Krátký proces. Kometa je v semifinále, Spartu vyřadila už po čtyřech zápasech, Hradec má tři výhry

18. 3. 2017 19:35
Extraliga zná prvního semifinalistu. Už po čtyřech zápasech čtvrtfinálové série se jím stala Kometa Brno, která v sobotu porazila Spartu 4:1 a celkově 4:0 na zápasy. Hradec Králové vyhrál na ledě Litvínova 2:1 a jedna výhra ho dělí od postupu do čtvrtfinále. Utkání rozhodl přesilovkový gól Rastislava Deje v 54. minutě. Série pokračuje v úterý na východě Čech.
Radost hokejistů Komety
Radost hokejistů Komety | Foto: Milan Kammermayer

Brno - Hokejisté Komety Brno se stali prvními semifinalisty extraligy. Ve čtvrtém čtvrtfinálovém duelu porazili doma Spartu 4:1 a ovládli sérii 4:0 na zápasy. Druhým hattrickem v kariéře v nejvyšší soutěži se na tom podílel útočník Vojtěch Němec. Kometa tak vyřadila Spartu i potřetí ve vzájemném souboji v play off.

Pražané neobhájí loňské stříbro a budou chybět v Lize mistrů, v které se letos dostali jako první český klub až do finále. Teprve podruhé v klubové historii Sparta prohrála sérii 0:4 na zápasy, předtím takto hladce vypadla v roce 2008 ve čtvrtfinále s Libercem.

Do sestavy Komety se oproti pátečnímu duelu vrátil uzdravený útočník Martin Erat a zařadil se sedmý obránce Trška, naopak chyběli útočníci Káňa a Vondráček. Kouč Sparty Jiří Kalous zamíchal složením všech čtyř útočných formací, nově zařadil do hry Kanaďana Deveauxe a Slováka Kudrnu, naopak nehráli Ihnacak a Klimek.

Kometě vyšel skvěle úvod a po 64 vteřinách se vůbec poprvé v sérii dostala jako první do vedení. Kováčikova rána od modré čáry se odrazila od zadního mantinelu k volnému Haščákovi, který u pravé tyče zamířil do odkryté branky.

Vzápětí mohl zvýšit Vincour, ale Mikuš mu před zakončením sebral puk a ve čtvrté minutě Erat v šanci trefil kotoučem do obličeje Vránu, který musel odstoupit ze hry. Pöpperle kryl Dočekalovu teč Vincourova pokusu.

V sedmé minutě se naopak radovala po rychlé akci Sparta z vyrovnání, když Deveaux vysunul Pecha, který se z pravého kruhu trefil pod Čiliakovu vyrážečku. Pražané pak mohli otočit stav. Brněnského gólmana málem prostřelil Cingel, který pak ztroskotal na Čiliakovi i po parádním průniku.

V 17. minutě udeřila naopak Kometa. Kvapil si vybruslil za levý kruh, ideálně uvolnil před brankou Vojtěcha Němce, který bekhendem překonal Pöpperleho. Za 111 vteřin slavili Brňané dvoubrankové vedení. Eminger u levého mantinelu vyhodil puk jen k Haščákovi, po jehož přihrávce Vojtěch Němec překonal sparťanského gólmana blafákem do bekhendu.

Sparta vstoupila do druhého dějství se snahou vrátit se do hry, ale Buchtele v šanci minul a Formanovu střelu z mezikruží kryl Čiliak. Ve 27. minutě zasadil Pražanům další ránu Vojtěch Němec. Zpracoval si Kvapilovu střelu, objel branku a zasunul puk za čáru. Pöpperleho následně vystřídal Novotný.

Pražané se nedokázali prosadit při Čermákově vyloučení a naopak měl v oslabení možnost Dočekal, který po úniku minul. V 35. minutě pomohla Novotnému při Pechově vyloučení po střele Ondřeje Němce horní tyč a za tři minuty zamířila do břevna Zaťovičova střela. Snaha Pražanů o korekci skóre ve třetí třetině už byla marná.

Litvínov je na pokraji vyřazení

Kouč Litvínova Rulík vsadil i po páteční porážce na shodnou sestavu a jeho týmu patřil i díky dvěma přesilovým hrám úvod utkání. Brankáře Rybára však Severočeši překonat nedokázali. Do největší šance se dostal dorážející kapitán Trávníček, ze strany ale trefil jen boční síť.

Východočeši prověřili gólmana Januse až ve 13. minutě a ve druhé polovině první třetiny byli střelecky aktivnější. A 50 sekund před první přestávkou se dostali i do vedení, Januse překonal na brankovišti pohotově dorážející Šimánek.

Hned na začátku druhé dvacetiminutovky mohl vyrovnat aktivní Robin Hanzl, Rybár byl ale pozorný. Verva srovnala krok až ve 25. minutě, paradoxně v oslabení. Zaváhání obrany soupeře využil Hübl, jenž prostřelil slovenského gólmana ve službách Mountfieldu.

Litvínovské vyrovnání povzbudilo, tlačili se do útoku, v koncovce se však stejně jako v předešlých dvou zápasech série trápili. Posunout domácí do vedení nedokázal Reichl ani Robin Hanzl.

Ve třetí třetině se utkání proměnilo v taktickou bitvu. Domácí byli i nadále aktivnější, Hradec se ale snažil pozorně bránit a čekal na svou šanci z rychlého protiútoku. V 50. minutě se do dobré příležitosti dostal Jarůšek, Januse ale nepřekonal.

Následně byl ale na čtyři minuty vyloučen za hru vysokou holí domácí Černý a hosté v přesilovce skórovali. Zpět do vedení je posunul Dej. Severočeši marně protestovali, že podle jejich názoru gólovému zakončení předcházelo postavení mimo hru. Domácím se již vyrovnat nepodařilo, i když v závěru při power play měli drtivý tlak. Litvínov tak s Hradcem prohrál potřetí v řadě.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 4:1 (3:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Haščák (Kováčik, M. Kvapil), 17. V. Němec (M. Kvapil, Gulaši), 19. V. Němec (Haščák), 27. V. Němec (M. Kvapil) - 7. Pech (Deveaux, Gernát). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Mrkva - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:0.

Brno: Čiliak - O. Němec, Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, Trška - M. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Haščák, V. Němec, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Vincour, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Haken a Pešout.

Sparta: Pöpperle (27. F. Novotný) - Piskáček, J. Mikuš, Gernát, Švrček, Eminger, Barinka - Řepík, P. Vrána, Hlaváč - Forman, J. Hlinka, Buchtele - Deveaux, Pech, Kumstát - Uher, Cingel, A. Kudrna. Trenéři: Kalous, Veber a Moták.