Hradec a Pardubice na hraně vyřazení. Kváča má druhou nulu, Boleslav nadále válí

Aktualizováno 22. 3. 2021 21:50
Hokejisté Liberce vyhráli ve třetím utkání čtvrtfinále play off extraligy v Hradci Králové 3:0 a za stavu 3:0 na zápasy mají postupový mečbol. Na východě Čech uspěla i Mladá Boleslav, jež zdolala Pardubice 4:2 a také jí zbývá k účasti v semifinále poslední krok.
Radost libereckých hokejistů.
Radost libereckých hokejistů. | Foto: ČTK

Bílým Tygrům získali už v první třetině dvoubrankový náskok Petr Jelínek a Michal Bulíř, který v úvodu druhé části druhým gólem dovršil výsledek. Gólman Petr Kváča udržel podruhé za sebou čisté konto. Dovršit postup mohou Severočeši už v úterý, kdy se hraje v Hradci Králové od 19:00.

"Od prvního do posledního hráče to byl velice kvalitní výkon, který nás dovedl ke třetí výhře v sérii. Máme před sebou práci, ještě není konec. Další možnost zítra, takže dobře zregenerujeme a připravíme se na utkání. Jsme jeden krok od postupu a ten je vždycky nejtěžší. Není to jen klišé. Hradec má velice kvalitní mužstvo. My se připravíme, abychom byli od prvního vhazování připravení tak, jako jsme byli poslední dvě utkání," řekl trenér Liberce Patrik Augusta.

Do sestavy Mountfieldu se poprvé od 21. února vrátil slovenský útočník Lukáš Cingel, který na levém křídle třetího útoku nahradil Jana Veselého. Úvod velké šance nepřinesl a skóre otevřel v 7. minutě kapitán Severočechů Jelínek, který využil clony před Mazancem a z levého kruhu kruhu jej prostřelil na vyrážečku mezi rukou a tělem.

Hradec Králové se ubránil v prvním oslabení v utkání při trestu útočníka Vladimíra Růžičky a vyrovnat mohl Sklenář, který minul levou tyč Kváčovy branky. Z tlaku ke konci první třetiny si Bílí Tygři vynutili Koukalův faul a po 17 sekundách využil přesilovku Bulíř, který po Birnerově přihrávce usměrnil puk do odkryté branky.

Hradecký kouč Vladimír Růžička do druhé třetiny zamíchal složením útoků, ale jeho tým se po gólovém půstu z pátečního utkání v Liberci (0:3) nadále neprosazoval přes defenzivu soupeře do šancí. Pokus Kevina Klímy z úhlu Kváča kryl.

Mazanec ve 24. minutě za brankou trefil při rozehrávce Bulíře, který nečekanou nabídku využil do odkryté branky a svým třetím gólem v sérii pojistil vedení. "Mazi to měl za bránou, tak jsem si říkal, že zkusím napadat a přečíst jednu stranu, kam by to mohl dát. Zkusil jsem to na bekhend," popsal situaci Bulíř.

"Po tom mém oblouku jsem si myslel, že odehrál na druhou stranu, ale najednou mě to trefilo do nohy. Byl jsem překvapený, ale naštěstí jsem se zorientoval, udělal jsme rychlý oblouk před bránu, Mazi tam nestihl dojet a byl to jednoduchý gól," líčil Bulíř.

Domácí se snažili vrátit do hry, ale neuspěli se střelou Nedomlel ani s průnikem Zachar. Zvýšit mohl z úniku Gríger, ale jeho bekhendový blafák zlikvidoval lapačkou hradecký gólman. Liberec byl i nadále hodně nebezpečný a ve 37. minutě pomohla domácím po Šírově ráně levá tyč.

V úvodu závěrečného dějství Kváča kryl Koukalovu šanci. Liberec si hlídal bezpečný náskok, který mohl zvýraznit Gríger, ale v průniku ztroskotal na Mazancovi. Na druhé straně neukončili Kváčovu neprůstřelnost ani Perret či Kevin Klíma.

Mountfield se neprosadil ani při své jediné přesilovce při Bulířově trestu, při kterém sáhl k power play. Při plném počtu hráčů na ledě Mazanec stihl zastavit Najmanův průnik a stav už se nezměnil.

"My jsme chtěli hrát aktivně, ale oni v tom byli lepší a dali dva góly. Potom je hrozně těžké se vrátit do zápasu a oni si to víceméně hlídali. Puky nám hodně odskakují a nemáme tak přesné přihrávky jako soupeř, který to využívá. Hodí si to do hokejky a dostává se do šance. Stejně jako druhý zápas v Liberci jsme nedali gól a to se nedá vyhrát," prohlásil trenér Hradce Králové Vladimír Růžička.

Dynamo prolomilo střeleckou mizérii, ale nevyhrálo

Dvěma góly se pod výhrou podepsal Jakub Kotala. Série hraná na čtyři vítězství bude pokračovat v úterý opět v Pardubicích, které se budou snažit odvrátit konec sezony.

"Udělali jsme třetí krok, ale víme, že zdaleka není nic hotového. Do dalšího zápasu půjdeme s pokorou," podotkl trenér hostů Pavel Patera. "Důležité bylo, že se nám vždy podařilo dostat se do vedení a měli jsme psychiku na svojí straně. Když Pardubice srovnaly, podařilo se nám zase odskočit," pochvaloval si.

Trenér Dynama po neúspěšném vstupu do série výrazně pozměnil složení útočných formací. Do obrany se vrátil Ďaloga, v brance i přes nevýrazný páteční výkon zůstal Klouček.

Úvod se vydařil hostům, již ve 3. minutě otevřel skóre po přihrávce zpoza branky Jääskeläinen. Po Moravcově chybě na druhé straně vyzkoušel Růžičkovu pozornost Horký, vyrovnat se mu ale nepodařilo.

Následně se do několika slibných šancí dostali hosté, Jääskeläinen, Zbořil ani Claireaux ale nemířili přesně. I díky tomu mohli domácí z ojedinělé akce vyrovnat. Kolářova střela se od Zbořila odrazila přímo ke Camarovi a kanadský útočník poprvé ve čtvrtfinále překonal Růžičku.

Středočeši byli ale i nadále lepším týmem, šanci Ciencialy ještě výborným zákrokem zlikvidoval Klouček, minutu před koncem první třetiny se ale již hosté prosadili. Po přesné kombinaci se v přesilové hře prosadil Kotala a připsal si třetí gól v sérii.

Dynamo poté nevyužilo úvodní početní výhodu, ve 24. minutě se jim ale podařilo vyrovnat. Bezmocného Růžičku překonal pohotově dorážející Kosticyn. Domácí přidali, byli střelecky aktivnější, ale v dalším oslabení opět inkasovali. Zkrácenou výhodu využil Šťastný, který se prosadil po samostatné akci.

"Víme, jak oni brání. Naznačil jsem, že to dám na opěrný bod, jejich hráč tam šel, tak jsem si to stáhl a jel na branku," líčil s úsměvem David Šťastný. "Na přesilovkách jsme hodně pracovali, celou pauzu. V play off rozhodují. Zatím se nám daří, což je super," řekl nejlepší střelec Mladé Boleslavi.

Více zákroků měl sice Růžička, složitější akce ale řešil jeho protějšek. Klouček si ale poradil s příležitostmi Kousala, Kotaly i Zbořila. V poslední sekundě druhé třetiny se Nakládalova střela od modré čáry odrazila od horní tyčky.

Pardubice se tlačily za vyrovnáním, ve 48. minutě k němu měl blízko Roman, pozorný Růžička ale šanci zlikvidoval. Hosté nakonec ustáli i závěrečný tlak domácích, navíc sami při power play skórovali počtvrté.

"Myslím si, že od druhé třetiny jsme byli lepším týmem, dostávali jsme Boleslav pod tlak, hráli jsme víceméně u nich ve třetině. Oni hrozili jen občas z brejků. Bohužel se nám nepodařilo přetavit převahu a drajv do brány v góly. Zase jsme měli problém s tím, abychom překonali Růžičku," řekl trenér domácích Richard Král.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. P. Jelínek (Vitásek, Knot), 19. Bulíř (Birner, Gríger), 24. Bulíř. Rozhodčí: Jeřábek, Šindel - Pešek, Malý. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Bez diváků. Stav série: 0:3.

Hradec Králové: Mazanec - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Pilař, Graňák, Šalda, Čáp - Jergl, Kevin Klíma, Kelly Klíma - Orsava, V. Růžička ml., J. Sklenář - Zachar, Lev, Cingel - Smoleňák, Koukal, Perret. Trenér: V. Růžička st.

Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, T. Hanousek, Derner - Lenc, A. Musil, Birner - Bulíř, Gríger, A. Najman - D. Špaček, P. Jelínek, J. Vlach - R. Pavlík, J. Šír, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

HC Dynamo Pardubice - BK Mladá Boleslav 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Camara (J. Kolář, A. Kosticyn), 24. A. Kosticyn (T. Zohorna, Vála) - 3. Jääskeläinen (Claireaux, Cienciala), 19. Kotala (A. Zbořil, D. Šťastný), 30. D. Šťastný (Ševc), 60. Kotala. Rozhodčí: Pešina, Pražák - Brejcha, Zíka. Vyloučení: 6:5, navíc Camara (Pardubice) 10 min. Využití: 0:3. Bez diváků. Stav série: 0:3.

Pardubice: Klouček - Nakládal, Vála, Ďaloga, J. Mikuš, Hrádek, J. Kolář, Bučko - Tybor, O. Roman, R. Kousal - Camara, T. Zohorna, A. Kosticyn - Blümel, Poulíček, Paulovič - Kusý, Pochobradský, Horký. Trenér: R. Král.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Šidlík, Ševc, Pláněk, Moravec, Fillman, Bernad - J. Stránský, Bičevskis, J. Strnad - D. Šťastný, A. Zbořil, Kotala - Jääskeläinen, Claireaux, Cienciala - P. Kousal, O. Najman, Flynn. Trenéři: Rulík a Patera.