Liberec s Boleslaví vytěžily z domácích zápasů maximum. Pardubice znovu neskórovaly

Aktualizováno 19. 3. 2021 23:40
Hokejisté Liberce vyhráli ve druhém utkání čtvrtfinále play off extraligy doma nad Hradcem Králové 3:0 a vedou v sérii 2:0 na zápasy. Stejné skóre platí také v sérii Mladé Boleslavi proti Pardubicím. Středočeši druhý duel opanovali poměrem 5:0 a i podruhé udrželi čisté konto.
Jaroslav Vlach (uprostřed) zařídil výhru Liberce v druhém čtvrtfinále dvěma góly. | Foto: ČTK

Dvěma góly v přesilových hrách se na výhře Bílých Tygrů podílel Jaroslav Vlach, tři asistence si připsal Adam Najman. Gólman Petr Kváča udržel ve svém druhém duelu v play off nejvyšší soutěže v kariéře poprvé čisté konto. Série bude pokračovat v pondělí a v úterý na východě Čech.

"Vedeme v sérii 2:0, to je pro nás hlavní. Jdeme si za tím krůček po krůčku a zajímá náš vždycky jen další zápas a přidat bod v sérii," řekl v on-line rozhovoru s novináři Kváča, který předvedl 23 úspěšných zákroků. Týmu podle něj pomohl i čtvrteční obrat z 0:3 na 4:3 v prodloužení. "Je to taková vzpruha a je vidět, že se dokážeme i v těžkých chvílích podpořit na ledě. Když se doplňujeme jako tým, tak je to úžasné."

Hradec Králové nastoupil oproti úvodnímu duelu se sedmi obránci, mezi které se zařadil z útoku univerzál Radek Pilař a v ofenzivě se dostal do hry Jan Veselý. Mountfield zahrozil jako první Sklenářovým pokusem, ale postupem času získali převahu Bílí Tygři.

V šesté minutě po Špačkově prudké přihrávce trefil Vlach pravou tyč odkryté branky a ještě jej fauloval Blain, ale Východočeši se v oslabení ubránili. Liberec nic nevytěžil ani z následného tlaku. Hradec Králové také nezužitkoval přesilovku při Grígerově trestu a Kváča si poradil i se Zacharovým pokusem.

V úvodu druhé části opět zahrozil aktivní Musil a v čase 21:11 našel Najman před brankou Bulíře, který otevřel skóre. Odpovědět mohl tečí Sklenářovy střely Pilař, ale netrefil puk ideálně. Ve 29. minutě měl další možnost hostů Perret, ale přestřelil. Mazance otestoval od modré čáry přes clonu Kolmann.

Při Blainově vyloučení ve 36. minutě Mazanec zachránil svůj tým při velké šanci Vlacha, ten si ale v pokračující akci spravil chuť a od modré čáry se trefil přesně.

Hradečtí se snažili ve třetí třetině odpovědět, ale pojistit náskok Bílých Tygrů mohl ve 43. minutě po Špačkově přihrávce Rychlovský. Mazanec svůj tým podržel stejně jako při Grígerově dorážce při Čápově trestu, ale nakonec Liberec početní výhodu využil.

Po Najmanově pokusu se puk od Šaldovy brusle odrazil na pravý kruh k Vlachovi, který překonal přesouvajícího se hradeckého gólmana. "Při první brance mi Mislav Rosandič skvěle přehrál puk na druhou stranu a já jsem se snažil to narvat co největší silou na bránu. Jsem moc rád, že to prošlo až do sítě, protože jsem pár vteřin předtím nedal velkou šanci. U druhého gólu se mi puk odrazil přímo na hokejku a já se snažil hlavně znovu netrefit tyčku jako v první třetině a také mi to se štěstím vyšlo," řekl Vlach.

Mountfield přitvrdil, ale mohl znovu inkasovat při dvou Musilových šancích. Šest minut před koncem sáhli hosté při přesilovce k power play a Birner trefil tyč prázdné branky. Při přesilovce Liberce ještě útočil na hattrick Vlach, ale hosté odolali i při Lencově možnosti. S koncem utkání se ještě strhla potyčka, v které byli nejaktivnější hostující Veselý s domácím Špačkem.

"Je to play off, takže takové roztržky a rozmíšky tam vždycky budou," řekl hradecký obránce Richard Nedomlel. "Měli jsme špatný vstup do utkání a byly špatné jak první, tak druhá třetina, takže dneska si to zasloužil Liberec. My jsme hlavně nedělali to, co jsme si řekli. Musíme hrát to, co si řekneme, a ne potom každý, co chceme," dodal Nedomlel.

Pardubice ve čtvrtfinále s nulou

Pod výhru Mladé Boleslavi se dvěma góly podepsal Jakub Kotala, brankář Jan Růžička stejně jako ve čtvrtek udržel čisté konto. Tři góly vstřelili domácí v početních výhodách. Série na čtyři výhry bude pokračovat v pondělí v Pardubicích.

Domácím usnadnila vstup do utkání nedisciplinovanost Dynama. Již po 19 sekundách dostal dva menší tresty Mikuš, Mladá Boleslav ale dlouhou přesilovou hru nevyužila. Následně Středočeši nevyužili ani vyloučení Kosticyna.

Bezbrankový stav se změnil až v 11. minutě, kdy střelu Nakládala od modré čáry zblokoval Zbořil a do brejku se dostal Kotala. I díky tomu, že brankář Klouček se rozhodl nevyjet proti odraženému puku, mohl domácí útočník zkušeně zakončit.

"Hodně práce odvedl Adam Zbořil, který zblokoval střelu. Já pak jen valil za pukem a snažil se zakončit. Myslel jsem si, že brankář vyjede pro puk a rozehraje ho, tak jsem na začátku jel na 50 procent. Když jsem viděl, že nejede, tak jsem po něm šel," řekl Kotala.

Následně byl ale vyloučen Claireaux a Východočeši se poprvé v utkání předvedli i v útočném pásmu. Po Kosticynově přihrávce i Camara překonal Růžičku, z vyrovnání se ale hosté radovali jen chvilku. Po trenérské výzvě domácích rozhodčí gól odvolali kvůli hře vysokou hokejkou běloruského útočníka na začátku akce.

"Nebyli jsme si jistí, jestli ji (výzvu) můžeme na tu situaci použít, ale rozhodčí nám řekl, že ano, tak jsme to zkusili. Ale jistí jsme si nebyli. Poradil nám to trenér brankářů, pochvala míří za ním," ocenil trenér Pavel Patera kolegu Radka Haase.

Ve druhé třetině mohlo Dynamo srovnat v přesilovkách, nevyužilo ale ani 71 sekund dlouhou výhodu pět na tři. Největší šanci Kousala zlikvidoval Růžička. "Tohle byl klíčový moment zápasu," shodli se trenér Dynama Richard Král a útočník Tomáš Zohorna.

Domácí oslabení ustáli a poté sami v přesilovce udeřili. Zbytečný faul Zohorny potrestal nejlepší střelec Bruslařů v základní části Šťastný. "Byl to důležitý gól, který nám strašně pomohl. V play off je jedno, kdo se prosadí, ale pro mé sebevědomí je lepší, že jsem ho dal. Včera si mě víc hlídali, neměl jsem ani šanci vystřelit, dnes se to tam otevřelo, vystřelil jsem a super, že to tam spadlo," radoval se David Šťastný.

Ve 43. minutě přidal třetí gól pohotový Cienciala a bylo prakticky jasné, že Pardubice si na neoblíbeném mladoboleslavském ledě připíší další porážku. Naposledy zde dokázaly vyhrát v prosinci 2015.

V pohodě hrající domácí navíc přidali další branky z přesilovek. Nejprve se podruhé mezi střelce zapsal přesně tečující Kotala. Poté střelu od modré, která prošla Kloučkovi mezi betony, posunul za brankovou čáru Claireaux. "Hodně se honíme po rozích, kde se oni podpoří a berou nám puky. Musíme to změnit. Jedeme domů s tím, že musíme udělat vše pro to, abychom vyhráli oba zápasy," řekl Zohorna.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 2. zápasy:

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. Bulíř (A. Najman), 36. J. Vlach (Rosandič, A. Najman), 47. J. Vlach (A. Najman). Rozhodčí: R. Šír, R. Svoboda - Bryška, Axman. Vyloučení: 9:11, navíc D. Špaček - J. Veselý oba 10 min. Využití: 2:0. Bez diváků. Stav série: 2:0.

Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, T. Hanousek, Derner - Lenc, A. Musil, Birner - Bulíř, Gríger, A. Najman - D. Špaček, P. Jelínek, J. Vlach - R. Pavlík, J. Šír, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

Hradec Králové: Mazanec - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Pilař, Graňák, Šalda, Čáp - Jergl, Kevin Klíma, Kelly Klíma - Orsava, V. Růžička ml., J. Sklenář - Zachar, Lev, J. Veselý - Smoleňák, Koukal, Perret. Trenér: V. Růžička st.

BK Mladá Boleslav - HC Dynamo Pardubice 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 11. Kotala (A. Zbořil), 40. D. Šťastný (Pláněk), 43. Cienciala (Claireaux), 50. Kotala (Jääskeläinen, Ševc), 53. Claireaux (Cienciala, Bernad). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 5:8. Využití: 3:0. Bez diváků. Stav série: 2:0.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Šidlík, Ševc, Pláněk, Moravec, Fillman, Bernad - J. Stránský, Bičevskis, J. Strnad - D. Šťastný, A. Zbořil, Kotala - Jääskeläinen, Claireaux, Cienciala - P. Kousal, O. Najman, Flynn. Trenéři: Rulík a Patera.

Pardubice: Klouček - Bučko, J. Mikuš, Nakládal, Vála, Hrádek, J. Kolář, T. Jelínek - Camara, T. Zohorna, R. Kousal - Blümel, Poulíček, Paulovič - Tybor O. Roman, Horký - A. Kosticyn, Pochobradský, Kusý. Trenér: R. Král.