Kometa rozproudila v Brně šílenství! Potřetí přehrála Liberec a titul má na dosah

Aktualizováno 18. 4. 2017 20:11
Brňané se třetím vítězstvím ve finálové sérii play off hokejové Tipsport extraligy přiblížili celkovému triumfu po jednapadesáti letech. V elektrizující atmosféře DRFG Areny porazili Bílé Tygry 3:0, stejným poměrem vedou v celé sérii a už zítra mohou rozhodnout o zisku Masarykova poháru. Tři mečboly zařídili svými góly Kováčik, Kvapil a Zaťovič, Čiliak vychytal čtvrtou nulu.
Martin Zaťovič pečetil třetí finálovou výhru Komety a oslavy mohly naplno propuknout. | Foto: Lukáš Caha

Brno - Hokejisté Brna vyhráli ve třetím finále extraligy nad mistrovským Libercem 3:0, v sérii vedou stejným poměrem na zápasy a jediný úspěch je dělí od historicky dvanáctého titulu. Útok na první zlato po 51 letech mohou dovršit už ve středu, kdy se hraje na jejich ledě od 17:20 čtvrté finálové utkání. Třetí zápas jsme sledovali v online přenosu.

Ondřej Němec se vrátil, Vojtěch dohrál

Kometa dnes rozhodla díky trefám obránce Jozefa Kováčika a útočníka Marka Kvapila v rozmezí 32 vteřin ve 13. minutě. V 59. minutě ještě pojistil vítězství při power play do prázdné branky Martin Zaťovič. Brankář Marek Čiliak vychytal počtvrté v letošním play off čisté konto.

Do sestavy Komety se vrátil po dvouzápasové pauze po zranění z šestého semifinálového utkání s Hradcem Králové obránce Ondřej Němec. Naopak v útoku chyběl jeho jmenovec Vojtěch Němec, pro kterého se zraněným ramenem skončila sezona. V sestavě ho nahradil osmnáctiletý Havránek. Liberec nastoupil oproti minulému utkání bez beka Ševce a forvarda Bulíře.

Hosté se v úvodu ubránili při vyloučení kapitána Radivojeviče, Čiliak musel řešit první nebezpečnou ránu v páté minutě, kdy jej při signalizovaném vyloučení prověřil Plutnar. Při Eratově trestu Kometa odolala a pak v další přesilovce při Gulašiho pobytu na trestné lavici byli Bílí Tygři už nebezpečnější, Čiliak kryl střely Jánošíka a Radivojeviče.

Ve 13. minutě se radovala Kometa. Krejčík nabil na pravý kruh Kováčikovi, jehož ránu sice stihl Lašák chytit do lapačky, ale sudí si u videa ověřili, že to bylo až za brankovou čárou. Na další změnu skóre se čekalo o poznání kratší dobru než na verdikt u první trefy. Za 32 vteřin vyřešil Kvapil rychlý protiútok střelou přes obránce Plutnara pod vyrážečku libereckého gólmana.

Slepené góly posadily Kometu na koně

Po další nebezpečné situaci Komety nepřekvapil Lašáka zakončením zpoza brankové čáry Hynek Zohorna. Na druhé straně pomohl Čialiakovi po Radivojevičově pokusu rovněž z minusového úhlu i Kováčik. V 19. minutě mohl skórovat do odkryté branky Radivojevič, ale Malec mu zakončení zblokoval.

V druhé třetině už byl Liberec nebezpečnější, ale zkorigovat stav se snažil marně. Ve 23. minutě se snažil zasunout u levé tyčky puk za Čiliaka Valský. Za tři minuty mohl zvýšit Čermák, který se při náporu Komety dostal před Lašáka, ale s bekhendovým zakončením neuspěl.

Pak pokračoval ve snaze zvrátit nepříznivý vývoj série úřadující mistr. Překonat Čiliaka se nepodařilo Svačinovi, Ordošovi, Kolmannovi ani Radivojevičovi. Na druhé straně nedotáhli přečíslení dvou na jednoho Erat s Kvapilem.

Naději Liberce zhasl Zaťovič

V úvodu závěrečného dějství musel Lašák krýt nebezpečný pokus Kvapila, pak zase hrozil Liberec, ale sebrat Čiliakovi čisté konto se nepodařilo Krenželokovi ani Stránskému. Největší šanci měl domácí kapitán Čermák, který po Haščákově akci minul. Před Čiliakem neuspěl ani Bližňák po Svačinově přihrávce a následně Ordoš. Lašák zase kryl Zaťovičův pokus.

Liberec sáhl 186 sekund před koncem k power play, vykřesat naději se pokoušel střelou z levého kruhu Svačina, ale Kometa 103 vteřin před koncem díky Zaťovičovi přidala pojistku.

Finále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Kováčik (J. Krejčík), 13. M. Kvapil (J. Hruška), 59. Zaťovič (L. Čermák). Rozhodčí: Pešina, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno). Stav série: 3:0.

Brno: Čiliak - O. Němec, J. Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, Trška - M. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Mallet, H. Zohorna, Havránek - Haščák, L. Čermák, Zaťovič - Vondráček, Dočekal, R. Zohorna. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Haken a Pešout.

Liberec: Lašák - R. Šimek, Jánošík, Plutnar, Derner, Mojžíš, Kolmann, Pyrochta - Lakatoš, P. Jelínek, Radivojevič - Valský, L. Krenželok, Svačina - Bartovič, Bližňák, Ordoš - J. Stránský, Vantuch, A. Dlouhý. Trenéři: Pešán a Mlejnek.