Liberec a Chomutov klepou na semifinálovou bránu, Třinec je krok od vyřazení

Aktualizováno 20. 3. 2017 22:17
Hokejisté Liberce jsou zase o krok blíže semifinálovým branám. Ve čtvrtém utkání porazili domácí Plzeň 4:0 a vedou již 3:1 na zápasy. Duel mezi Chomutovem a Třincem rozhodovalo potřetí v řadě prodloužení. Šťastnější nakonec byli Piráti, kteří se ve středu pokusí využít mečbol.
V Plzni to dnes bylo vyhrocené
V Plzni to dnes bylo vyhrocené | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - V pondělí pokračovalo svými čtvrtými zápasy play off hokejové Tipsport extraligy. Liberec vyhrál v Plzni jednoznačným výsledkem 4:0 a je krok od semifinále. Podobně na tom jsou hokejisté Chomutova, kteří mají na dosah vyřazení favorizovaného Třince. Doma vyhráli 2:1 v prodloužení.

Bílí Tygři rozhodli už v první třetině

Liberecký trenér Filip Pešán po nedělní prohře 3:6 vsadil v brance místo Lašáka na Willa, který v úvodním dějství díky práci svých spoluhráčů moc šancí soupeře řešit nemusel.

Hru ovládali Bílí Tygři. Už ve třetí minutě se dostal do úniku Valský, ale minul. Za dvě minuty už se hosté radovali. Machovský rozehrál za branku puk na Čerešňáka, ten o něj přišel po forčekingu Vantucha a Valského, který nabil mezi kruhy střelci úvodní branky Svačinovi. Willa prověřil jen z dálky Kratěna.

Další možnost měl po Radivojevičově přihrávce osamocený Lakatoš, jehož bekhendový pokus Machovský kryl. Liberec se ubránil při Bližňákově vyloučení a pak po Radivojevičově střele mohl jeho náskok zvýšit z dorážky bek Vitásek.

Ve 12. minutě už Bílí Tygři při Preisingerově trestu znovu udeřili, když Bulířovu přihrávku usměrnil zblízka za Machovského Jelínek. Hned za deset vteřin se dostal sám před plzeňského gólmana Svačina, ale s blafákem do bekhendu neuspěl. Při Hrnkově trestu se Plzeň ubránila a před pauzou mohla snížit, ale s Indrákovou střelou po individuální akci si Will poradil vyrážečkou.

Druhá třetina bez branek

I druhé dějství patřilo Liberci a zdálo se, že Plzeň nemá ve svém už devátém utkání hraném během 15 dnů sílu na zvrat. Hned po pauze měl šanci liberecký kapitán Radivojevič, pak nepřekonal Machovského bekhendem Valský a Jelínkovi utekl při pokusu o zakončení puk.

Když zahrozili domácí, pokusy Kracíka a Indráka zblokovali liberečtí obránci. Po Kadlecově střele neuspěli ani znovu Indrák a Stach. Hosté ale kralovali a mohli děkovat Machovskému, že zlikvidoval šance Bližňáka a Valského. Plzeň se ubránila i při Němečkově trestu.

V úvodu třetí části šli pykat Kracík a Lev a Liberec přesilovou hru pěti proti třem zužitkoval díky Radivojevičově ráně. Hosté překonali Machovského ještě v pokračující výhodě, ale gól Bartoviče neplatil pro Lakatošovo postavení v brankovišti.

Podle statistik nejlepší brankář základní části Will udržel čisté konto i po střelách Svobody a Skleničky. Utkání ještě oživila bitka Schleisse s Jánošíkem. V 54. minutě při Němečkově trestu dovršil výsledek tečí Ševcovy střely Lakatoš.

V Chomutově se na gól načekali

Oceláři začali aktivněji a zaměstnávali brankáře Laca. Jeho protějšek Hamerlík dlouho čekal na vážnější zákrok, v 9. minutě ale zlikvidoval velkou šanci Vondrky. Kapitán Pirátů se třineckého gólmana snažil překonat kličkou, Hamerlík však špičkou betonu jeho zakončení vyrazil.

Čekání na první gól neukončila ani první přesilová hra domácích. Ve druhé části se do slibných příležitostí dostali Hrabal a Krajíček, Laca však překonat nedokázali.

Ve 27. minutě ale dostal chomutovský brankář dvouminutový trest za podražení a hosté první přesilovku v zápase využili. Šanci Marosze ještě Laco zlikvidoval, proti dorážce Draveckého o pár vteřin později byl ale bezmocný.

První gól zvýšil atraktivitu zápasu, Chomutov se začal tlačit více do útoku a šance měli i hosté. Druhou branku mohl přidat Martin Růžička, Laca však nepřekonal. Naopak se po rychlém protiútoku trefili domácí, Hamerlíka pokořil tvrdou střelou Rutta.

Piráti mohli duel otočit v početní výhodě, vyloučení Netíka však nepotrestali. Naopak útočník Třince se hned po návratu na led dostal do slibné příležitosti, jeho střela však skončila na tyči.

Severočeši oba zápasy ve Slezsku vyhráli i díky produktivitě v přesilových hrách, tentokrát se jim ale příliš nedařily. Nevyužili ani 56 sekund dlouhou výhodu čtyři na tři.

Třetí prodloužení v řadě

Ve třetí části mohl rozhodnout Vladimír Růžička, ve 45. ani 47. minutě však na Hamerlíka nevyzrál. Další jedinečnou šanci měl syn kouče Chomutova v čase 58:24, kdy jej v gólové příležitosti fauloval Krajíček a Růžička dostal výhodu trestného střílení. Trefil však jen tyč.

"Situace se daly řešit lépe, protože jsem nedal gól. Mrzí mě ale hlavně břevno. Kdybychom nevyhráli, tak by se mi moc dobře nespalo. Naštěstí jsme ale vyhráli," řekl Vladimír Růžička mladší.

Třetí zápas série za sebou dospěl do prodloužení. V něm mohli hosté rozhodnout při trestu Mrázka, ale neuspěli.

Následně se o vzruch postarali rozhodčí, kteří nejdříve odpískali Třinci hru v šesti a po chvilce svůj verdikt zrušili. Poté překonal Laca Rákos, ale gól neplatil pro hraniční postavení Petružálka v brankovišti. "Slyšel jsem hvizd rozhodčího, ale spíše jsem si myslel, že pískal kvůli tomu, že nevěděl, jestli puk přešel brankovou čáru. Říkal jsem si, že se půjde podívat na video, ale bohužel," uvedl Daniel Rákos.

Hrdinou zápasu se nakonec stal obránce Valach, jenž v přesilovce pět na tři překonal Hamerlíka 47 sekund před koncem nastavené dvacetiminutovky. "Prostě jsem do toho bouchnul," popsal Valach s úsměvem svoji trefu. "Ivan (Huml) mi pěkně posunul puk a měl jsem čas na střelu. Opřel jsem se do toho a se štěstím to tam spadlo," doplnil ke své druhé trefě v play off slovenský reprezentant.

Trenér hostů Vladimír Kýhos byl po utkání hodně rozzlobený. "Zápas hodnotit nebudu, protože bych se nedoplatil. Po závěru, co se tady událo, ať si každý udělá obrázek sám," řekl stručně na tiskové konferenci, kterou pak ihned opustil. Naznačil tak, že Oceláři nejsou spokojeni s výkony rozhodčích. "V neděli to bylo nějak, dnes to bylo nějak a v Třinci je to nějak. Chápu, že oni jsou zvyklí na něco jiného, ale každý to vidí jinak," řekl kouč domácích Vladimír Růžička starší.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápasy:

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 5. Svačina (Valský, Vantuch), 12. P. Jelínek (Bulíř, R. Šimek), 43. Radivojevič (Bulíř), 54. Lakatoš (Ševc, Svačina). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Hribik - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 9:4, navíc Schleiss - Jánošík oba 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 7028. Stav série: 1:3.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Němeček, Frühauf, D. Sklenička, Čerešňák, Pulpán, Kvasnička - T. Svoboda, Kratěna, Lev - Indrák, Stach, D. Kubalík - M. Procházka, Preisinger, Schleiss - Hrnka, Kracík, Koreis. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

Liberec: Will - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Pyrochta, Derner, Plutnar - Bartovič, P. Jelínek, L. Krenželok - Lakatoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, Vantuch, Svačina - J. Stránský, Bližňák, Ordoš. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Piráti Chomutov - HC Oceláři Třinec 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Rutta (Sklenář, Huml), 80. Valach (Huml, Vondrka) - 29. Dravecký (Martin Růžička). Rozhodčí: Šír, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 5126. Stav série: 3:1.

Chomutov: J. Laco - Rutta, L. Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, J. Mrázek, Dlapa - Skokan, Huml, Tomica - Vondrka, V. Růžička ml., Sklenář - D. Kaše, Kämpf, Koblasa - Raška, Šťovíček, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Linhart, Krajíček, M. Doudera, Nosek, L. Galvas, Jank - Kane, Kreps, Rákos - Hrňa, Jašek, Adamský - J. Petružálek, Redenbach, Netík - Martin Růžička, Marosz, Dravecký. Trenéři: Kýhos a Mucha.