, Pulpán, L. Kaňák, Jank - Gulaš, Mertl, Kantner - Pour, Kracík, P. Zdráhal - Kolda, V. Němec, Rob - Eberle, Kodýtek, P. Straka. Trenér: Čihák.

Vítkovice: M. Svoboda - Trška, Kvasnička, R. Černý, Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, od 12. navíc Bodák - Lakatoš, O. Roman, Roberts Bukarts - Indrák, Š. Stránský, Schleiss - Mallet, R. Veselý, Dej - Razgals, Werbik, T. Kubalík.

Pardubice - Kladno 3:4 v prodl. (0:2, 2:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 28. J. Zdráhal (D. Kindl, Eklund), 33. Poulíček (Kusý), 41. Mandát (J. Mikuš, Tybor) - 14. O'Donnell, 20. Stach (Melka, B. Nash), 25. Melka (Stach), 64. Austin (Zikmund). Rozhodčí: Hradil, Šindel - Frodl, Špringl. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. Diváci: 9357.

Pardubice: Kacetl - J. Zdráhal, J. Kolář, T. Voráček, Eklund, Ivan, J. Mikuš, od 21. navíc Hrádek - Tybor, Mandát, Svačina - D. Kindl, Harju, O. Machala - Blümel, Poulíček, M. Látal - Jenyš, R. Vlach, Kusý. Trenér: Razým.

Kladno: Godla - B. Nash, Austin, Kehar, A. Lakos, Barinka, Romančík - Redlich, Vampola, J. Strnad - Hovorka, P. Machač, Zikmund - Š. Bláha, Stach, Melka - Hajný, T. Kaut, O'Donnell. Trenéři: D. Čermák a Lidický.